ETKİLİ KONUŞMA – HİTABET – DİKSİYON

Bir çok insan topluluğa karşı konuşmaktan hiç hoşlanmaz. Fakat toplum önünde konuşmalar yapmak için gerekli olan en temel kavramlar kendine güven ve topluma sunacağınız konuya olan hakimiyetinizdir. Konuya hakim olmanız ne söyleyeceğinizi bilmeniz sunuma önceden çok iyi yapacağınız hazırlık kürsüye çıktığınızda kendinize olan güveninizi kat kat arttırır ve herşey kendiliğinden gelişir.

Topluma karşı konuşmalar yapmak size olan güvenlerin kitlesini hızla arttırır. Bu hem iş yaşamınızda hem normal hayatınızda size büyük artılar kazandırır. Kariyerinizde ilerlemenize önemli etkisi vardır.

İlk olarak ne tür konularda konuşmalar yapabileceğinize karar vermeniz gerekir. İki ipucu verecek olursak,

1- Konuşmalaranız için güzel bir başlık bulun. Herkesin belli konuda uzmanlığı vardır. İnsanların aslında uzman olduğu konuları es geçmesi önemli bir sorundur. Halbuki kişinin asıl uzmanlık alanında ondan bilgi ve tasviyeler alabileceği bir çok insan olabilir. Bu durumun sizin mevcut konumunuzla ilgisi pek yoktur. Genç, yaşlı, zengin ya da fakir olabilirsiniz, çalışan ya da işsiz de olabilirsiniz. Uzman olduğunuz alanda yapacağınız konuşmalar birçok insanın ilgisini çeker.

Bir idareciyseniz, motivasyon ve liderlik üzerine konuşmalar yapabilirsiniz. Ya da şu an işsizseniz mesleğinizle ilgili konuşmalar hazırlayıp çeşitli etkinliklerde topluma konuşabilirsiniz, ilgiler size yönelir ve çok rahat yeni kapılar kendiliğinden açılabilir.

2- Dinleyici kitlesini keşfedin. Konuşmacı arayan pek fazla dernek, çalışma grupları, üniversiteler şirketler vardır. Bu kurum ve kuruluşları takip ederek kendilerine sizin hazırladığınız konuşma içeriğinizi anlatabilirsiniz. Böylece sizi dinleyecek kitleleri yaratmış olursunuz.

Topluma Hitap ederken Konuşma Korkusu ;
Topluluk karşısına çıkmak insana çok büyük bir korku verir. Aslına bakarsanız bu korkunun tam tarifi yapılabilmiş değil.

Mesela ünlü kişisel gelişim uzmanı ve dünyanın en iyi konuşmacısı Brian Tracy topluluğa hitap ile ilgili eğitimlerinde der ki ; “En büyük 2 korku vardır birincisi topluluk önünde konuşma, ikincisi ise ölüm korkusudur.”

Bir insan kaynakları uzmanı Don Straits de bu konuda şunları söyler ; ” Bu korkunun tam tarifi yok ama bilinç altında yatan gerçek sebep, konuşmanın kötü olacağından değil, kendisini kendi benliğini küçük duruma düşüreceğinden korkarlar. ”

Defalarca insanlar önünde konuşmalar yapmış olanlar bile sahneye çıktıklarında o korku ufaktan kendini hissettirir geçer.

Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin Bir Kaç Öneri ;

1- Sizi dinleyenlerin karşısına çıkmadan önce derin bir nefes alın. Sporcuların yaptığı gibi nefesi ağzınızdan alın ve burnunuzdan verin. Bu hareket en doğru nefes alıp verme şeklidir. Oksijenin vücutta dönüşümlü hareket etmesini sağlar ve sizi rahatlatır.

2- Kürsüye çıktığınızda en önemli rahatlama ve kendinize olan güveni arttırma kurallarından biride giriş cümlenizdir. Kürsüye çıktığınızda ilk olarak ne söyleyeceğinize çok iyi çalışın. Güzel bir girişle hem kendinize olan iç güveninizi sağlamlaştırısınız hem de bu giriş konuşmanın devamlılığını sağlar.

3- Konuşmanızda kullanacağınız argumanları araçları iyi tanıyın. Daha önce bir çok kez incelemiş olsanız da konuşmaya çıkmadan önce mutlaka bir kez daha gözden geçirin, kullanımlarını kontrol edin. Hangi araç tam ne iş yapar özellikleri nedir bilin.

4- Dinleyici kitlenizle ilgili araştırma yapmış olun. Dinleyicilerinizi tanıyın. Onların ilgi alanlarını keşfedin. Üzerinde düşünün. Sizi dinlediklerine dair kendinize soru sorun ve cevaplarını siz verin. Eğitim düzeyleri, kariyerleri, kültür düzeyleri hakkında bilgi sahibi olun.

5- Konuşma esnasında dinleyicinizle birebir iletişim kurun. Onları konuşmaya dahil edin. Konuşma arasında sorular sorun yanıtları onlardan alın. Bu konuşmayı monotonluktan kurtarır.

6- Bol bol prova yapın. Her bir denemede yeni bir eksiği farkedersiniz. Yapabildiğiniz kadar fazla prova yapın.

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir