Kadınlar Günü

Kadınların kendi aralarında düzenledikleri   günleri herkes bilir. Yapılan börekler çörekler bir yana o günlerdeki en önemli şey para toplanmasıdır. Genellikle  50-100 TL toplanır. Herkese sırayla gidilir ve evinde ağırlayan toplanan paraları alır.
Kadınlar için sosyalleşme durumu gibi görünse de aslında önemli olan ellerine toplu halde para geçmesidir. Bu paralarla bir ihtiyaçlarını karşılarlar. Taksitle ödemiş gibi hissederler ne de olsa  periyodik olarak vermişlerdir parayı.
Enflasyonist bir sistemde bu olgu ne derece mantıklıdır? Kadınlar nominal olarak aynı miktarda parayı verdikleri halde reel olarak elde ettikleri para aynı mıdır? Misafir döngüsü olarak düşünürsek yaklaşık 1 yılı kapsayan bir süreç bu. İlk ağırlayan yani parayı ilk alan ile son ağırlayan yani parayı son alan  kişi arasında reel olarak bir farklılık vardır; paranın satın alma gücü artık değişmiştir. Çoğu kadın hatta hiçbir kadın bunun farkında değil. Olsa dahi sosyalleşme   fırsatı buldukları ve ihtiyaçlarını toplu halde ellerine geçen paralarla karşıladıklarını için  bunun önemi  olmayacaktır.
Farklı bir açıdan da değerlendirmek gerekirse herkesin aynı miktarda para vermesi gelir dağılımı açısından da uygun görünmemekte. Sonuç itibariyle herkesin geliri eşit değil fakat herkesin katılmak istemesi sebebiyle verdikleri miktar aynı.
Kadınlarımız için önemli olan belki de elde ettikleri mutluluk. Bu açıdan bakıldığında ise ne enflasyonist değerlendirme ne de gelir dağılımı açısından inceleme onları durduramaz…

Yazar Seçil Seçil’e Teşekkürler..

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • kadnlar gn

“Kadınlar Günü” için 2 yanıt

  1. Duygusal bir yazı olmuş, elinize sağlık.
    Konunun günümüzdeki haline ne kadar uzak olsam da çocukluk günlerimden bildiğim kadarıyla altın günleri daha mantıklı geliyordu ev hanımlarına. Hatta net olarak hatırladığım bir konu bir kuyumcu seçilir ve gün için toplanıldığında kuyumcudan son fiyat alınır o na göre ödeme yapılırdı. Yani aldıkları risk enflasyon değil, emtia fiyatındaki değişiklikti.

    1. öncelikle teşekkür ederim.. altın günleri için daha farklı bir değerlendirme söz konusudur yazımda sadece belli bir miktar olarak verilen paradan bahsetmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir