Hi-Techt Büyüsü, Girişimcilik,Kitap Sektörü Üzerine Mülehazalar

Değerli Okuyucularım,

Hi-Techt Büyüsü, Yüksek teknoloji sonucu üretilmiş katma değeri yüksek ürünlerdir. Günümüzde otomotiv, elektronik, yazılım v.s alanlarda yoğunlaşan bu teknoloji ülkelerin kalkınma hamlelerini iştigal ediyor. Büyüme sürecini dünya’da her ülke belli bir konuda uzmanlaşarak ricardo’nun teorisini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Otomotiv sektöründe alman, italyan, fransız, japon ve amerikan üstünlüğünü her daim yaşayan dünya da güney kore’nin sıfırdan başladığı bu yolculukta kendi sitilini ve yeniliğini ortaya koyarak otomotiv sektöründe yenilik ortaya koyacak ülkelere örnek olmuştur. Otomotiv sektöründe yenilik ve yeni trend ve yeni bir dizayn sunabilecek yeniler katma değer noktasında hem kendilerine hem de sektörlerine değer katabilirler. Yani trend ve yenilik yapan kendi varlığının teminatı oluyor.

Avrupa ile başlayan cep telefonu serüveni yerini akıllı telefonda atılım yapan amerikalı ve güney koreli şirketlerin eğemenliğine bırakmıştır. Pazarlama alanında her ürünün bir tutunma ve yaşama dönemi vardır. Kimi ürünün yaşam dönemi iyi analiz edilip tüketicinin ihtiyacına uygun ürün üretiliyor ve o ürün öne çıkıyor. Bütün mesele tutunturma ve tüketicinin ürünü kabullenmesinde gizli…

Girişimcilik:

Girişimcilik olmak kolay bir iş değildir. Herşeyden önce varolan ya da keşfedilen bir pazarda tüketiciye bir ürün sunmak ve talep eden tüketiciyi bulma zorunluluğu girişimciliğin en zor ve en sancılı noktasıdır. Girişimde esas olan kalıcı ve sürdürebilir olmak önemlidir. Hiç kimse yarın batmak için yatırım yapmaz. Girişimci olarak bir pazar bulduysanız, o pazara hitap edecek ürünü tüketiciyle buluşturma zorunluluğunuz vardır. Rakipler, Yönetim ve finans girişimciliğin en önemli bacağıdır. Girişimci olmak demek iki kez düşünülmesi gereken bir olaydır. En az katma değeri çarpı 5 olarak alınması gereken bir olgu olmalıdır.

Kitap Sektörü ve Sektörün Ekonomik Boyutu Üzerine Bir Mülehaza:

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2014 Toptan Satışlar Raporuna Göre, 2014 Yılında Kitap Sektörünün Toptan Satışlarda Büyüklüğü 1 Milyar 624 Milyon Dolar Seviyesindedir.(908 Milyon Dolarlık Kısmını Ders kitapları ve sınav kitapları, Kültür Yayınları denilen Yetişkin,Edebiyat,Din,Şiir,Roman ve Kişisel Gelişim alanı ise, 580 milyon dolar; Akademik yayınlar ise 36 milyon dolar gibi bir mütevazi bir rakamla karşımıza çıkıyor.)

Yüzdelik değerlendirmede ise,

Ders Kitapları ve Sınav Kitapları %55,91

Kültür Yayınları: %35,71

İthal Yayınları: %6,16

Akademik Yayınlar: %2,22’dir.

Bu sektörel büyüklüğe baktığımızda orta ve uzun vadede sınavların kalkması zor gibi görünüyor. Bu sektörü büyüten ve geliştiren bir sonuç olduğunu kabullenmek zorundayız.

Kültür yayınları olan, bireylerin gelişimine katkı sağlayan alanda kitap okuma bilincinin geliştirilmesiyle birlikte inşaallah bu ilerleyen yıllarda en kötü tahminle 20-25 yıl içerisinde 2 milyar dolara ulaşması mümkün görünüyor. Gönül ister ki kitap sektörü 5-10 yıl içerisinde bu seviyelere ulaşsın ve kendi rekorunu kırarak avrupa kitap sektörüyle yarışır hale gelebilsin. Bu ancak  okul ve evlerde kitap okumayı zorunlu ders haline getirdiğimizde kitap sektörüde büyüyecek ve genişleyecektir.

İlk haftaya özel iki yazı yazdım, 15 gün sonra kişisel gelişim yazımla görüşmek dileğiyle…

Selam ve Muhabbetle,

Gençfast

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir