KOBİLERE FİNANSAL ÖNERİLER

EKONOMİNİ SESİ KÜRSÜSÜ

Değerli Okuyucularım,

Evet kobiler ve küçük şirketlerden bahsedicez. Onlar görünmez köyün kahramanları,ekonominin küçük çarkları kobiler…

Türkiye’de kobi olmak deyince, bir kobi sahibinin iki kez düşünmesi gereken noktalardan biridir.

Türkiye’de Kobilerin En Büyük Sıkıntıları Nelerdir?

1-Türkiye’de yıllık 25 milyon tl cironun altında bir hacminiz varsa bankalar tarafından kobi olarak görülmüyorsunuz.

2-Türkiye’de kobi iseniz,kesinlikle ihracaat yaparak sermayenizi güçlendirebilirsiniz.

3-Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda eğer net çalışma sermayeniz yeterli değilse, dönen varlıklarınız çok iyi işlemiyorsa, ortaklara borçlar hesabınız şiştiyse bankacıların size diyecegi sizinle çalışamayacagız yalnız, müşterilerden aldıgınız çekler karşılığı rotatif kredi verebiliriz diyeceklerdir.

4-Türkiye’de kobi iseniz, bir finansçı olarak şunu söyleyebilirim, bankadan kredi alacaksanız yeterli bir teminatınızın olması gerekiyor, o da yetmiyor bilanço verileriniz iyi olması gerekiyor, o da yetmiyor, bankaya bir değer katmanız gerekiyor.

5-Türkiye’de köklü bankalar suya sabuna dokunmuyor, Firma karlı,iş yapıyor yine kredi alamayan kobiler mevcut.

Bankacılık sektörü kredi dilimini bireysel müşteriye kanalize ediyor, Çünkü bireysel müşteri ödemesine sadık,ödemeyince faiz geliyor. Kobilere en iyi desteği orta ölçekli bankaların verdiğini ifade edebiliriz. Büyüme aşamasındaki orta ölçekli bankalara yönelmek kobilerin lehine olacaktır.

Bir finansçı olarak,

-Bir kobinin en az 6 özel bir de devlet bankasıyla çalışmasının finansal,sosyal ve ekonomik olarak katkısını görecektir.

-Çekle yoğun tahsilatla çalışıyorsanız factoring işlemlerinizi bankalardan yapmanızı tavsiye ederim, factoring şirketlerine göre en az 5-6 puan daha kazançlısınız…/İtibarınızı iyi kullanın…

en az 5-6 banka da kredi risk limiti oluşturun.

-Tahsilat ve ödemeler dengesi konusunda bir nakit akışınız olsun,

-Bankaların tedarikçi tahsilat yönetim ve sanal pos sistemlerini kullnmanız tahsilat ve ödemeler açısından şirketinize değer katacaktır.

-Ortaklara borçlar kaleminizi iyi ayarlatın ve aylık kendinize bir limit koymanız yeni ttk açısından sizlere bir avantaj sağlayacaktır, aksi durumda yeni cezalarla karşılaşmanız söz konusu/Muhasebecilerin kurtarıcı hesabı olan ortaklara borçlar hesabı sermaye hesabı gibi şeffaflaştı.

-Yurtdışı ihracaat risklerine ve makine techizatına sigortanızı yaptırın, risklere karşı önlem alın.

-Mümkün olduğunca aranızdaki ilişkiler de az hatır çek almaya bakın, bankalar hatır çeklere de istihbarat olarak yaklaşıyor.

-Bankacılarla iyi ilişkiler kurun, şirketinizin krediye ihtiyacı oldugunu ifade edin bu konuda orta ölçekli bankalar çok anlayışlı ve iş yapmaya hevesli… Her zaman bir ana banka birde alternatif bankanız olsun.

Selam ve sevgiyle,

Yazar: Bülent Hin

Eleştiri ve Katkılar İçin:  bulent.hin@yandex.com

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • 2015 türkiye ekonomisine kobilerin katkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir