İş Arayışı ve Kariyer Yönetimi

Değerli Okuyucular Merhabalar diyerek ilk köşe yazımı paylaşmak istiyorum.

Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan ve hatta üniversite mezunları için en önemli sorun haline gelen işsizliğin; işsizliğin vermiş olduğu stresin ve karamsarlığın nasıl üstesinden gelebiliriz?  Neler yaparak, hangi stratejileri izleyerek  istediğimiz iş fırsatlarını yakalayabiliriz? Bu etaplardan geçmiş ve bu psikolojiyi yaşamış biri olarak naçizane düşüncelerimi sizlerle paylaşmak, bu sorularla alakalı fikirlerimi dile getirmek istiyorum.

Herhangi bir üniversitenin, herhangi bir bölümünü bitirmiş olabilirsiniz. Şuan belki keşke bu bölümü okumasaydım, 1 sene daha hazırlanıp daha etiketli, prestijli bir üniversitede okusaydım diye düşünebilirsiniz. Zamanı geri alamayacağımıza göre bu soruları artık bir kenara bırakıp,önünüzdeki süreçte bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bunlardan ilki; kafanızdaki tüm karamsar düşünceleri bir kenara bırakarak okulu bitirmiş olmanın verdiği hevesle ve bu hevesin getirmiş olduğu enerjiyle ilk hamleyi yapmanız gerekiyor. Nasıl mı?  Profesyonel Cv hazırlamayı öğrenmek, detaylı ve eksiksiz olarak bilgilerinizin yer aldığı Cv oluşturmak. İnternet ve çeşitli iş arama sitelerinin yardımıyla profesyonel bir Cv hazırlayarak ilk etabı tamamlamış oluyoruz.

Evet artık Cv miz hazır fakat hangi alanda çalışmak istiyoruz , nerelere cv göndermek istiyoruz bunun kararını vermemiz lazım. Banka mı? , Grup Şirketi mi?, Holding mi?, Kamu mu?

Ana hatlarıyla kurumu belirledikten sonra çalışmayı düşündüğünüz, istediğiniz ve yeteneklerinize bakarak başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz pozisyon belirlememiz gerekiyor. Pazarlama mı?, Finans mı?, Halkla İlişkiler mi?, Sağlık mı?, Satın Alma Departmanı mı?, Teftiş mi, Planlama mı? vs. çoğaltılabilir. Bunlar çok önemli gerçekten çünkü bir birey hedefini net olarak belirler ve adımlarını doğru seçerse iş bulma ve bekleme süresini kısaltacağı gibi kendini hayatın akışına bırakmamış olacaktır. Bunları da belirledik ve artık ne yapmak istediğimizi biliyoruz. Bu noktadan sonra oluşturmuş olduğumuz Cv yi nasıl kullanabiliriz onu düşünmek lazım. Bu durumda da Kariyer.net, Secretcv, Yenibiris.com, Globalcv vs gibi iş ilanı sitelerine üye olunması çok önemlidir. Şimdi okurken şunu diyecek arkadaşlarım olacak ” Başvuruyoruz ama geri dönüş olmuyor” biliyorum. Belirlemiş olduğunuz pozisyon ve iş alanı ile ilgili site arama motorunu kullanarak ve güncel iş ilanlarına bakarak başvuruda bulunabilir, hiç olmazsa bile en azından hangi kurumun hangi pozisyonlara eleman istihdam edeceği bilgisine ulaşabilirsiniz. Cv nizin resimli olması ve önyazı eklemeniz de çok önemli dipnot olarak belirtmek istedim.

Bu sitelerden internet yardımıyla istediğiniz iş alanıyla ilgili taramalar yapmanız size ön fikir oluşturacaktır. Ve başvurularınızı il il gezmeden ve ek bir masraf harcamadan yapmış olacaksınız. Sadece iş için bunlar yeterli mi? Tabiki hayır…

Kamu ilanlarına ulaşmak için Memurlar.net, Kamudan haber gibi internet sitelerinide kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İş arama sürecinde gözünüz ve kulağınız sürekli haberlerde ve çevrede olmalı ki açılan her ilandan, alınan her personele kadar haberiniz olmalı. Tv, Gazete, sosyal medya sürekli takip edilmeli. Yakınlarınızla, arkadaşlarınızla sürekli irtibat halinde olunmalıdır. Çok çok önemlisi bekleyiş sırasında asla ve asla ümitsizliğe karamsarlığa kapılmamalıdır.

Tüm başvurularımızı yaptıktan sonra bekleme süresinde  cv ye + değer katabilecek neler yapılmalıdır?  İyi bir yabancı dil kursuna yazılabilirsiniz, SAP Programı ve benzer ilgi alanınızla alakalı Auto Cad- 3D Max vb. kurslara katılabilirsiniz, Yüksek lisans başvurularına başlayabilirsiniz  ( en azından ales puanı alıp koyun bir köşeye çünkü cv de ales puanınızın yer alması işverenin dikkatini çekecektir.)  kariyer yapmayı düşündüğünüz bölümle alakalı sertifikalı kurslara katılabilirsiniz yani bu süreçte diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilecek,  cv’nize değer katabilecek işlerle meşgul olmalısınız bu size çok katkı sağlayacaktır. Yazımda bahsettiğim sosyal platformdaki iş bulma sitelerinin yanı sıra kurumların, işletmelerin kendi web sayfasına girerek insan kaynakları departmanının duyurularını da takip etmelisiniz. Çünkü firmalar kendi insan kaynakları departmanı aracılığıyla ilan açıyor ve bunu da çeşitli sitelerde görmeniz mümkün olmayabiliyor.  Değerli bir büyüğümün bir sözü vardı; “Hayat her zaman hazır olanları sever… ” Demek oluyor ki tüm bu iş arama furyasında geçen her zamanı kendi lehinize çevirebilecek işlerle meşgul olun.

Bu konuda son söz olarak asla ümitsizliğe kapılmayın, ne olursa olsun yeter ki iş olsun mantığı ile yola çıkmayın belki biraz daha fazla bekleyeceksiniz ama değecek, eğer yanlış bir iş seçimi yapıp işe başladınız ve sevmediyseniz sakın işi bırakıp iş aramaya kalkmayın iş işte aranır sözü aklınızda olsun yoksa tekrar aynı işlemleri en baştan uygulamak zorunda kalırsınız.

Hepinize bol şans dileyerek yazımı noktalandırıyorum.   Herşey gönlünüzce olsun.

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • is arayisi
  • yüksek lisans okuduğun bölümle mi alakalı olmalı

“İş Arayışı ve Kariyer Yönetimi” için bir yanıt

  1. Bende ilk başlarda bu kariyer sitelerini hafife alıyordum ancak tüm şirketler iş başvurularını bu sitelere yönlendirdiği görünce gerçekten dikkate almaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir