Kalkınma Bakanı Yılmaz’dan yatırımcılara çağrı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2014-2018 dönemi için hazırlanmış 10. Kalkınma Planı’nın meclisten geçmesinden sonra Dünya Gazetesi’ne verdiği röportajda yatırım fikri sahipleri ve sanayiciler için önemli açıklamalarda bulundu.

2023 stratejik hedefleri doğrultusunda, ‘bölgesel kalkınma’, ‘kaliteli iş gücünün artırılması’ ve ‘güçlü toplum’ & ‘güçlü ekonomi’ ilkeleri odaklı, Türkiye’nin dört bir yanında kalkınmayı hedefleyen “Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi” hazırlanıyor.
İş fikri sahipleri ve potansiyel yatırımcılara, fikirlerini projeye dönüştürebilmeleri için Kalkınma Ajansları tarafından eğitimler veriliyor. Bu eğitimler, ‘Projecilik Kültürü’nü Anadolu’ya yaymayı hedeflemekle birlikte, artık, Doğu bölgelerinde bulunan illerin ekonomilerinin de, yapılan yatırımlar sayesinde geliştirilerek, hem üretim çıktıları hem de nitelikli iş gücünün arttırılması ile Batı illerindeki kalkınma seviyelerine ulaştırmayı amaçlıyor.
Bakan Yılmaz, diğer yandan, bölgesel kalkınma ve istihdam artışı için büyük sermaye sahiplerinin sorumluluk alması gerektiğine vurgu yapıyor. Artık yeni yatırımcıların devlet destekleriyle projelerini gerçekleştirmesi ve devlet desteklerinden yeterince pay alarak gelişen büyük sermaye sahiplerinin AR-GE bütçeleri ve yatırımlarını kurumsal stratejilerinde belirleyecekleri hedeflere uygun olarak kendi bünyelerinde oluşturmaları konusunun altını çiziyor.
Kalkınma Ajanslarının kurumsal alt yapısı niteliğinde 81 ilde kurulan Yatırım Destek Ofisleri, yatırımcılara, yatırım yapmak istedikleri bölgenin hem ekonomik hem de yatırıma elverişlilik durumları ile ilgili doğrudan bilgi edinebilecekleri mecralar olarak faaliyette. Bu ofisler, aynı zamanda yatırımcıların her türlü bürokratik işlemlerine eşlik edecek uzmanlarla hizmet sunuyor.
Belki de Türkiye tarihinde, yatırımcılar, farklı kurumlar tarafından ilk defa bu kadar çok destekleniyor. Zira, Kalkınma Ajanslarının yanı sıra Tarım Bakanlğı, İŞKUR, TÜBİTAK ve KOSGEB, sanayici ve yatırımcılara proje bazlı destekler sunuyor. Her bir kurum kendi içinde projeye göre, gerek hibe ve farklı finansman alternatifleri gerekse nitelikli iş gücü sağlanması için yatırımcılara her türlü desteği sağlıyor. Tüm bu desteklere dikkat çeken Bakan Yılmaz, bu seneyi ‘kalkınmanın çılgın yılı’ olarak tanımlıyor.
Yatırımcılar, harekete geçin!
Artık cesareti toplama zamanı! İş fikirlerinizi yarınlara ötelemeyin. Gelin, Kalkınma Ajansları ve Yatırım Destek Ofisleri ile birlikte projelerinizi geliştirin ve hayata geçirin. Toplum refahı ve Türkiye ekonomisinin yükselen grafiğinde “seyirci” değil “aktör” olun.
Üretilen katma değerlerin ihracatını da ön planda tutun. Zira 2023 Türkiye İhracat Stratejisi hedefi 500 milyar Dolar. Ekonomi Bakanlığı, ihracat faaliyetlerinizi önemli oranda destekliyor. Katma değere dönüştürdüğünüz iş fikirlerinizin meyvelerini küresel pazarlara sunmak, bir diğer önemli misyon.
Destek devletten, faaliyet sizden…
Yatırımcılar, bu kez treni kaçırmayın!
Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir