Geri Dönüşüm ve Ekonomi

Sevgili okurlar herkese merhaba, uzun bir aradan sonra tekrar yazmaktayım. Bugün değineceğim konu geri dönüşüm ve ekonomi. Bildiğimiz üzere birçok ülke için bu ciddi bir sıkıntı oluşturmaktadır. Fakat öyle ki kimi ülkeler bu sorunu çoktan çözmüş ve hatta bunu çok pragmatist bir anlayışla çözmektedirler. Bu ülkelere öncü olarak İsveç, 2013 yılında atıklarının sadece % 4’ünü geri dönüştüremiyordu. Bu ciddi bir rakam… Geriye kalan % 96 sını geri dönüşüm yaparken sağladığı enerjiyle 250.000 evin ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılıyor. Tabi bunu yaparken kendi ülkelerinin çöplerinin yanı sıra Norveç’ten çöp ithal ediyorlar.  Fakat sonuç itibariyle kazan-kazan prensibi işliyor ve bu işte en faydalı şekilde çözüm üretilmiş oluyor. Ülkemizde ise geri dönüşümün sadece %40’ı oranında bir dönüşüm sağlayabilmekteyiz. Fakat bu geri dönüşümden sonra İsveç’teki gibi konutlar için ısınma veya elektrik enerjisi üretilmiyor… Bir düşünsenize, elektrik şirketleri her halükarda sizin elektriğinizi üretir kimi zaman belki aksaklıklar olabilir fakat devletin enerjiye olan masraflarını azaltması bakımından geri dönüşümden elde edilecek elektrik ve ısınma enerjisi tasarrufa gitmek için çok zekice bir yol…

Devletlerin dış politikalarında en çok sorunu enerji ithal etmede yaşadığını hemen hemen hepimiz fark etmekteyiz. Devlet harcamalarında bu tür durumlar ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Örneğin ülkemizin hemen hemen tümünde ısınma kaynağı olarak kullanılan doğalgazı % 98 oranında dışarıdan ihraç ediyoruz. Bunun yanı sıra 2 yıl öncesine bakarsak, doğalgaz için 55,9 milyar dolar harcama yapılmış. Diğer istatistiksel verilere bakacak olursak doğalgaz ithalatında dünya 8.siyiz. Bizden yukarıda Japonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler yer alıyor. Saymış olduğum ülkelerdeki devlet harcamaları ve devlet bütçelerini ifade etmeme gerek olmadığını düşünüyorum. O ülkelerin ekonomi potansiyelleriyle düşünecek olursak ve bu durumu ülkemizle kıyaslarsak anlaşılacaktır ki biz gerçekten büyük bir enerji ithalatçısıyız.

Gelecekte önemli hale gelmesi beklenen sektörlerden birisi de geri dönüşüm sektörüdür. Avrupa Birliği’ne uyum sürecini göz önüne alarak ilerleyen yıllarda katı atık yönetimi sektörüne 7 ile 9 milyar Euro civarında bir yatırım yapılması beklenmektedir. Kısaca, özetlemek gerekirse bizim ekonomi politikalarımızda enerjiyi üretmek adına daha çok yatırımlar gerçekleşirse biz dış politikada o denli söz hakkına sahip olabilen daha güçlü bir ülke haline gelebiliriz. Tabi bu sihirli bir değnek değil aynı zamanda AR-GE çalışmalarına daha fazla yatırım yapmak ve yüksek değere sahip teknoloji ürünlerini de üretebilmek gerekmekte ve bunun altyapısına sahip olmak gerekmektedir. Örneğin, Bilkent Üniversitesi ile Tübitak’ın birlikte yürütmekte olduğu nanoteknoloji ile alakalı ürünler üretme projesi takdire şayan. Bunun gibi zamanı yakalayabilen çalışmalarla gelişmesini ve ülkemizdeki tüketilen enerjinin dikkate değer miktarda geri dönüşüm yoluyla -gerek evde gerek sanayide kullanılan enerji için- ülkemiz tarafından üretilebilir ve temin edilebilir hale gelmesini yürekten diliyorum. Yazımı okuyanlar için bir farkındalık oluşturabilmişsem ne mutlu bana. Mutlu günler dilerim.

Sinan Yılmaz

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ekonomi geri dönüşüm
  • ekonomist atık ve geri dönüşüm
  • geri dönüşüm ve ekonomi
  • sinan yilmaz yazilari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir