”HAYIR” DEDİRTEMEYECEK BİR CV İÇİN 5 ÖNERİ

1150981_578142178895089_723317375_nİş dünyası da, iş aramak da bundan beş yıl önceki hali gibi değil. En başarılı adaylar değişen iş dünyasına uyum sağlamaya hazır ve istekli olanlardır. Ama eğer iş başvurunuz 1994 ten beri güncellenmemişse, bu yeni iş dünyasına ne kadar hazır olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Ve bazen bütün farklılığı yaratan etkenler küçük detaylarda saklıdır. Özgeçmişiniz modern dünyanın yöneticisine hitap ediyor mu? Yoksa ciddi bir yenilenmeye ihtiyacı var mı?Eğer aşağıdaki adımları izlerseniz özgeçmişiniz daha etkileyici olabilir.

1-Özgeçmişinizi tek sayfaya sığdırmaya çalışın

Yazı karakterinizin büyüklüğünü sekiz puntoya indirerek, sayfa kenarında boşluk bırakmayarak ve kendinizle ilgili anahtar bilgileri verecek biçimde tüm başvurunuzla yıllardır süregelen ” tek sayfa kuralına uymalısınız. Yeni mezun olmuş biriyle 20 yıllık iş tecrübesi olan birinin özgeçmişi aynı uzunluğa mı sahip olmalıdır? Tabii ki hayır.
Özgeçmişiniz tabii ki kısa ve öz olmalıdır. İşe alımdan sorumlu kişiler meşgul insanlardır ve uzun uzadıya yazılmış bir özgeçmişi inceleyecek zamanları ve sabırları yoktur. Ama eğer deneyimlerinizi belirtmek için bir sayfadan fazlasına ihtiyacınız varsa, kendinizi tek sayfa için zorlamayın.
2-Hedef belirleyin

Tabi ki başvuracağınız işin size deneyim kazandırmasını istersiniz ki zaten işe olan ilginiz bundan kaynaklanır. Ama bunu gerçekten başvurunuz da belirtmeli misiniz?
Yöneticiler işe alım sürecinde onların size ne sağlayabileceğinden çok sizin onlara ne sağlayabileceğinizle ilgilenir.
Eğer bu işe niye başvurduğunuzu belirtmek istiyorsanız bunu açıklayıcı bir mektupla belirtebilirsiniz. Özgeçmişiniz bu gibi gereksiz ve değersiz bilgileri içermemelidir.
3-Sayfa sonunda talep edilebilecek referanslarınızı belirtin

Bir kez daha: sayfanızı gereksiz yere doldurmayın. İşe alımdan sorumlu kişiler sizden referans istediğinde onlara referanslarınızı belirtmelisiniz. Ne yani, belirtemem mi diyeceksiniz?
Referans belirteceğiniz kontaklarınızın iletişim bilgilerini içeren bir listeyi başvurunuzda belirtmektense, seçim sürecinde daha ileri aşamaya gelene kadar bekleyin; referans belirttiğiniz kişileri sizinle çok ilgilenmeyen bir firma için rahatsız etmek istemezsiniz. Saygın firmalar size iş teklifi yapmaya tamamen karar verene kadar referans gösterdiğiniz kişileri rahatsız etmezler.
4-Başvurunuzu mailinize word dosyası olarak eklemeyin

Başvurunuzu word dokumanı formatında ekleyip riske atmaktansa, göndermeden önce PDF formatına çevirin.
PDF dokümanı daha düzenli görünür. Formatı değiştirmek, özgeçmişinizin firmanın bilgisayarında bilgisayarın ayarları ne olursa olsun uygun bir biçimde görünmesini sağlar. Ayrıca, yazıların altında saçma kırmızı çizgilerin olmasını kim ister ki?
PDF dokümanı başvurunuzun tam olarak istediğiniz gibi görünmesini sağlar.
5-Bütün iş tecrübelerinizi kronolojik sırayla listeleyin

Eskiden en tecrübeli olan işi alırdı.
Günümüzde ise en yetenekli, yetenekleri iş için en uygun ve başarılı olduğu kanıtlanmış kişiler işe alınıyor.
Eğer işe alınan kişi olmak istiyorsanız, başvurunuzun bunu belirttiğinden emin olun. Sadece boşluk doldurmak için başvurduğunuz işle alakalı olmayan tecrübelerinizi belirtmektense o işle alakalı tecrübelerinize daha geniş yer verin. Günlük sorumluluklarınızdan bahsetmektense daha geçerli başarılarınız üzerinde yoğunlaşın.
Kaynak: Monster.com

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir