Haberci Dikkati 20 Gence İş Kapısı Açtı

Mehtap Ceylan’ın sunduğu Günün Konuğu programına  Yenişafak  Gazetesi İstihbarat Şefi Recep Yeter konuk oldu. 

Marmara Radyo’da Mehtap Ceylan’ın Günün Konuğu programına  konuk olan Yeni Şafak Gazetesi İstihbarat Şefi Recep Yeter haberci dikkatinin 20 tane genç gazeteci adayına nasıl iş kapısı araladığını anlattı. Yeter, kan vermek için gittiği hastanede bir afişte gördüğü ‘işbaşında eğitim’in ne olduğunu merak edip araştırmış. Ardından da proje haline getirip çalıştığı kuruma sunmuş ve 20 genç gazeteci adayına tecrübe ve iş kapısı aralanmış.

Marmara Radyo’da Mehtap Ceylan’ın sunduğu Günün Konuğu programına  konuk olan Yeni Şafak Gazetesi İstihbarat Şefi Recep Yeter, medyada ilk kez Albayrak Medya Grubu’nda (Yeni Şafak ve TV Net) uygulanmaya başlanan ve İletişim Fakültesi mezunlarının staj problemine çözüm olan İşkur- İşbaşı’nda Eğitim Uygulamasını anlattı.

Bir akrabası için kan vermeye gittiği hastanede duvarda asılı bir afişteki ‘İşbaşı’nda eğitim’ ibaresini gördüğünü ve merak edip gazeteye dönünce içeriğini araştırdığını belirten Yeter “Gördüm ki İŞKUR’un bu projesi aylarca ücretsiz staj yapmak zorunda kalan genç gazeteci adayları için bir fırsat. Ayrıca kurumları da onbinlerce lira yükten kurtarıyor.” dedi.

“Medya için büyük bir fırsat”

İşbaşında eğitim programını hemen bir proje haline getirip yönetime sunduğunu belirten Yeter şunları anlattı: “Bu sayede 20 genç gazeteci adayı arkadaşımız 6 ay süreyle hem İŞKUR’dan harçlık aldı hem de gazete ve televizyonda stajını yaptı. Yeni haberciler yetiştirmek üzere kurulan Medya Sanat Merkezi (MSM) bu konuda medya kuruluşlarına danışmanlık yapmaya başladı ve bizden sonra başka medya kurumları da uygulamaya başladı. Bu sayede belki de yüzlerce gazeteciye iş kapısı aralandı”

‘Muhabirliğe geri dönmekten asla gocunmam’

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Recep Yeter, yaklaşık 14 yıldır Yeni Şafak’ta çalışıyor. İletişim öğrencilerine örnek olması için kariyer yolculuğunu anlatan Yeter, gazetecilik hayatının ilkokul 5. sınıfta iken babası tarafından alınan fotoğraf makinasıyla başladığını belirterek gazeteciliğin insanın içinde bir heyecan olarak daima yaşaması gerektiğini söyledi. Lise yıllarında arkadaşlarıyla birlikte okul dergisi çıkardıklarını anlatan Yeter, “Gazetecilik mesleği sürekli öğrenmeye açık olmayı gerektiriyor. Hiçbir zaman ben büyüdüm, büyük gazeteci oldum denilmemeli. Çok çalıştım, kendimi geliştirdim, editörlük, yayın yönetmenliği yaptım, halen 6-7 muhabir arkadaşımızın başında İstihbarat Şefliği yapıyorum. Ancak her an muhabirlik yapmaya hazırım. Mesleğin duayenleri 20-30 yıl muhabirlik yaparak bugüne gelen insanlar. Bu yüzden gazetecilik heyecanını yitirdiğiniz, gazeteciliği bırakıp başka iş yapmaya çalıştığınız zaman bu mesleği tümüyle bırakmanız gerekiyor.” diye konuştu.

‘Önünüzde iki yol varsa zor olanı seçin’

Gazetecilik mesleğinin tabiatı gereği sınırlara hapsolmamak gerektiğini dile getiren Yeter, gazetecilik mesleği için de krizlerin içinde fırsat barındırdığının altını çizdi. Gazetecilik hayali kuran iletişim öğrencilerine sabah akşam 5 çalışan memur olayım gerisine karışmayım düşüncesinden uzaklaşmalarını tavsiye eden Yeter ”Önünüzde iki yol varsa zor olanı seç. Başaramasan dahi zoru seçtiğin için mutlu olursun. Kolay olanı herkes seçer” ifadelerini kullandı. Öğrencilere röportaj tekIMG_5472-599x275nikleri konusunda tavsiyelerde de bulunan Yeter, karşımızdaki kişi hakkında bilgi sahibi olmamız, yeterli sayıda, iyi ve kimsenin sormaya cesaret edemediği sıra dışı sorular sormamız gerektiğini vurguladı.

”Sevdiğin işi yap hergün tatil yap”

Son olarak öğrencilerin mesleği sevmesi gerektiğini ve ikinci bir dil bilmenin şart olduğunu söyleyen Yeter; “Sevdiğiniz işi yaparsanız eğer icra ettiğiniz meslek, size her gün tatil yapıyormuş gibi gelir” ifadelerinde bulundu.

Haber: Ayşen Bolat

Fotoğraf: Uygar Aydın

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir