İnovasyon Haftası’nın Motivasyon Dolu Konuşması

Türkiye İnovasyon Haftası’nda Young Guru Academy Kurucusu ve Başkanı Sinan Yaman, İnovasyon’a Liderlik konulu konferans için etkinliklere katıldı. Konferansı pür dikkat takip eden biri olarak, inovasyon etkinliklerinin motivasyon dolu konuşmasıydı diyebilirim.

 

“İnovasyon hiyerarşi kaldırmaz”

Young Guru Academy Kurucusu ve Başkanı Sinan Yaman, sahneye çıkar çıkmaz durdu ve salona baktı. Sonra soru sordu: “İnovasyon ne kaldırmaz?” Saniyeler içinde en doğru cevabı düşünmeye çalışan dinleyicilere yanıt Yaman’dan geldi: “İnovasyon hiyerarşi kaldırmaz!”. Yaman’a göre, inovasyon yapabilmek için, yeni fikirler üretip yeni şeyler geliştirebilmek için ilk başta bireylerin kendilerini özgür hissetmeleri ve rütbe olarak kimseden daha aşağıda olmadıkları psikolojisine hakim olmaları gerekli. İşte bu yüzden Yaman, “Egosu küçük, kalbi büyük, zihni berrak, elleri hızlı gençler yetiştirmek gerek” dedi ve salondaki ‘ben inovasyon yapabilirim’ diyen herkesi yerlerinden kaldırp en ön sıralara davet etti. Protokol bandı kaldırıldı. Ben dahil, bir çok genç öğrenci arkadaşım protokolde otururken motivasyonun doruklarına ulaşmıştık bile.

 

‘Create & Connect’

İnovasyonun hiyerarşi değil liderliğine ihtiyaç duyduğunu ve liderlerin sürekli değişmesi gerektiğini söyleyen Yaman, inovasyonun tamamen yaratıcılıkla ve bağ kurabilmekle ilgili olduğunu söyledi. Bir insanın beyninde milyarlarca nöron olduğunu söyleyen Yaman, beyindeki her nöronun bağ kurmaya yaradığını ve ‘create & connect’ mekanizmasını devreye soktuğunu ifade etti. ‘İnovasyon iki kanat ister; biri strateji, diğeri ise yaratıcılık’. Buna örnek olarak ekranda bir bal peteği resmini göstererek salondakilerden bu görsel üzerindeki inovasyonun iki kanadını bulmalarını istedi. Bu görsel üzerindeki şekil altıgendi. Bal peteği arılar tarafından özel olarak altıgen şekilde oluşturulmuştu ve bir araya getirildiğinde arada boşluk bırakmayan tek şekil olan altıgen bu işin stratejisini gösteriyordu.

 

Sinan Yaman,  konferansı boyunca başarıların arkasında inovasyonun yattığını belirterek ‘insight – innovation – implementation’ kavramlarına dikkat çekti.

 

“Dünyanın her yerinden YGA gönüllüleri geliyor”

Young Guru Academy bünyesinde TİM desteğiyle Türkiye genelinde açılan dezavantajlı ilköğretim okullarında inovasyon atölyelerinin açıldığını ve buradaki yetiştiricilerin işadamları tarafından özel olarak seçildiğini anlattı. Harvard Business School’dan bile YGA’ya gönüllüler geldiğini söyleyen Yaman, YGA’nın başarı reçetesinin Yunus Emre’nin dörtlüğünde yattığını söyledi.

 

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsen

Bu nice okumaktır

 

 

“YGA bir sosyal inovasyondur”

Microsoft Genel Müdürü’nün YGA’yı sosyal inovasyon olarak tanımladığını söyleyen Sinan Yaman, krediyi kimin aldığının öneminin olmadığı bir iklimde inovasyonun mümkün olabileceğini söyledi. “Egosu küçük, kalbi büyük, zihni berrak, elleri hızlı gençler yetiştirmek gerek.” İşte bu genç kuşların birlikte uçmasıyla, sanayi & üniversite işbirliğine vurgu yaptı.

 

İnovasyonun en büyük düşmanlarını geri bildirim, olumsuz yargı ve sahte takdir olarak tanımlayan Yaman, bunun yerine ileri bildirim, motive edici eleştiri ve yargılar ile sahici takdirlerin inovasyon ve motivasyonu en başarılı şekilde ortaya çıkarabileceğini ifade etti.

 

Altınok kardeşler: “Zaferden değil seferden sorumluyuz”

Sinan Yaman, inovasyon gurusu olarak tanımladığı tarihin görme engelli dahileri olarak bilinen Selim-Kerim Altınok kardeşleri sürpriz şekilde sahneye aldı ve onların düşüncelerine, duygularına katılımcıların da şahit olmalarını sağladı. Altınok kardeşler, eğitim hayatları boyunca kabartma not tutarak öğrenimlerine devam ettiklerini belirtirken yalnız olmamanın, aynı yolda yürüyecek bir dosta sahip olmanın birbirlerine destek verdiğini söyledi. O yıllarda birbirlerini tamamlayarak kabartma not tutan ve haftasonları tuttukları notları babalarının kasete kaydettiğini söyleyen kardeşler “O yıllarda bizim notlarımızla onlarca kişi sınıf geçti” dedi. Okullarında ise dereceyle mezun olan Altınok kardeşler bunun tam olarak bir inovasyon olduğunu söyledi. “İnovasyon insanın kendini yenileyebilmesidir diyen kardeşler, 45 yaşından sonra bilgisayar kullanmaya hatta bilgisayar programları yazmaya başlamışlardır. 45 yaşından sonra satranç oynanıp Türkiye’de şampiyonluk elde eden Altınok kardeşler “Zaferden değil seferden sorumluyuz” dedi.

Yaman’ın konuşmasından önemli sözler:

 

  • Şirketler için inovasyon endeksini tespit etmek ve sahip çkmak çok önemli.

 

  • İnovasyonu, birlikte başarmayı başaranlar başarır.

 

  • We discuss, we decide, we realize = We love innovation!

 

  • Başarılı insan hata yapmayan değil, hata yaparak sonunda doğruya ulaşan, düştüğünde ayağa kalkan ve kendini yenileyerek devam eden insandır.

 

  • İnovasyon; acelecileri, cimrileri ve korkakları sevmez. Ve hiyerarşiyi…

 

  • “Bülbülle gezen güle gider, ördekle gezen göle gider”

 

Esra Öztürk, İstanbul, 30 Kasım 2013

Türkiye İnovasyon Haftası

 

https://twitter.com/Exponomist 

@Exponomist

 

 

 

 

 

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • young guru academy sinan yaman mükemmeliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir