İktisada Giriş Ders Notları

iktisada giriş ders notları

İktisadi ve idari birimler fakültesine hoş geldiniz. İşte size hayatınızın ilk iktisat sınavı. Tabi eğer bu dersi alttan almıyorsanız. Çünkü biliyorum bu sınavın ne kadar zor olduğunu. Aslında zor değil bunu ileride anlıyor insan ancak ilk sınıfta henüz yolun başında çok zor geliyor insana.
Size iktisada giriş ders notları niteliğinde birkaç paylaşımda bulunacağım. Kendime ait bir kitabım olmadığı için şimdilik size birçok kişinin faydalandığı kaynakları tavsiye edeceğim. Birkaç hocamızın internette paylaşmış olduğu ve derslerinde kullandığı iktisada giriş ders notlarını da çalışmanız için sunacağım. Bu iktisada giriş ders notlarını paylaşırken umarım hocalarımın emeklerine saygısızlık etmiş olmam. Bu nedenle onların kendi sayfalarındaki kaynağı koyarak paylaşacağım. Böylece paylaşılmasını istemeyen hocalarım, ki iktisadın paylaşım ve bölüşüm bilimi olmadığı bilmeyen hocam yoktur, kendi linklerini kaldırabilirler.
Eminim ki iktisada giriş sınavı öncesi hepiniz de bir endişe mevcut. Çünkü daha önce hiç iktisat dersi sınavına girmediniz ve temel kavramları henüz yeni öğrendiniz. Bu nedenle endişeniz var. Matematik sınavı bile şu an size daha kolay geliyordur. Grafik yorumlama eksiğiniz de mevcut. Anlayacağınız işiniz hiç te kolay değil. Bu nedenle bu dersten öğrenci jargonu ile “ tökezlemek” içten bile değil.
İşte bu dersten başarılı olabilmeniz için belli başlı üniversitelerin faydalı bulduğum birkaç iktisada giriş ders notunu sizinle paylaşacağım. Bu ders notları elinizdeki kitaplardan ya da sizin iktisat hocanızın anlattığından farklı şeyler içermiyor. Aslında hiçbir iktisat kitabı diğerinden farklı şeyler anlatmıyor. (Konu anlatımlı iktisat kitabı olarak) Çünkü iktisat bir bilim olarak genel geçerdir. Verilen teoriler, kanunlar tektir farklı olan ise kitabın yazarlarının yorum şeklidir. Kanunlar tek ve aynı olabilir ama onların yorum kısımları kişiye göre farklılık gösterebilir. O nedenle iktisada giriş ders notları aramak yerine dersinize girdiğiniz hocanızın anlattıklarını not alıp çalışmanız daha akılcı olacaktır. Çünkü cevapları okurken aynı pencereden bakmak zorunda kalabilirsiniz. Sanırım demek istediğimi doğru aktarabildim.
İktisada giriş 1 ve iktisada giriş 2 diye dönem dönem ayırmadan iktisada giriş ders notlarını tüm temel konuları içerecek şekilde sunmak istiyorum.
Birçoğunuzun tahmin edeceği gibi ilk kitap önerim Erdal Ünsal ya da Zeynel Dinler ’in kitapları olmayacaktır. Çok azınızın tanıdığı Tevfik Pekin’in “Ekonomiye Giriş” kitabını ısrarla tavsiye ediyorum. Çok yalın bir dille anlattığı için anlamamak mümkün değil. Daha sonra Erdal ve Zeynel hocalarımın kitaplarını tavsiye ediyorum. Zaten bu iki hocalarımın kitaplarını hangi ders, hangi sınav olursa olsun tavsiye edeceğim kaynaklar arasında. Tabi bu sınavlara Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) vs. dahil değildir.
İktisada giriş ders notları için geçen yılın çıkmış sınav sorularını ısrarla tavsiye ederim. Bir fakültede araştırma yapılsa geçen yılki sınavlarda sorulan soruların tekrar sorulma olasılığı konu yoğunluğuna göre yüzde 50’den fazla olacağına eminim. Çünkü bir bilim olan ve her yıl aynı şeylerin anlatıldığı bir derste farklı ne sorulabilir ki? Sorular kolay olur demiyorum çok zor sorularda elbette gelecektir sadece aynı soruların sorulacağını belirtmeye çalışıyorum. Bu nedenle en zor sorular bildiğiniz üzere yoruma açık sorulardır.
İktisada giriş ders notları özet şekilde aşağıda vereceğim ancak öncesinde açık öğretim fakültesi aöf ders notları ve sınavları hakkında bahsetmek istiyorum. Emin olabilirsiniz ki aöf ders notları da en az üniversitelerinki kadar kaliteli. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlandığından herkesin elinde olan hatta çoğu kez bedava elde edilen açık öğretim kitaplarını da önemsemeniz ve bir kaynak olarak kütüphanenizde muhafaza etmeniz. Aşağıda ki listeden hoşunuza giden iktisada giriş ders notları derlemesini inceleyerek sınava çalışabilirsiniz. İktisada giriş 1 ve iktisada giriş 2 ayrımı yapılmadığını tekrar hatırlatmak ister ve kendi konu dağılımınızı ve sınav kapsamını kontrol etmenizi öneririm. Hepinize başarılar dilerim.

*Dokuz Eylül Üniversitesi, Prof. Dr. Utku Utkulu İKTİSADA GİRİŞ

*Gazi Üniversitesi – Yrd. Doç. Dr. Ozan ERUYGUR , İktisat Bölümü

*Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Doç.Dr. Yaşar SARI, Ekonomiye Giriş

*İktisada Giriş Sınav Soruları

İktisada Giriş Ders Notları
1 5

Ne aradılar:

  • iktisada giriş ders notları
  • ekonomiye giriş ders notları
  • iktisada giriş zeynel dinler ders notları
  • iktisada giriş ders notları zeynel dinler
  • zeynel dinler iktisada giriş pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir