Master Eğitimi ve Para Oyunu

Finans alanında master‘ı istanbul üniversitesi işletme iktisadı enstitüsü finansal yönetim alanında yapmıştım. Sermaye piyasası ve menkul kıymetler adında son döndem de vaka çalışmalı bir dersimiz mevcuttu. Hocamızda kulakları çınlasın eski spk başkanlarından Prof.dr.Mehmet Şükrü Tekbaş Hocamızdı.

12 Haftalık bir ders döneminde elimizde bulunan 50.000.-TL sabal paranın Yatırım araçlarında değerlendirilmesi bizden istenmişti. O dönem de sene 2009’eylül ayında volatil döviz dalgalanması söz konusuydu.

O dönemde Altının Onsu 850 USD 1,350 USD idi. Çok pahalıydı.

Ben sepet yapmıştım: Yanlış hatırlamıyorsam

10.000.-TL Sigorta ve emeklilik hisse senedi almıştım,
12.500.-TL USD
12.500.-TL EUR
15.000.-TL Altın

12 hafta sonunda 2.000-2.500.-TL getiri elde ettim.

Risk alan arkadaşlarım paranın tamamını dövize yatırmıştı: 50.000.-TL’si olan arkadaşım 12 hafta da parasını 70.000.-TL’YE YANİ %40 Getiri elde etti.

Bu dersten şu sonucu çıkarttım:

1-Volatil döviz dönemlerinde paranın tamamını dövize yatırmayı ögrendim. Euroya değil rezerv para olan usd’ye yatırmak daha akıl karıydı. Euro çok esnek hızlı dalgalanan para değildi. çok değerliydi.
2-Mümkün oldugunca böyle dönemler de şirketlerin bilançosuna bakmayı ögrendim, bu tip dönemler de kar dağıtabilecek şirketlerin fiyatlarında dalgalanma olur. Bu dönemler de arjantinli dünya zengini gibi param olsa düşük hisseleri toplarım.
3-Borsaya oynuyorsanız risk alabilmelisiniz,yeniyseniz sepet yapmayı ögrenmelisiniz.

Selam ve Sevgiyle,
Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir