İMKB Genel Kavramlar

Genel olarak hisse senetleri piyasasında kullanılan kavramlar ve açıklamaları şunlardır ;

Seans : Bir menkul kıymetin işlem gördüğü pazarda alım veya satım işlemlerinin başlaması ile bitmesi arasındaki kalan süredir.

Açılış Seansı ve Açılış Fiyatı : Açılış seansı Borsa’ya iletilen emirlerin normal seans öncesinden eşleştirilebildiği zaman dilimidir.Açılış fiyatı,açılış senasında gerçekleşen işlemlere göre hesaplanan fiyattır.

Kapanış Fiyatı ve Kapanış Seansı : Seans kapanıl fiyatı , o seansta Borsa kaydına alınan en son fiyattır.Kapanış seansı, seansın başladığı ana kadar gerçeklememiş emirler ile bölümde girilen yeni emirler kapanış fiyatını belirlemeye yönelik olarak eşleştirildiği zaman dilimidir.

İşlem Miktarı : Hisse senetleri piyasasında bir seansta alınıp satılan hisse senedi adedidir.

İşlem Hacmi: Gün içinde oluşan işlem miktarının,işlem gördüğü fiyatla çarpılması ile hesaplanan tutardır.

İşlem Birimi:Borsada işlem görüşen hisse senetlerinin,işlem yapılabilecek en az sayısını ifade etmektedir.Bir başka ifade ile işlem birimi,alınabilcek minumum hisse sayısıdır.Uygulamada hisse senetleri piyasasında işlem görecek en kücük birim olarak lot kullanılır.Tüm hisse senedi ve rüçhan hakkı kuponu işlemlerinde işlem birimi olarak ;

1.00Tl (nominal)=1 adet = 1 lot eşitliği uygulanır

Taban ve Tavan Fiyat : Hisse senetlerinin seans içerisinde işlem görebilceği,en düşük ve en yüksek fiyatlardır.Taban fiyat hisse senedinin baz fiyatının %10 altı,tavan fiyat ise baz fiyatın %10 üstü olarak hesaplanmaktadır.

Fiyat Aralıkları : Borsada işlem gören menkul kıymetler için oluşturulan pazarlarda arz ve talebin karşılaştırılması,ancak Borsa Yönetimi tarafından belirlenen yöntemle tespit edilen fyat aralıkları içinde yapılmaktadır.Her hisse senedi için,senas içinde işlem görebilceği en düşük ve en yüksek fiyatlar,o hisse senedi için “Fiyat Aralığı”nı oluşturur.Bu sınırlar o senasın baz fiyatı temel alınarak hesaplanmaktadır.

 

 

 

süleyman biçer. twit : @suleymanbcr

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir