Bağış, İnovasyon Haftası Etkinliklerinde Konuştu

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracat Meclisi’nin ortak çalışmasıyla düzenlenen 2. Türkiye İnovason Haftası etkinliklerinin ikinci gününde AB Bakanı Egemen açılış konuşmasını yaptı.

egemen_bagis

“Türkiye dış ticaret cenneti olacak”

Bağış, TİM’in 20. yılını kutlayarak sözlerine başladı ve TİM’i inovasyona verdiği önem konusunda tebrik etti. Türkiye’nin bir dış ticaret cenneti olacağını ve dünya ekonomisini yönlendireceğini söyleyen Bağış, TİM üyelerinin yararlanabilmesi için AB fonları konusunda çalışma yapıldığını dile getirdi.

İnovasyon açısından eğitime çok önem vermemiz gerekir diyen Bağış, hepimizin ortak paydası olan Atatürk’ten bahsdilirken gösterilen ilginin kendisini gelecek adına, inovasyon adına umutlandırdığını söyledi.

 

“AB’nin vizyoner kurucusu Atatürk’tür”

İnovasyonu anlamak için Atatürk’ü anlamak gerekir diyen Bağış, O vizoner liderin 1920’de AB oluşturulmalı ve barış sağlanmalıdır dediğini ifade etti. Bağış, aynı zamanda Atatürk’ün AB’nin ilk vizyoner kurucusu olduğunu belirtti ve bugün atılan adımların Atatürk’ün hayallerini gerçekleştirmek için yapıldığını söyledi. Bugün 120.000 sayfalık AB muktesebatının uygulanmaya çalışdığını dile getirerek, AB süreci, yaşam standartlarımızı yükseltmek için bir reform ve bir inovasyon sürecidir dedi.

 

İnvasyon konusunu çok önemsediğini söyleyen Bağış, TİM’i inovasyon konusunu geleneksel hale getirdiği için tebrik etti. Türkiye’nin çok ciddi hedefleri ve bu hedefler doğrultusunda ekonomik atılım yapabilmek için üretimde inovasyonu yakalamazsa ekonominin topal gideceğine değindi.

 

“Gelişme ve özgürlükler atbaşı gitmeli”

İnovasyondan bahsederken bireysel özgürlükleri bir kenara koyamayız diyen Bağış, Türkiye’deki bireysel özgürlüklere ve etnik kökenlere, farklı dinlere tanınan özgürlükleri dikkat çekerek gelişimin ve özgürlüklerin at başı gitmesi gereken kavramlar olduğunu söyledi.

 

“Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.”

Yenilikçi fikirleri ortaya koyabilmek için artık ezberci eğitim anlayışından yaratıcı eğitim anlayışına geçmemiz gerekir. “Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.” sözüne hatırlatan Bağış, inovasyon konusunda dünyadaki bütün gelişmeleri takip edip hepsinin önüne geçebilmemiz lazım dedi.

 

1923’ten 2002’ye kadar bütçenin en büyük kaleminin Milli Savunma Bak. olduğunu söyleyen Bağış, artık bütçenin en büyük payının artık Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarıldığını söyledi. İnovasyon Haftası katılımcıları tarafından büyük coşkuyla karşılanan bağışın bu sözleri öğrenciler ve gençlerden büyük alkış topladı.

 

https://twitter.com/Exponomist

@Exponomist

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir