GE Türkiye İnovasyon Merkezi

0
1131

Dünya asırlardan beri taş devri, maden devri, sanayi devri şeklinde ilerleyen bir skalada yol almaktadır. Bugün gelinen nokta ise bunların çok ötesinde ve galaksiler arası bir konumdadır. Hiç şüphesiz, bu ilerlemenin temel dayanağı bilimdeki ilerlemeler ve teknolojinin fark edilemeyen değişimi…. Özellikle de hem robotların hem de internet çözümlerinin endüstriyle birleştirilmesi ile bu ilerleme hızlanarak artmıştır. Rekabet edilebilirliğin zorlaştığı çok uluslu oyuncuların piyasada yer aldığı günümüz ekonomisinde artık belirli ürün sayısını hedefleyen bant sistemi ile standartları aşamayan hizmetler yerine daha verimli, etkin refah artışı sağlayan, çevreye duyarlı ve insan odaklı girişimlerin yer aldığını görmekteyiz. Bu gelişimlerin tamamını ve birbiri ile olan bütünleşik yapısını inovasyon çalışmaları ile destekleyerek çok daha farklı bir noktaya gelmiş bulunmaktayız.

 

Bu gelişmelere bağlı olarak inovatif çözümler her geçen gün hız kazanmakta ve endüstri ile teknolojiyi bir araya getirerek maksimum verimlilik hedeflendiği görülmektedir. Ülkemizde henüz yeni olan inovasyon çalışmaları General Electric’in girişimleri ile farklı bir boyuta taşınmıştır. Özellikle dijitalleşme, dönüşüm, akıllı şehirler alanında yaptığı çalışmalar ile adını çok sık duyduğumuz GE, dünyadaki 8 İnovasyon Merkezinden birini İstanbul TeknoPark’ta açtı. Türkiye’de teknoloji ve endüstrinin bütünleşmesini sağlamak adına 2015 yılında açılan İnovasyon Merkezi ile Türkiye’nin uzun zamandan beri  hayalini kurduğu sıçramada yer almak istiyor.

GE Dijital Dünya Başkanı Bill Ruh, GE Orta Doğu Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Başkanı Rania Rostom ve GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un katılımıyla gerçekleşen açılışta, endüstrilerde inovasyonun itici gücüne ve büyüyen ekosistemiyle Türkiye’nin bölgede sahip olduğu büyük potansiyeline vurgu yapıldı. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin temel hedefleri, ekosistem dahilinde yerel inovasyonu teşvik etmek, iş birlikleriyle endüstrilerin karşılaştığı zorlukların aşılmasına yardımcı olmak ve müşterilerin üretimlerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunmak olacak. GE Türkiye İnovasyon Merkezi bu girişimi ile sağlık, yaşam, enerji, havacılık, su, petrol, ulaşım, aydınlatma gibi sektörler hakkında kurduğu üstler ile bu alanlarda endüstriyel internet çözümleri üretmek için tüm olanakları sunmaktadır.

GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Eğitim Laboratuvarı, ilaç geliştirme, protein bilimi ve bio-proses araştırmaları için şirketin en gelişmiş araçlarını ve son teknolojiyi içeriyor. Laboratuvar, Türkiye biyomedikal sektörüne ileri teknik bir eğitim ve gelişmiş teknoloji fırsatının yanı sıra üniversiteler için bio-teknoloji unsurları seviyesinde kurs imkanları sunuyor. Akademik personellere, eczacılıkla ve biyolojiyle ilgili araştırma yapanlara, Ortadoğu’daki ve Rusya’daki GE müşterilerine açık olan laboratuvarda en gelişmiş GE ekipmanları, küçük ölçekli araştırma çalışmaları yapmak mümkün olacak. GE bu çalışmaları ile Türkiye’de yerel inovasyonu güçlendirmek ve uluslararası ekonomide Türkiye’nin rekabetçi gücünü artırmak gibi bir amaç edinmiştir. GE’nin dünyanın en zorlu problemlerine getirdiği inovatif çözümleri ülkemiz için de sunması bizim için yerel ve küresel düzeyde endüstriyel stratejimizi hayata geçirme yolunda önemli bir adım olarak görmekteyiz.

GE sadece teknoloji ve makine odaklı çalışmalar değil kurduğu bu İnovasyon Merkezi ile geleceğin mimarları olan genç beyinler için ve mutlaka ekonomiye kazandırılması gereken kadın istihdamının da önemini belirtmek adına çeşitli etkinlikler düzenlemiştir. Genç beyinlere gereken değerin verilmesi konusunda çeşitli etkinlikler düzenleyerek onların enerji, sağlık ve endüstriyel internet alanlarında var olan bir problemi yenilikçi iş fikrine dönüştürülmesi konusunda bir araya gelerek onlara verdiği değeri göstermeye çalışıyor.

Ayrıca özellikle kızların okuma problemleri ve kadınların iş hayatında yer alması gibi sorunlara da el atmayı amaçlayan GE, geleceğin dijital dünyasında en önemli rolü üstlenecek olan onlarca kız öğrenci, GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen Kızlar Kodluyor etkinliği ile profesyonel dijital dünyaya ilk adımlarını attı. Bu etkinlik sayesinde kız öğrenciler kod yazmayı öğrendi, dijital dünyayı anlamak için yeni bir perspektif kazandı.

Sektörden diğer gelişmeler ile ilgili blog yazılarına http://geturkiyeblog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi
6 2.17
Paylaş