Gri Alanlar ve Yönetim

Günümüzde herkes gibi şirketlerde siyah ve beyaz alanlarını yönetebilir, fakat önemli olan gri alanları yönete bilmek ve yönetimi paylaşa bilmektir.Bunu başara bilen şirketler krizlerden her zaman güçlenerek çıkmıştır.

Bilindiği gibi şirketlerde insanlara benzer onlarında siyah, beyaz ve gri alanlarıda vardır ve yöneticilireninde egoları vardır her insan gibi siyah ve bayaz alanlarını rahatlıkla yönete bilirler.fakat gri alanlara gelince bu durum biraz değişmektedir, nasılki toplumda iyiyle kötüyü birey olarak bazen ayıramıyorsak bazende bu ayırımı şirketler de yapamamamktadır.

Bu sıkıntıyı daha çok aile şirketlerinde görmekteyiz, kurumsallaşmaya gitmeyen aile şirketlerinde ikinci veye üçüncü nesil de genelllikle bu gri alanları yönetememe sorunu sıklıkla görülmektedir  bunun başlıca sebepleri arasında yönetimi alan aile bireyleri nin egolarını tatmin etmek istemeleri sonucu yönetimsal hatalar yapmaları ve başa geçen yöneticilerde karizmatik lidrelik özelliklerinin olmayışı görünmekte bunun sonucundada şirkette ciddi bir yönetim krizi başgöstermekte  akabinde ise finansal krizlebirlikte iflas gerçekleşmektedir. Tabikide bunun istisnai durumları da vardır ama bunların sayısı genele bakıldığında yeterli değildir.

Fakat kurumsallaşmaya giden aileşirketlerinde bu sorun rahatlıkla aşılabilmektedir,çünki aile bireyleri yönetimi öncelikle  paylaşmayı  iç selleştire bilmişlerdir vede dışarıdan yönetime kıtlan kişinin yöneticilik yeteneklerine özellikle gri alanları yönetme yeteneğine güvenleri tam ise krizleri atlatmaları ve çıkan krizlerden güçlenerek çıkmaları daha kolay almaktadır, ayrıca bu kişinin karizması beraber çalıştığı kişileri bir amaca güdümeleme açısından da faydalıdır ve şirket ortaya çıkacak olan krizleri ahatlıkla yönetebilir.

Yazımın başındada belirttiğim gibi gri alanlarını iyi yöneten bir yönetim yapısına sahip olan bir şirket hertürlü krizden en az zararla ve güçlenerek çıkacaktır yeterki bu cesareti gösterebilsin ve yönetimi paylaşmayı içselleştire bilsin.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • gri alan nedir
  • gri alan sorunu
  • gri alan
  • Gri alan ekonomide nedir
  • gri alan ne demek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir