Kısaca İsraf

“Yiyin, için, fakat israf etmeyin.” (A’râf, 7/31)
İsraf, gereksiz ve ölçüsüz tüketmektir. Her şeyi israf etmek mümkündür; zamanı, parayı, yemeği, suyu, enerjiyi..israf hem kişisel bazda hem de ülke bazında maliyeti olan bir durumdur.
Ekonomi alanında israfı ele aldığımızda korkunç sayılara ulaşabildiğimiz veriler ortaya çıkıyor. Örnek vermek gerekirse ;ekmekten bahsedecek olursak, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın verilerine göre ;
Günde 1.500 ton (1.486 ton), yılda 542 bin ton (542.455 ton) ekmek israf edilmektedir.
Günde 6 milyon (5.944.708) adet, yılda 2,1 milyar (2.169.818.420) adet ekmeği ifade ediyor bu durum.
Türkiye’de kişi başı ekmek tüketimi ve israfı: günlük 20 gr (19.9 gr)’dır.
Ekmek israfının Ülkemize ekonomik yükü;
Ekmeğin kg fiyatından (2,80 TL/kg) hareketle yıllık 1,546 milyar TL civarındadır.
Artan ekmekleri nasıl saklayacağımızı öğrenerek bu israfı önlememiz mümkün.
Her ne kadar israf denildiğinde akla ilk ekmek gelse de ülkemizde israf ettiğimiz birçok şey var. Ülkemiz için önemi yadsınamaz israfımızdan biri de enerji alanında. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı başkanı Prof. Dr. Aziz AKGÜL ‘un verilerine göre enerji israfı şöyle: Türkiye’de enerji tüketiminde toplam yaklaşık 11.5 milyon TEP (Ton Eşdeğer Petrol) tasarruf potansiyeli var. Konutlarda ise yaklaşık %35 enerji tasarrufu yapma potansiyeli var. Diğer bir deyişle ısıtma ve aydınlatmada kullandığımız enerjinin %35 ‘ini israf ediyoruz. İhtiyacımız olmayan ışıkları kapatarak, elektrikli cihazlarımızı kullanmadığımızda fişini çekerek tasarruf edebiliriz.
Kişisel bazda israftan kaçınabiliriz fakat tüketime dayalı toplum yapısını göz önünde bulundurduğumuzda ülkesel olarak israftan kaçınmamız zor görünüyor.
Dünya çapında yılda yaklaşık olarak üretilen 4 milyar ton gıdanın yaklaşık 2 milyar tonunun israf ediliyor olması tüketime dayalı yaşamının korkunç yüzünü gözler önüne seriyor.

 

Kısaca İsraf
1 1

Ne aradılar:

  • israf ülke ekonomisini nasıl etkiler
  • gıda israfının etkileri kısaca
  • israf
  • secil yazilari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir