Matild Manukyan Hikayesi

Bugün geçmişten değişik bir hikaye ile vergi konusunu inceleyeceğiz. Merak etmeyin sizi vergi rakamları ya da teorileri ile sıkmamaya çalışacağım. Ayrıca Türkiye’nin vergi rekortmenleri kimler olduğu hakkında da bilgim yok umurumda değil zaten, veriyorsa mecburiyetten veriyor, keyfinden değil yani o nedenle o kısmı hızlı geçiyorum. Anlacağım vergi rekortmenine geleceğim.

Yazacağım hikaye İstanbul’da yaşayan ve üst üste vergi rekortmeni olan bir kişiden Matild Manykyan’dan bahsedeceğim.  Manukyan aslına bakarsanız Ermeni asıllı olmakla birlikte Türk’tür ve İstanbul’da naçizane bir terzi işletmesidir. Ancak terzi işleterek vergi rekortmeni olmamıştır, hatta terzi işletirken de olukça büyük zararlar yaşamış ve iflas safhasına kadar da gelmiştir. Sonra elde avuçta ne varsa satarak yeni bir iş koluna soyunmuştur evet gerçekten soyunmuştur yeni iş kolu ise Genel Ev İşletmeciliğidir. Evet yanlış okumadınız terziyi sattıktan sonra bir genel eve ortak olarak işleri büyütmüş işin jargonu gereği yeni sermayeler alarak, yeni yatırımlar yaparak, bu işin yatırımı nasıl olur artık bilmiyorum, tam 37 genel ev işletir hale gelmiştir. Genelevlerden kazandığı paraları gayrimenkule dönüştürerek ailesinden kalan gayrimenkul sayısını artıran Manukyan 6 kez vergi rekortmeni olarak çeşitli ödüller almıştı.

Peki nasıl oluyorda bu genel evlerine göz yumuldu, ses çıkarılmadı, engel olunmadı? Tabiki olmaya çalıştı hükümetler zaman zaman, gece baskınları filan derken gidip geldi emniyet ile iş yerleri arasında ancak ne hikmettendir bu müdahaleler devam ederken genelevi sayısı 37’ye çıktı. Hatta kimi verilere göre Manukyan`ın 50 dairesi, 50 dükkânı, 4 hanı, 4 yazlığı,220 ticari taksi plakası, 37 genelevi, 40 binası, 2 fabrikası, Kalamış’ta yatı, bir Rolls-Royce, dört BMW ve dört tane de Mercedes otomobil ile oteli vardır. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Şişli Adliyesi de yer alıyor. (wikipedia)

Peki ama bu kişinin yaptığı iş suç değil mi ya da ahlaka adaba uygunsuz değil mi? Elbette öyle ancak Vergi Hukukunda konusu ne olursa olsun her şey vergilendirilmektedir. Yaptığınız iş, kazancınız, satışınız vs maddi değer biçilebilir türden ise Maliye Ensenizde demektir, Genel evde işletseniz, kumar da oynatsanız, böbrek dahi alıp satsanız tespit edildiği ancak önce vergi cezanız kesilir Maliye tarafından sonra gerekli organlarca cezaya tabi tutulursunuz.

Konumuza geri dönecek olursak, o dönemde yine sağda solda yazılanlara göre Maliye ile Emniyet arasında müthiş bir çatışma ortaya çıkmış ki Ahlak Polisi’nin elinden bir kaç defa Maliye’nin aldığı anlatılır. Düşünsenize 6 defa vergi rekortmeni olmuş bir kişi gerek devlet, iktidar,hükümet, maliye açısından altın yumurtlayan bir tavuk değil midir? Zaten o yıllar Türkiye’nin zor durumda olduğu yıllardır. E devlet bu işlere el koyum kendiside yürütemeyeceğine göre bu nedenle Manukyan’ın birileri tarafından korunması sizce de muhtemel değil midir?

Konuyu toparlamak gerekirse bu vergi rekortmenimizi şöyle bir hatırladıktan sonra dönemin en zenginlerinden biri, en popüler varlıklı kişisi hakkında bunları okuduktan sonra bugünlerde, günümüzde ya da gelecekte bu tür insanların gerek desteklediği,  gerekse kimi durumlarda korunduğu düşünülebilir mi bilmiyorum? Hani belki üretimin devamlılığı, istihdamın olanağı, fon kaynağı  için bazı şeyler göz ardı edilebilir yukarıdaki örnekte gördüğümüz gibi ama oldukça tartışmalı bir konu. Artık yorum sizin…

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • Matild Manukyan
  • manukyan
  • manukyan kimdir ne iş yapar
  • Manukyanin Gecmisi
  • manukyan ekşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir