Kişi başına düşe(meye)n milli gelir

Haberlerde sürekli duyduğumuz ya da gazete manşetlerinde şahit olduğumuz bir haber; kişi başına düşen milli gelir bu yıl şu kadar artış gösterdi, peki nedir bu kişi başına düşen milli gelir ? En basit anlamıyla kişi başına düşen milli gelir gayri safi milli hasılanın (GSMH) ülke nüfusuna bölünmesiyle elde edilir. Ülkemizde 2000’li yıllardan bu yana kişi başına düşen  milli gelir genel olarak sürekli artış göstermektedir. Herkesin merak ettiği konu,  kişi başına düşen milli gelir her yıl artıyorsa neden hala zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken vatandaşlarımız var?  Adaletsiz gelir dağımı ! Türkiye adaletsiz gelir dağımı sıralamasında 55. sırada. Buradan da anlaşılıyor ki  milli sermayeden herkes eşit şekilde yararlanamıyor.

Türkiye ekonomisi sıcak sermaye hareketlerine dayanan kırılgan bir ekonomik yapıya sahip bu sebeple kur ve faizler bolca oynaklık gösteriyor, bunun yanında ülkemizde sürekli çatışma ortamının hakim olması ve Ortadoğu coğrafyasına yakın olmamız sebebiyle dolaylı yatırımcıların gözünde pek olumlu bir profil oluşturmuyoruz. Dolaylı yatırımlar açısından eksik kalan Türkiye çalışamayan üretemeyen bir konuma geliyor bu nedenle gelirin büyük bir kısmını yüksek faizden kazanç sağlayan sermayedarlar elde ediyor gelir artıyor fakat tek elde toplanıyor. Ancak  kişi başına düşen milli gelir hesaplanırken sanki bu geliri herkes elde ediyor gibi ülke nüfusunun tümüne pay ediliyor. İşte tam bu nokta gelir dağılımı adaletsizliğinin temelini oluşturuyor.

Peki ne yapılabilir ? Türkiye’de ki çatışma ortamı bitirilmeli, bölge siyaseti yakından takip edilerek dolaylı sermaye akımlar açısından cazip hale getirilmelidir. Bunun yanı sıra bölgelere eşit şekilde yatırımlar yapılarak bölge arası gelir dengesizlikleri ortadan kaldırılmalıdır. Sermayesi fazla olan yatırımcıların faiz kazancının önüne geçilmeli ve faiz oranları minimum seviyeye indirilmelidir. Haksız kazanç, vergi kaçakçılığı gibi ekonomiyi baltalayan durumların önüne geçilmelidir. Büyük sermayedarları dolaylı yatırımlara teşvik etmek için gerekli girişimler yapılmalıdır. Böylece dünyada adaletsiz gelir dağılımı gibi bir sıralama yapmaya gerek kalmaz.

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • kişi başına düşen milli gelir 2013
  • kişi başına düşen milli gelir
  • türkiyede kişi başına düşen milli gelir
  • avrupa kişi başı milli gelir 2014
  • 2002 den bu yana ülkelerin milli geliri

“Kişi başına düşe(meye)n milli gelir” için bir yanıt

  1. oldukça dar bakış açılı bir yazı olmuş literatürü daha doğru takip etmen gerekir. dolaylı yatırım çekemememizden bahsetmişsin ancak durum tam tersi biz doğrudan yabancı yatırım çekemiyoruz FDI dedikleri ve Toplam Faktör Verimliliğini artıran en önemli bileşenlerden birisi. TFF ise ülkeler arası gelişmişlik farklarının altında yatan nedenlerden en önemlisi. Kalkınma iktisadı çalış biraz bu konularda analiz yapmadan önce bir de verimlilik ve gelir dağılımı arasındaki ilişkiye dikkat et ayrıca vergi sisteminden söz etmemiş olman büyük eksiklik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir