İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

Sevgili Dostlar yaptığım gözlem ve araştırma sonucu , iktisat bölümünü tercih edenlerin büyük çoğunluğunun , bölümde okuyanların da en az yarısının mezun olunca ne iş yapacağını, bu iktisat  bölümünün ne işe yaradığını bilmediğini fark ettim. Bu nedenle iktisat mezunu ne iş yapar şeklinde bir yazı yazmak istedim. Gerçekten çok üzücü bir durum. Maalesef  benim de bu bölümde okuyanların, ne işe yaradığını idrak edebilmem 4. sınıfta oldu. Şimdi sizlere alanı geniş, mezununun işlevi belirsiz iktisat bölümünün çalışma alanlarını ve bu alanda yol alırken neler yapılmasını gerektiğini anlatacağım. Ben iktisat bölümünün çalışma alanlarını: Özel sektör, Kamu Sektörü, Akademik Kariyer ve Finansal sektör olarak dörde ayırıyorum. Sırasıyla açıklamaya başlayalım. Ondan önce iktisat bölümü nedir kısaca bahsedelim.

İktisat bölümü, İİBF çatısı altındaki genel olarak mali ve idari alanda incelemeler yapan, muhasebe, maliye, ekonometri gibi disiplinlerin en üst dalı olan ve günümüzde iibf altında en çok tercih edilen bir bölümdür. İktisat, pratikte genel olarak ekonomi olarakta tabir edilmektedir.

 iktisat mezunu ne iş yapar:

Özel Sektörde çalışmayı ve en üst makam olan yönetici veya CEO seviyesine yükselmek istiyorsanız. Okul derslerinizin size yardımcı olacağına hiç ümitlenmeyin. Burada yapacağınız strateji sadece okul derslerinizi geçmek olacaktır. Onun haricinde özel sektör deneyime önem verir. Bu nedenle üniversitede muhakkak çalışmanız gerecek. Bu hem size deneyim kazandırır hem de o alanda üniversite mezunu olduktan sonra uzman olmanızı sağlar. Onun haricinde ingilizce olmazsa olmazlardan. Bilgisayar programlarını da öğrenebildiğiniz kadar öğrenin ve sertifikalı eğitimlerin hepsine katılın. Bu eğitimler hem sizi geliştirir hem de CV’nizde  sizi bir adım öne çıkarır. Yaz dönemlerinizi de Work and Travel ile  Amerika’ya giderek değerlendirerek, Hem ingilizcenizi geliştirin hem de para kazanın.

Kamu alanında çalışmak istiyorsanız. Vergi Müfettişinden tutun da kaymakamlığa, merkez bankasından bakanlıklara kadar bir çok alanda çalışabilirsiniz. Burada da okul ortalamanızın bir değeri yoktur. Dersleri geçin yeter. Burada karşınıza çıkacak bela, KPSS belasıdır. Bu sınav için sakın son sene çalışır, yaparım demeyin. Çünkü böyle diyenlerin % 90’ı hezimete uğradı. 2. sınıftan itibaren çalışmaya hafif ama düzenli bir şekilde başlamanızı öneririm.  3. sınıfta tempoyu biraz daha artırırsınız.  Son sınıfta  da iyi bir dersane ile birlikte KPSS’den yüksek puan alırsınız. Lakin bununla iş bitmediğini belirtmek isterim. Kurum sınavları ve mülakatlarını geçmeniz gerektiğinin bilincinde olun ve ona göre hazırlanın…

 

Gelelim en sevdiğim alan olan Akademik Kariyer… İşte burada ortalama çok önemlidir. Ortalamanız ne kadar önemli olursa o kadar kazanma şansınız var. Lakin herkese göre bir alan değil. İktisatı ve anlatmayı sevmeniz lazımdır. Ama bu sektörde çalışanların en büyük avantajı, şirketlere danışmanlık yapabilmesidir. Ayrıca alanınızda uzman olursanız gazetelerde yazar olabilir. Televizyonlarda da ekonomi programları sunabilirsiniz. Bu alan için yapmanız gerekenler de Ortalama haricinde ALES ve YDS(yabancı dil sınavı) den de yüksek almanızdır.  Ales en önemli bir sınavıdır ve bu akademisyen olmanız için gerekli puanı %60 etkilemektedir. Ortalama ise %15 etkilemektedir. Bu sınavlara yönelik çalışmaları  son seneye bırakmamanızı tevsiye ederim. Diğer alanlara tavsiye etmekle de birlikte en çok bu alanda gidenlere tavsiye ediyorum ki;  Son sınıflara doğru makale yazma denemeleri yapın ve 2. sınıftan itibaren ekonomi yazarlarının köşe yazıları kaçırmayın.   Sizi derslerinizden çok bu yazılar geliştirecektir. Hatta makale yarışmalarına katılıp para da kazanabilirsiniz. Ayrıca ekonomi kitaplarını da okumayı ihmal etmeyin. (İlk tavsiye kitabım Mahfi Eğilmez’in Kolay Ekonomi kitabıdır. Sonra da seneye çıkacak kitabım ekonomiperver ekonomi-romanını keyifle okuyabilirsiniz 😀 )

 

Finansal Sektörde çalışmak isteyenlerde ekonomiyi yakından takip etmeli yukardaki paragrafa harfiyen uymalı. Ek olarak da SPK lisanslama (ileri düzeyde) yı muhakkak alın. Bunu aldığınız taktirde bankaların direk yönetim kadrosunda çalışmaya başlarsınız. Onun haricinde Gayrimenkul değerleme sertifikası da var ki; Şu meşhur Experler o sertifikaya sahip ve 15 bin TL’ye yakın ayda para kazanma imkanınız var. Hangi alanı seçerseniz seçin. Sakın üniversiteyi yatarak geliştirmeyin. Yoksa kafanızı duvarlara vurursunuz… Şimdi umarım iktisat mezunu ne iş yapar artık biliyorsunuzdur..

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?
6 4.33

Ne aradılar:

 • iktısat mezunu ne is yapar
 • iktisat mezunları ne iş yapar
 • iktisat
 • iktisat ne iş yapar
 • iktisat bölümü iş olanakları

“İktisat Mezunu Ne İş Yapar?” için 16 cevap

 1. MErhaba ben bankacılık ve sigortacılık 1.sınıf öğrencisiyim önlisanstayım. Dgs ile lisansa geçmek istiyorum ama iktisat mı yoksa bankacılık ve finans mı karar veremiyorum her iki bölümde de bankada çalışma imkanı var ama hangisini seçmeliyim sizce ? Bir de ekonometri nasıl bir bölüm iş imkanı nedir? Şİmdiden teşekkürler.

  1. Bence sizin için bankacılık ve finans bölümü daha mantıklı olacaktır. Çünkü hem 1 yıl kazancınız olur hem de daha az rekabetin olduğu bir alan tercih edersiniz. Açıkçası şu zamanlar iibf mezunlarının işi oldukç zor ve kpss ve özel sektör olarak tercihler biraz az durumda.Ama bankacılık bölümü mezunu olarak banka ve türevlerinde kolayca iş bulabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba. Ben lise 2. sınıftayım ve hayalimdeki bölüm iktisat. Çok araştırma yaptım. İngilizcem gayet iyi düzeyde şu an. İyi bir üniversite kazanıp üniversite yıllarımda çalışmayı ve staj aramayı düşünüyorum. Yurtdışına çıkıp belki de MBA yapmak istiyorum. Eğer maddi durum el vermezse Work and Travel gibi birşey düşünürüm. Neyse birçok şeyi kafamda kurguladım. Ama sorum şu benim matematik yeteneğim çok iyi değil. Bu iktisat okumama engel mi? Teşekkürler

  1. Merhaba, verdiğiniz özellikler gayet olumlu ve başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Sadece yurt dışında eğitim ve ingilizce bilmeniz elbette fayda sağlayacaktır. Burada asıl sorumuzun kariyer hedefinizin ne olduğudur. Çok iyi, yüksek gelirli bir iş mi yoksa aynı doğrultuda akademik kariyer mi? Belki klasik anlamda yüksek lisans ve doktora akademisyen olmanza yetecektir ama gerçek bir iktisatçı olmanız ve bilim adına var olmak için matematik zekası şarttır. Ayrıca çoğu müdürün, yöneticinin ve ya üst düzey pozisyonların mühendislerden oluştuğu gerçeğini kabul edersek matematiğin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. İktisat okumak ya da mezun olmak için matematik çok aranmasa da iktisat profesörü olmak ya da analitik düşünebilmek için zihnimizin birazcık o yönde atik olması gerekiyor.

  1. Merhaba, aslında bunu bölüm bazında değilde öğreneceğiniz bilgi, tercih edeceğiniz alan ve kariyeriniz açısından kıyaslamak gerek. Şartlar olarak birbirine çok yakın olsa da, analitik ve matematiksel yönden iktisat daha ağır basmakla birlikte, yönetim ve idare konusunda işletme ön plana çıkabilmektedir.

  1. Evet malesef bu özelliklere sahip olsanız bile işsiz kalma sorunu mevcut. Bu yeteneklerinizi sertifika ile destekleyerek bir adım öne çıkabilirsiniz. Açıkçası bu çağda bilgisayar ve ingilizce bilmek sorun değil. Bunu profesyonel düzeyde bilmek ancak öne çıkartır.

  1. Bir üniversite ya da fakülte adı vermek yanlış olur. Çünkü hepsinde okuyup eğitim kalitelerini test etmedik. Ama kendi görüşüm Ankara üniversitesi her zaman gözde olmuştur.

  1. Bence bölüm kolay mı zor mu yerine, kendi yetkinliklerinize göre tercihde bulunmanız gerekir. Okumak için taşımanız gereken asgari özellikler bulunmakta. onları taşıdığınızı sorgulayarak tercihinizi yapabilirsiniz.

  1. Açıkçası İİBF’de iktisat’ın yeri Rusya İmparatorluğunu örnek verebilirim. Çevresinde kendisinden ayrılmış bölümcüklere ayrılmış. Hepsi ilk başta İktisat’a bağlıyken şimdi eş tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir