İİBF Ne Demek Mezunları Ne İş yapar Olanakları Nedir

Konumuza geçmeden önce iibf ne demek açıklayarak başlayalım. Daha sonra ise iibf mezunları iş olanakları nelerdir, iibf mezunu ne iş yapabilir gibi konulara değineceğiz.

iibf, iktisadi ve idari bilimler fakültesinin kısa yazılış biçimidir. Telafuzu oldukça uzun olduğu için pratikte İİBF olarak söylenerek kısaltılır. İİBF, iktisat, işletme, maliye, çeko, ekonometri gibi bölümlerin yer aldığı üniversitelerin en çok tercih edilen ve mezun veren fakültelerinden birisidir. Tabi bu kadar fazla mezun vermesinin doğurduğu çeşitli olumsuzluklar vardır. Her yıl artan iibf mezunu sayısı düşünüldüğü zaman onları istihdam etmek, çalışma imkanı sunmakta bir o kadar zorlaşmıştır. İsterseniz gelin iibf mezunları ne iş yapar, olanakları nelerdir birlikte bakalım.

 • Olmazsa Olmaz KPSS Denemesi

iibf-kadro-7Her İİBF mezununun aklında muhtemelen KPSS’den atanarak memur olma düşüncesi vardır. En kısa yoldan iş bu şekilde elde edilebilir. Ancak atama şeklinde ve ihtiyaca göre kontenjan oluşturulduğundan bu kontenjan her zaman iibf mezunlarının sayısından daha azdır. Böylece KPSS yarışında mutlaka birileri saf dışı kalmak durumundadır. Bugün İİBF mezunlarının sitem ettiği ve kpss atamalarından adil hak alamadıkları yönündeki beyanları da buradan gelmektedir. Tabi KPSS’den bir sonuç çıkartamayanların bakması gereken diğer iş seçenekleri mevcuttur. Mecburen onlardan birisini tercih etmek zorundadır.

 • Bankalar ve İİBF’liler

İİBF Mezunlarının en çok tercih ettiği iş kapısından birisi de hiç şüphesiz bankalardır. Özellikle kamu bankaları en az kpss kadar ilgi çekmekte ve çalışmak için iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Şu an sayısı 50 üzerinde olan kamu ve özel bankalar dönem dönem personel alımı yaparak çok sayıda kişiyi istihdam etmektedir. Eskiden iibf’lilerin yoğun olarak tercih edildiği bu sektöre lise mezunlarının da bankacılık için tercih edilmesiyle rekabet durumu artmıştır. Hem çalışma yoğunluğu hem de ücret konusunda çalışanları tatmin eden bir meslek midir bilinmez ama bankacılık mesleği dışardan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bunu bir bankanın şube müdürlüğünü yürüten bir arkadaşımın aktardığını da belirtmek isterim.

 • Özel Şirketler: “Gel bana Sahici Sahici…”

Tarkan’ın bu şarkısından alınan başlığımızın iibfliler açısından açıklaması; Eğer oralarda iş bulamazsan ki muhtemelen öyle olacak gel bende çalış diyor. Benim verdiğim ücret belli, şartlarım belli; ya gel çalış ya da anca gidersin diyor. Özel sektör iibf mezunlarının pek sıcak düşünmediği bir alan olsa da bu işsizlik düzeyinde, bu rekabet ortamında tercih edilmesi kaçınılmaz durumdadır. Pek sıcak bakılmasa da özel sektörün de elbette artı yanları vardır. Özel sektörde bilgi birikiminize, tecrübenize, bildiğiniz yabancı dil ve bilgisayar programlarına ve torpilinize göre, yöneticilik, müdürlük, muhasebe bölümünde, satın almada, dış ticaret kısmında gibi iş bulma şansınız vardır. Bu pozisyonlarda çalışırken yaptığınız işe ve çalıştığınız firmaya göre çok değişken ücretler alabilirsiniz. Kimi zaman özel sektörün kamuya göre çok daha kazandırdığını özellikle yükselme konusunda daha avantajlı olduğu bir sektör olduğunu biliyoruz. En azından çalışmak istemediğiniz zaman istifanızı vererek ceketinizi alıp çıkabilirsiniz. Tabi aynı durum firma açısından da geçerli; artık firmanın işine yaramadığınız anda iş akdinize son verebilir.

 • Akademik Kariyer, Bilimsel Çalışmalar

iktisada-girisBu seçenekte son zamanlarda popülerleşen üniversite bittikten sonra yüksek lisans, doktora gibi adımlardan sonra üniversitelerde, bilim yuvalarında, akademisyen, bilim adamı olarak yer alabilirsiniz. Son zamanlarda adını duyduğumuz yerli profesörlerin bilimlere yaptığı katkılar ile alınan Nobel Ödülleri de iştahınızı kabartıyorsa sizde bu yoldan ilerleyebilirsiniz. Tabi önce bir akademisyeni asiste ederek ondan bir şeyler öğrenmeniz gerekir. Son zamanlarda her gelenin üniversite kurduğu ve ilk olarakta İİBFakültesi açtığını düşünürsek bu seçenekte pek mantıksız görünmüyor. Üniversitelerimizde akademisyen açığı olduğu ilan edilen akademik ilanlardan anlamak mümkündür. Ama bu seçenek için de uzun yıllar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çeşitli eğitimler alınması gerektiği için hem zaman bakımından hem de maliyet açısından iyi düşünülmesi gereken bir seçenektir.

 • Zoru sevenler için: Kaymakamlık, Hakimlik, Danıştay, Sayıştay

Bu seçenek zoru sevenler için diyorum çünkü bu pozisyonlara gelebilmek için rakiplerinizin çoğu Hukuk Fakültesi mezunlarından oluştuğu için sınavlara eşit şartlarda girmiyorsunuz. Ama böyle bir imkanın olduğunu da bilmekte fayda var. Özellikle idari hakimlik ve kaymakamlık sık başvurulan bir görev. Hem çalışma şartları hem de ekonomik olarak gayet güzel meslekler. Eski Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç bu yönde bir çok iibf mezunu için örnek gösterilmekte. Ayrıca danıştay ve sayıştay üyeleri arasında da iibf mezunu görmek mümkün. Zaten bildiğiniz üzere Anayasa Mahkemesi Başkanı da bu üyeler arasından seçilmekte. Yani bu seçenekte yolunuz belki biraz uzun ama sonu oldukça aydınlık.kitap

 • Ve Son Tango: Siyaset…

Geçmişte ve günümüzde bir çok millet vekilinin iibf mezunlarından oluştuğunu görmek zor değil. Ama yaşları itibari ile doğrudan iibf mezunu olarak değil de eskiden en popüler fakültelerden birisi olan SBF çatısı altından mezun olan kişilerden oluşmaktadır. Bugün dahi doğrudan iibf mezunu olan genç milletvekilimiz mevcuttur. Ama bu vekillerimiz siyasete tabandan başladıkları için oralara gelmeleri daha kolaylaşmıştır. Yani iş başvurusu yapar gibi millet vekilliği başvurusu yapmak mümkün değil. Bağımsız olarak belki evet ama bir siyasi parti altında vekillik yapabilmek için sadece iibf mezunu olmaktan çok daha fazlasına sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

İİBF Ne Demek Mezunları Ne İş yapar Olanakları Nedir
1 5

Ne aradılar:

 • iibf nedir
 • iibf ne demek
 • iibf mezunları ne iş yapar
 • iibf mezunları iş olanakları
 • iibf ne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir