Küresel Krizlerin Anatomisi

Küresel Ekonomi ve Borca Dayalı Para sistemi adlı ekonomi konferansı  yakın zamanda Ankara’da yapıldı. Detaylar ve kullandığım kaynaklar Prof. Dr. Gültekin Çetiner tarafından kişisel blogunda paylaşıldı. Kendisine öncelikle teşekkür ediyorum.

Ekonomi konulu konuşmalar genelde izleyiciyi sıkar ve uyutur. Ancak, Asilder- Ankara Gençlik ve Spor İzcilik Klübü ve Sogel Vefa Öğrenci Yurdu Konferans Salonunda saat 15.45′te başlayan, “Küresel Ekonomi ve Borca Dayalı Para Sistemi” konulu konferansta 17:00′yi geçmesine rağmen Ekonomi konulu bu konferansa ilginin yoğun olması hakikaten takdire şayan. Geri dönecek olmamız nedeniyle zaman kısıtı yüzünden fazla uzatamadık. Ama uzasaydı da sabırla dinleyeceklerine emindik.

Küresel ekonomi ve borca dayalı paras sistemi adlı konferans’ın detaylarını yazı içerisinde vereceğim linkten indirip detaylı okuyabileceğiniz gibi kısa kısa size konferanstan başlıklar sunmak istiyorum.

  • Sizce ne kadar borcumuz var? Böylesine büyük bir ekonomide ne kadar borcumuz olduğu borcun kaynağı ve nedenleri gibi açıklamalar yine ekte mevcut.
  • Para nasıl üretiliyor, Parayı kim üretip kontrol ediyor? Örneğin devlet para basmadığı için hersene iç borçlanma devlet tahvil/sukuk faizi ödüyor. Bu faizi bizden zam ve vergi şeklinde toplayarak ödüyor.
  • Para kimin malıdır? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ait olan para bir şirket malıdır. Biz o parayı kullandığımızda o paraya kira ödemekteyiz. Para bir ölçü birimi değil miydi? O halde mal nedir? Bir ölçü birimi ise para diğer ölçü birimlerinin neden her sene değeri değişmiyor(enflasyon/deflasyon)
  • Parayı kim kontrol ediyor ve yönetiyorsa devlet o dur. O halde biz paranın kirasını faizi o devlete ödüyoruz.
  • Ayrıca Borca dayalı para sistemi, sonsuz büyüme, enflasyon paradoksu altın ve altın madenlerinin küresel ekonomi içindeki payı ile teğet geçme meselesi gibi farklı konulara değinilmiştir.

Tüm ayrıntıları ve küresel ekonomi hakkında bir çok veri ve faydalı olduğunu düşündüğüm ilginç tespitleri görebilirsiniz. Mutlaka okumanızı öneririm. Sunumu aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Eğer slaytın yüklenmesi zaman alıyor veya farklı nedenlerden dolayı yüklenmiyorsa bu bağlantıdan içeriği görüntüleyebilirsiniz. Ya da yorum kısmından direkt indirme linkini talep edebilirsiniz. Arşivinizde her zaman kullanabileceğiniz bir kaynak olacaktır.

Lütfen konu hakkında yorumlarınızı belirtin.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • krizlerin anatomisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir