Girişimcinin SGK Teşvikleri-Mevzuattan Bazı Faydalı Bilgiler

Bugün muhasebe okyanusunda bazı sgk teşviklerinden bahsedeceğiz; Bu teşviklerden bazıları şunlardır:

5510 Sayılı Sgk Teşviki

100 TL Asgari Teşviki

5525 Sayılı Kültür Yayınları Teşviki

5746 Sayılı Ar-ge Yatırımları Teşviki

4857 Sayılı Engelli Teşviki

Girişimci açısından faydalı bulduğumuz noktaları paylaşıyor, Bu yazılarla araştırmalarımızı paylaşıyoruz:

 • 5510 Sayılı kanun çerçevesinde; Ssk e-bildirgesini zamanında kuruma veren ve ödemesini ayın son gününe kadar yapan mükellefe hazine tarafından ödeyecegi ssk primi üzerinden %5 indirim yapılıyor.
 • 100.-TL Asgari Ücret Teşviki: Asgari ücret ile 2.550.-TL Brüt ücret sahibi çalışanlar için Her bir çalışan için devlet tarafından 100 TL işverene verilen teşviktir. Yeni işçi alımında ise yeni işçilerin %10’u bu teşviğe dahil olacaktır.
 • 5525 Sayılı Kültür Yatırımları Teşvik Belgesi Teşviki: Kültür yatırım teşvik belgesi alan kurumlar vergisi mükellefleri için üç yıl şartı aranmak şartıyla; sigorta primleri işveren hissesinin %50’si hazine tarafından karşılanıyor ; eğer bu kurumlar işletme aşamasında ve 7 yılı aştığında ise sigorta primleri işveren hissesinin%25’i hazine tarafından karşılanıyor.
 • 5746 Sayılı Ar-ge Faaliyetleri Teşviki: Bu teşvik daha üniversite,tübitak, teknokent ortamlarında kurulan işletmelere yönelik bir teşvik olmakla birlikte 5746 sayılı kanun kapsamına giren işletmeler şunlardır:
 •  Teknoloji merkezli işletmeler,
 •   Ar-ge merkezleri
 •   Ar-ge alanında faaliyet gösteren vakıf uluslararası fonla desteklenen işletmeler,
 •   Ar-ge ve yenilik projeleri tubitak tarafından desteklenen işletmeler,
 •   4691 sayılı teknoloji geliştirme bölgeleri kanunuyla gelir vergisi istisnasına tutulan işletmeler,

01.04.2008-31.12.2023 tarihleri arası sigorta primi işveren hissesinin yarısı teşvik kapsamına girmektedir.

 • 4857 Sayılı Engelli Teşviki Kanunu:

50 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenler %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadırlar. 4857 Sayılı kanunla her engelli için sigorta primi işveren hissesinin tamamı hazinece karşılanır.

Not: Sevgili ekonomistin ricası üzerine üniversite kategorisi altında muhasebe yazıları yazmaya çalışıyorum. Abi dedi senin gençlere faydalı olman lazım, bilgilerini ve araştırmalarını paylaş dedi, Bu vesileyle kendisini kıramadım, Bu işi gönüllülük çerçevesinde yapıyorum. Araştırmacı olarak teşvik konusunun uzmanı değilim araştırmacısıyım ancak temel veri olarak ön bilgileri paylaşmakta yarar gördük ve paylaştık.   Ben benden istenilen bir ricaya dayanarak elimden geldiğince gücümün yettiğince hayatın zorluk maratonunda gönüllülük çerçevesinde araştırarak yazıyorum, Umarım herkesi memnun etmişizdir…

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

 • 4857 teşvik sayılı kanun içeriği
 • bayan girişimciye sgk teşviki
 • görme engelli yatırım teşvik

“Girişimcinin SGK Teşvikleri-Mevzuattan Bazı Faydalı Bilgiler” için 2 yanıt

 1. Aydın Bey,
  Bu teşvikler daha çok teknik işlere yönelik teşvikler, normal sıradan vatandaşı kapsayacak teşviklerin gerçekleştirilmesi lazım; Bugun en basitinden bir kişi mahalle arasında bir işletme kurmaya kalksa bir meslekdaşımızdan aldığımız verilere istinaden Sadece aylık zorunlu bagkur yıllık 6.250.TL+Ortalama Vergileri de katarsak elektrik su hariç yıllık 16.000 total de harcamanız var. Hangi girişimcilikten bahsediyoruz? Vergiyi bırakın tabana yaymayı bu vergilerle kimse girişimci olmaz. En azından zorunlu bağkurluluğun belli bir süre ertelenmesi ya da kaldırılması gerekiyor. Ben geçmişten vergi tabana yayılmasını söylemiştim. Bu ülke de girişimciliği gerçekleşmesi için bu vergilerin oranının aşağıya çekilmesi lazım. Bir kere bağkurluluk zorunluluğu iptal edilmeli. Adam iş kurmaya çalışıyor, yıllık 16.000 vergi kira bağkur ücreti ile mahalle arasında başa başa gelmesi kesinlikle zor. Aklı olan bu mevcut şartta girişimci olamaz. Bunun hesabını ben teke tek yaptım.

 2. Girişimciler için teşvikler çok az Malesef bunlar bir çok kişinin bilmediği avantajlar ama yine de yeterli değil. Daha fazla girişimcilerin elinden tutulması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir