“Kalkınmanın Temeli Bilim ve İnovasyondur”

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçlar Meclisi işbirliğiyle bu yıl 2.si düzenlenen Türkiye İnovasyon haftasının kapanış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

 

2,5 Milyar TL Proje desteği

Erdoğan, ekonomik büyüme için inovasyonu önemine vurgu yapan konuşmasında ‘bir fikrim var’ diyenlerin en az sanayici, yatırımcı ve girişimciler kadar önem arz etmeye başladığını dile getirdi. İnovasyondan uzak kalan ekonomilerin rekabetçi olma imkanı bulunmuyor diyerek,  Türkiye’de inovasyona yapılacak yatırımları her yönüyle desteklediklerini söyleyen Erdoğan tekno parklar, AR-GE’ye ayrılan pay, genç girişimcilerin desteklenmesi konusuna önem verildiğini ve sadece TÜBİTAK aracılığıyla gelen projelere 2,5 milyar TL destek sağladıklarını ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin kendi uygulamalarını geliştirmeye başladığını ve bunlar arasında savunma sanayi, akıllı kimlik kartları, üstün özellikli x-ray sistemlerinin bulunduğunu söyledi.

 

81 ilde Bilim Merkezleri Açılacak

Erdoğan, “Çocuklarımızı ve gençleri inovasyona özendirmek için her ilde bilim merkezleri kuruldu ve 7 ilde faaliyete geçti. Büyükşehirlerimizden başlayarak bilim merkezlerini 81 ile yaygınlaştırmak amacındayız.” dedi.

 

Kalkınmanın temeli bilim ve inovasyondur.

Marka ve patent konusunda da ciddi gelişmeler yaşandığını dile getiren Erdoğan, Avrupa’da en çok marka başvurusu yapılan ülke olduğumuzu belirtti. “Kobilerimiz birer inovasyon merkezi durumunda. Kobilerimiz her gün yeni ve etkileyici başarılara imza atıyorlar. Hükümet olarak geçtiğimiz 11 yılda kobilere 2,2 milyar destek sağlayarak bu potansiyeli geliştirdik ve güçlendirdik. Ayrıca kobilerin kredi imkanlarını geliştirerek kredi faizi desteği sağladık, kredi kapsamında oluşan faizin 1 milyarlık kısmını hükümet olarak kaşıladık. Bugüne kadar bünyelerinde AR-GE faaliyeti yürüten firmalarımız destek veriyoruz ve önümüzdeki dönemde bu destekleri artırarak devam edeceğiz. Girişimcilerimizin inovasyon faaliyetlerini destekleyeceğiz. Kalkınmanın temeli bilim ve inovasyondur. Şuan insanlığın bulunduğu yer göz kamaştırıcıdır.” dedi.

 

Taklit eden, takip eden asla öne geçemez

Bilim tarihine yön veren, ışığın kendisinden yükseldiği Doğu, bilgi üretme konusunda gerilerde kalmıştı. Taklit eden, takip eden asla öne geçemez. Başkasının eline bakan asla liderlik konusunda yükselemez.

 

Dünyanın en başarılı üniversitelerin AR-GE merkezlerinin ulusal değil uluslararası bir kimlik taşıdığını söyleyen Erdoğan, silikon vadisini örnek göstererek burada dünyanın her yerinden gelen bilim insanlarının başarısıyla büyüdüğünü dile getirdi. Erdoğan, “Bizim bu tarihi gerçeği görmemiz vizyonumuzu ve geleceğimizi bu doğrultuda inşa etmemiz gerekiyor.” dedi.

 

3. Köprüde İnovasyon: Raylı Sistem

 

Başbakan Erdoğan, son dönemde gerçekleştirilecek projelere de değinerek Türkiye’nin dünyanın hızını yakalamak için çalıştığını ifade etti. Marmaray, Yüksek Hızlı Tren, 3. köprü, araçların kullanacağı tüp geçit gibi dünyanın hızına ayak uydurmamızı sağlayacak projelerin geliştirildiğini anlattı. 3. köprüde bir inovasyonda yapılanacağını ve 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş ve ortada da raylı sistem olacağını belirtti.

Türkiye’nin artık sanayi ve teknoloji alanında geliştiğini söyleyen Erdoğan “Artık kendi insansız hava aracımızı, kendi tankımızı, kendi helikopterimizi üretmeye başladık ve ihracatına da başlayacağız” dedi.

 

https://twitter.com/Exponomist

@Exponomist

 

 

 

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir