‘Gezi Parkı’ ve Ekonomik Boyutu

 

Son günlerde yaşanan olaylardan eminim ki ne taksime giden ve eylemleri destekleyen kardeşlerim ne de gitmeyip eylemlerin karşısında duran kardeşlerim bahtiyardır. Geçtiğimiz cuma günü ‘Gezi Parkı’na AVM yapılacak duyumu nedeniyle duyarlı bütün vatandaşlar bunun yapılmaması adına oraya eylem yapmaya gittiler ki; bu en doğal haktır. Başta polisin gereksiz gaz kullanımın körüklemesi ve niyeti farklı olan marjinal grupların da olaya dahil olması ile olaylar hızla büyüdü ve bugünkü istenmeyen hale geldi. Neyse ki ‘Kandil’in imdada yetişmesi ile birlikte eylemler olması gerektiği hale döndü… Gelelim işin ekonomik boyutuna:

Sevgili Dostlar! Bu vatan ne AKP’nin ne CHP’nin ne MHP’nin ne de BDP’nin bu vatan hepimizin. Hükümetler gelip geçicidir. Lakin devlet ve vatan kalıcıdır. Çevreye ve kamu mallarına verdiğimiz zararlar başta biz olmak üzere tüm ülkeye verilmiş zararlardır. Geminin işleyişinden memnun değilsek geminin kaptanını değiştirmeliyiz. Eğer gemiyi delmeye kalkarsak hepimiz batarız. Bu olaylar sonucunda 70 milyon TL’nin üzerinde hasar (Bu daha bildiğimiz kadarı ile) , borsadan son 1 hafta da yaklaşık 36 milyar $’ın üzerinde paranın buhar olması, turistlerin ülkeden kaçması, Faizlerin yeniden yükselmesi v.s gibi zararlar meydana geldi ki, kim ister ülkemizin zarara girmesini?  Ayrıca hükümete taleplerin iletilmesi için oluşturalan bir ekibin 3. köprü yapılmasın, 3. hava limanı yapılmasın, kanal istanbul yapılmasın gibi istekleri Yiğit Bulut’un konuştuğu şeylerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. 3. hava limanı yapılsın ki THY en iyi havayolu şirketi olsun, Kanal İstanbul yapılsın ki boğazlar anlaşmasını yerle bir edelim…

Bu bizim sorunumuzdur aman dış ülkeleri alet etmeyelim.

fft16_mf1489608Resmimize baktığınızda da bu olayları nasıl kaşıdıklarını, amaçlarının ne olduğunu anlarsınız…. 

Lakin olaylarda bir suçlu aramanın da bir alemi yoktur. Suçlu hepimiziz. Niye mi?

– Spekülasyonları önlemek adına halkı bilgilendirmediğimiz için,

– Polis olmanın halkı gazlamak değil olayları önlemek olduğunu kavrayamadığımız için,

-Siyasetçiler olarak daha olayların başında yatıştırıcı ve kucaklayıcı açıklamalar yapmadığımız için

-Sanatçılar olarak halkı galeyana getirdiğimiz ve halk olarak da galeyana geldiğimiz için

– Akrabaların bile birbirinin görüşüne saygı duymayıp birbirini eylemci ve AKPci olarak ötekileştirdiği için….

Olayların yatışması ve tüm halkın rızası olacak bir şekilde sonuçlanması dileğiyle….

twiiter: @ekonomiperver  facebook: https://www.facebook.com/pages/Adem-Simit/262097050585459?ref=hl

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • parkin ekonomi

“‘Gezi Parkı’ ve Ekonomik Boyutu” için 5 yanıt

  1. Doğrusu ve yanlışı olan bir yazı kendi görüşüme göre. Ayni zamanda içerik olarak eksik. Gezi Parkı olaylarını bir, iki sebebe dayandırmak çok yanlış. Halkın geleceği için bugün bazı şeylerden fedakarlık etmek gerekebilir. Ekonominin göreceği zarar gibi. Çok şey yazılır ama kısa bir yorum olarak bırakmak istiyorum.

  2. Çok güzel, tarafsız, yakışır bir yazı olmuş tebrikler. Umarım herkes işler daha da kötüleşmeden aklını başına alır. Başbakanından eylemcisine herkes üstüne düşeni yapmalı.

  3. Mesele AVM ya da ağaç değil, onlar yalnızca biriken gazı ateşleyen kıvılcım. İnsanlar AKP’nin kendilerini tektipleştirmeye kalkışması yüzünden, yaşam biçimi dayatması yüzünden, PKK ile masaya oturması yüzünden ve daha birçok nedenden meydanlarda. O yüzden meydanlarda daha dün bir arada görmeyi hiç ummadığınız her kesimden insan var. Özgürlüğün yoksa, ülken yoksa ve baskı görüyorsan para ikinci planda kalır. Biz hiç ister miyiz ekonomiye zarar verip kendi ayağımıza kurşun sıkmak? Biz ister miyiz hem göstericilerden hem polisten gencecik fidanların solmasını. Ama dolduk artık. Haksızlığa uğradığını söyleyen birinin aynı haksızlıkları başkasına yapmasından usandık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir