Merkez Bankası İşlerliği ve Bağımsızlığı

Dünya’da en fazla özerkliğe sahip kuruluştan merkez bankası ile ilgili konuşcaz.Dünya’da en fazla aksiyona sahip,para politikalarının ve beyin fırtılarının yaşandığı kurumlardır merkez bankaları.

ABD Fed, yani kısa tabiriyle amerikan merkez bankası aldığı kararlarla dünya merkez bankalarının bakış açılarına ve piyasaların işleyişine vesile olurlar. Fed son dört yıldır bernanke ile birlikte hem mortgage krizine hem de amerika da yaşanan krize karşın elinde avucunda ne varsa para basmaya devam ederek günü kurtarmaya çalışıyor ve şu haliyle bile dünya merkez bankalarını etkileme gücünü sürdürüyor. Neden mi?

1-ABD parası dünya da halen rezerv para…
2-Abd savunma gücü ve savunma sanayi bitmediği sürece ya da çin yuanı rezerv para olmadığı sürece bu böyle devam edecek.

ABD Fed’in politikalarına başkan obama bile müdahale de bulunmuyor aksine senato dan çıkardığı yeni yasalarla amerikan ekonomisinin kurtuluşu yönünde vergiler ve yeni yasalarla Fed’in pasarasal tabanda yaşadığı para sıkışıklığına katkı da bulunmaya çalışıyor.

Türkiye’de Merkez Bankasının bağımsızlığı yeni yeni ortaya çıkmış birkaç senelik maziye sahip bir konudur.merkez-bankasi

*Merkez bankasının bağımsız olmasının ne gibi katkıları vardır:
1-Hükümetlerin siyasi kararlarına karşı önlem almak,
2-Merkezi ve bilimsel para politikası anlayışı,
3-Kısacası tam bagımzsız ve siyasetten arındırılmış merkez bankası,

Dünyanın hiçbir ülkesinde merkez bankaları girişimci olarak risk yönlü kararlar alamazlar, Merkez bankası başkanları ve para polita kurulları üzerinde devletin ekonomik bagımsızlıgını koruma ve aşırı risk alamazlar, Risk aldıkları takdir de hata durumunda para politikaları kurulu ve merkez bankası başkanları risk sonucu karşılaşılan bir hata da boy hedefi olurlar ve merkez bankalarının ve kendi itibarlarını düşürebilirler…

*Bir merkez bankası başkanının ya da para kurulunun ağzından çıkan her harf ve cümle ekonomi de, borsa da,piyasa da bir etkisi vardır… Onun için merkez bankası başkanı ya da para kurulu eleştirirken daha dikkatli olmalı ve ekonomiye halel getirilmemelidir.

*Merkez bankası başkanı ve para kurulu’nun yapacagı bir risk para politikasında sapma ve merkez bankasın da itibarın düşmesine vesile olur.

*Merkez bankası başkanı olmak ve para kurulu üyesi olmak ateşten bir gömlek giymek gibidir… Nasıl silahlı kuvvetler savunma’nın gözbebegi ise, merkez bankaları da ekonominin gözbebegidir.

Ekonomi brokrasisinde hata ve risk sonucu hata affetmez, itibar gitti mi bir daha toplamak zordur…

Dünya’nın geneline bakıldığında merkez bankası başkanları, risk almaktan kaçınan,ciddi ve vakar bir duruşları vardır…Bu ekonomi siyasetinin olmazsa olmaz bir ciddiyetidir…

*Merkez bankaları bir devletin itibarıdır,
*İtibar kaleleri risk almazlar, riski yönetirler,
*Aceleci değildirler, objektiftirler,
*Duygusal değil, akıl ve stratejiyle davranırlar,
*İtibarı korumak brokrasinin işidir, risk almak ise siyasilerin işidir.

Selam ve sevgiyle,
Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • merkez bankasnn ekonomideki yeri
  • dünyada merkez bankası
  • merkez bankası bağımsız olmazsa ne olur

“Merkez Bankası İşlerliği ve Bağımsızlığı” için 2 yanıt

  1. Bülent Bey,

    Yazılarınızı yeni takip etmeye başladım. Yazılarınızın içeriği donanım sahibi biri olduğunuzu aşikar kılıyor. Yalnız dikkatimi çeken bir husus da şudur ki yazı kurallarına verdiğiniz ciddiyet, makalelerinizin içeriği ile örtüşmüyor. Bir tane harf hatası görmezden gelinebilir ama yazılarınız içerisinde kimi bariz hataları tespit ettim. Bunlar üstünde de titizlik gösterirseniz daha da okunası makaleler ortaya çıkacaktır.

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir