Genel Sağlık Sigortası ve Sağlıkta Reformlar

Şimdiye kadar birçok alanda yenilikler, düzenlemeler, iyileştirmeler yapıldı. Bunlardan en çok bahsedilen göze çarpan ise sağlık sektöründe yapılan yenilikler. Gerçekten reform niteliğinde daha önce hiç kimsenin yapmadığı şeyler yapıldı. Bunları sıralayarak başlamak istiyorum.

Birçok yere yapılan yeni hastaneler, açılan yeni sağlık ocakları genişleyen sistemsel ağ zaten anayasasında “sosyal devlet” yazan her devletin yapmak zorunda olduğu şeylerdir. Bu nedenle bunları bir marifet olarak görmüyor ve es geçiyorum ve diğer sağlıktaki reformlara değinmek istiyorum. Getirilen aile hekimliği uygulaması ile zengin işi olan “aile doktoru” hissi ile bizi bir basamak yüceltiyor. Uygulama çok başarılı herkesin kendini takip ettiği bir sağlık danışma merkezi ve bir doktoru var ancak o sağlık ocaklarında aşı ve pansuman dışında hiçbir iş yapılmıyor. Doktor ancak ağrı kesici yapabiliyor, teşhis koyamıyor. Sağlık ocaklarının bir çoğu halen yetersiz durumda. Tabi kaynak aktarıldıkça imkan verildikçe oralarda geliştirilecektir. Sanırım Aile hekimine bile muayene olurken ödediğimiz muayene ücreti de buraya gidiyordur. Nasıl bir aile hekimi ise; selam versen ücret kesiliyor. Bu reformdan sonra başka bir reforma geçmek istiyorum. Özel hastanelerden bahsetmek istiyorum. Sayıları o kadar fazla arttı ki artık devlet hastanelerine ihtiyaç bile duyulmuyor. Bir çoğunda devletin sigortasının tamamı bile geçmiyor. Tabi hastane özel olunca ilgi de özel oluyor. Bir işe girişte zorunlu olan sağlık raporunu devlet hastanelerinden daha ucuz fiyata veriyor ancak sorun şu sağlık raporunu analiz eden, onay veren doktoru görmüyorsun bile. Sabah parayı yatır, akşam raporu al ertesi gün iş başı yap. Bu kadar hızlandı işlemler artık. Devlet ve Üniversite araştırma hastanelerinde saatlerce beklemektense doğal olarak özel hastaneler daha fazla ilgi görüyor.

Gelelim 112 Acil hattında. Bunu ise bir haberle özetlemek istiyorum: Nisan 2014’te Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir açılış töreninde deneme amaçlı 112’yi aramış ve tüm operatörlerin dolu olduğu yönünde bir mesaj almış ve 112 servisine ulaşamamıştı. (Milliyet.com.tr , 27.04.2014 15:20)

Yukarıda saydığım sağlıkla ilgili problemler genel geçer sorunlar, hepsi zamanla iyileştirilerek daha iyi durumlara getirilir. 100 yıl önce savaş meydanlarında yaralı askerleri muayene etmesi için bir sıhıyeci asker ve sağlık merkezi bile bulunmazken bugünlere şükür etmek gerek ve daha iyileşmesi için beklemek gerek.

Genel Sağlık Sigortası

Benim asıl canımı yakan bahsetmek istediğim genel sağlık sigortası.  Yukarıdakilerin hepsine şahit olup yaşayarak anlattığım gibi bu konuda da başıma geleni aktaracağım. Bildiğiniz gibi yakın zamanda genel sağlık sigortası uygulamasına geçildi. Herkes geliri oranında teste tutuldu, çalışmayanlara, geliri olmayanlara sigortalar yapıldı. Üniversite okuyanlara dokunulmadı. Kızlar evlenene kadar muaf tutuluyor. Erkekler için ise sanırım 25 yaş sınırı varmış bu uygulamaya girmek için. O günden sonra artık genel sağlık sigortası kapsamına alınıyorsunuz ve çalışmadığınız için bir prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanıyorsunuz.

Bende bu kriterler kapsamına girdikten sonra gidip kaymakamlık bünyesindeki Aile ve Sosyal Politikalar merkezine başvurdum. Önüme doldurulan formu tamamlayı verdiğimde gelirimin “sıfır” olduğunun altını çizmiştim. Çünkü daha önce oraya giden arkadaşlarımın tecrübelerinden faydalanmıştım. Bir süre sonra yetkililerin incelemeleri sonucu bu genel sağlık sigortası kapsamına alınmam ve hastane hizmetlerinden faydalanmam için belli bir tutarda aylık pirim ödemem gerektiği kararlaştırılmış. Gidip konuştuğumda gelirimin sıfır olduğunu söylememe rağmen ailedeki diğer bireylerin gelirlerinin toplamının bilmem yüzde kaçının kaça bölümünün kaçta kaçıymış..!

Yani kısaca geliriniz sıfır bile olsa prim borcu çıkabiliyor. Geliriniz, ev, arabanız olduğu halde de prim borcu da çıkmayabiliyor. O da ayrı bir konu!

Çalışmayıp hiçbir geliri olmayan biri olarak yukarıda bahsettiğim aile hekimine gidebilmek için bu primi ödemem gerektiğini ve 2 ay ödememem durumunda sağlık hizmetlerinden faydalanamayacağım ve ödemediğim zamanlarda da gecikme faizine tabi tutulacağım tarafıma tebliğ edildikten sonra evrakları imzalayıp içeriye yetkiliye verdim. Ve her ay öyle ya da böyle bir yerlerden bu tutarı bularak prim borcunu ödeyip sürdürdüm. Çıktığı günden beri bu primi hiç ödemen arkadaşlarımda mevcuttur. Şu an af bekliyorlar ki çıkar da yakın zamanda. Bu genel sağlık sigortasının sonlanmasının şartı olarakta “aktif olarak sigortalı bir işte çalışmak” gösteriliyor. Bir süre önce bende sigortalı olarak bir işte çalışmaya başladım. Sigortamın yattığını sistemden kontrol ettikten sonra genel sağlık sigortasını kontrol etmek istediğimde çalıştığım dönemlere ilişkin borç çıkmaya devam etmiş. SGK’yı aradığımda gidip aynı süreci baştan yaptırıp iptal ettirmek gerekiyormuş.

Çalışma Bakanlığının izni ile firmalar tarafından düzenleneni mesai saatlerinden dolayı hafta içi 9-16 arası mesaide olduğumdan bir türlü patrondan hafta içi izin almaya cesaret edip iptal ettirmeye gidemedim. Sözleşmeli olduğumdan, Patron bir şey der, hakaret eder, ücret keser, işten atar… Her şey serbest nasıl olsa…

Genel Sağlık Sigortası ve Sağlıkta Reformlar
1 5

Ne aradılar:

  • genel sağlık sigortası saçmalığı
  • aile sosyal politikalar genel sağlık sigorta onayı nasil

“Genel Sağlık Sigortası ve Sağlıkta Reformlar” için 2 yanıt

  1. genel sağlık sigortası saçmalığı son bulmalı hiç bir gelirim olmamasına rağmen 3500 liralık borç çıkardılar karşıma. ve her ay artmaya devam ediyor bende ödememeye devam edicem. bana sormadan beni genel sağlık sigortasına sokuyorlar sonrada borcun var diyorlar. daha öğrenim kredisi borcumun çoğu duruyor onu nasıl ödeyebilirim.

    1. Bu malesef bir çoğumuzun sorunu. Özellikle zamanında başvuruda bulunmadığımız için. Öğrendiğim kadarıyla tek kurtulma şansı aile gelirini düşürmek ya da bir işe sigortalı olarak girmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir