İktisatçı Bir Cevherdir İşlemesini Bilene

adem simitSevgili Meslektaşlarım! sağdan soldan boş boğazlılardan duyarsınız; “Sizin bölüm ne kadar gereksiz, siz okuyunca ne oluyorsunuz ki…” diye. Sonra da eklerler sizin tabirinizle söyleyelim. Bir şeyin arzı ne kadar artarsa değeri o kadar azalır diye… Yalnız unuttukları bir şey vardır. İktisatçılar “Rezerv Para” hükmündedir. Amerikan Doları ne kadar artarsa artsın değeri düşmez, enflasyonda olmaz. Çünkü parası dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. İktisatçılar da bunun gibidir. Hemen hemen her sektörün bir iktisatçıya ihtiyacı vardır ve her alanda çalışabilirler. İşte bu yüzden biz değerliyiz ama tabi değerimizi bilene! Bir cevher düşünün ki çok değerli ama o ülkede bu bilinmiyor ve pek fazla itibar edilmiyor. İşte bu, o madenin değerini düşürmez, o toplumun aptal olduğunu gösterir.

Sevgili Dostlar, ülkemizde hemen hemen her alanda biz iktisatçılara ihtiyaç olduğu halde maalesef ne yeterli bir eğitim alabiliyoruz ne de iyi bir şekilde değerlendiriliyoruz. Ülkemizde her ay ortalama  bine yakın işletme kapanmaktadır. Bu işletmelerin kapanmaların en önemli sebebi yanlış strateji, yanlış üretim kararları, yanlış kredi kullanımı v.s… KOBİ’lerimizin çoğu akılcı yönetilmiyor. Bu da işletmelerin sonu oluyor. Belli bir çalışanın üzerindeki işletmelere İşyeri hekimi zorunluluğu getirildiği gibi, muhakkak işletmelerin ömürlerinin sürdürülebilirliği için finans danışmanlığı veya Finans yöneticiliği zorunluluğu da getirilmelidir. İşte ancak bu ve bunun benzeri yollarla elinizdeki cevherleri (İktisatçıları) değerlendirmiş oluruz.

Unutmayın “Ekonomisini yönetebilen dünyasını yönetir.”  Ama biz ekonomistlerimizi işsiz bırakarak küresel güç olma hedefinde olan ilginç bir milletiz…

ADEM SİMİT

Twitter: @ekonomiperver             Facebook:https://www.facebook.com/pages/Adem-Simit/262097050585459?ref=hl

————————————————————————————————————————————–

#Hürriyet Gazetesinin düzenlediği Blog Yarışması’nda sitemiz en çalışkan blog kategorisinde oylarınızı beklemektedir.

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ekonomist kimdir
  • dünyayı yöneten iktisatçılar

“İktisatçı Bir Cevherdir İşlemesini Bilene” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir