Havale Nedir? EFT Nedir? Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nedir

Öncelikle Havale nedir sorusuna cevap arayacağız: Havale işlemleri hesaplar arası para gönderme işlemidir.Havale  EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi gerçekleştiremezsiniz. Havale işlemleri mektup, bilgisayar, banka yolu ile gerçekleştirilebilir yani elektronik fon tranasferi olmayan bir yöntemle. Havale işleminin başlatılması ve gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren işlem başlar. Ve çoğu zaman havale işlemi uzun sürer.  Havale tutarı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. EFT’de olduğu gibi bu işlem çok kolay değildir sizden istenilen bilgiler daha fazla ve daha zaman alıcı işlemlerdir. Ayrıca Havale ücreti her bankada değişmesine rağmen genelde EFT den daha maliyetlidir. Havale nedir?

Eft Nedir diye sorduğumuzda ise havale kadar karmaşık olmayan bir sistem karşımıza çıkıyor. EFT, elektronik fon transferi olarak bilinir ve kişiler, bankalar, kurumlar arası para transferini mümkün kılan sistemdir. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler daha kolay ve zahmetsiz. Bu aşamada 4 unsur bulunmaktadır: eft nedir  Gönderen,banka,alıcının bankası ve alıcı. Bu bilgileri girdiğiniz andan itibaren paranız işleme alınıyor ve banka tarafından onay süreci başlıyor. İlk olarak yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol ediliyor eğer herhangi bir sorun yoksa onay veriliyor. Hesabınızda EFT ücreti muhakkak düşülüyor ancak bu bankaların belirlediği kendi ücretlendirme sistemleridir bazı bankalarda 1 lira olurken bazı bankalarda 3 lira olabilir. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 saatleri arasında işlemi gerçekleştirebilirsiniz bu saatle dışında online yapılan işlemler ertesi güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarmanızı sağlar.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?
* EFT iki farklı banka  ve hesaplarına para gönderimini sağlar ancak havale kendi hesaplarınız arasında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz
– EFT’nin onay süresi  digital olarak gerçekleştiği için daha kısadır
EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha az ve kısadır havalede bu işlem daha uzun sürer
EFT ücreti genellikle daha pahalıdır hızlı ve daha kolay olduğu için ,havale ücreti ise daha ucuz

havale nedir

eft nedir

havale nasıl yapılır, eft nasıl yapılır, virman nedir, havale eft farkı

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • havale nedir
  • havale ve eft arasındaki fark
  • eft nedır
  • eft nedir havale nedir
  • havale nedir eft nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir