Milli Ekonomi Modeli

Değerli Okuyucularım,

Bu model, ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatıyla ilgili problemlere yanıt olarak hazırlandığını ifade edebilirim. Ekonomi de tam bağımsızlığı savunan ve de bir ülkenin kendi yerel zenginlikleriyle kalkınmasını hedefleyen ve yabancı ülkelere taviz verilmemesi gerektiğini ifade etmesinin yanında para politikası konusunda emisyon ve senyoraj kalemlerini ekonominin temeline oturtan bir milli modeldir.

Ancak, Küreselleşen dünya da hiçbir ülkenin tam bir ekonomik bağımsızlığa hakim olduğunu söylemek çok güç… Dünya ile entegre olan bir türkiye’nin dünya ekonomisiyle entegre olurken ve denge siyasetini uygularken; yurtiçinde milli ekonomi modelinin temel unsurlarını yerel beslenmeyi hayata geçirmesi uzun vadede oluşabilecek tarihden kaynaklı risklere bir altenatif olacaktır.

Önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi; Milli Ekonomi modeli‘nin Tarım,hayvancılık,madencilik,sanayi gibi alanlarda uygulanması yerli üretimi arttıracak tam ve dogrusal kalkınmaya katkı sağlayacaktır.

Kimileri bu modele kardan adam tabiri taksa da ben bu modelin bir ekonomi kitabında yazılan reçete değil,çözüm üreten bir reform olduğu düşüncesindeyim.

Yalnız, Bu model uygulanırken, Küresel dünya ile entegrasyonumuzu koparmamalı,ülkemizdeki yabancı sermayenin mülkiyet bağımsızlığına zarar vermemeli ve mülkiyet özgürlüğüne katkı yaparak ilişkilerimizi denge seviyesinde tutarak ve karşımızdaki yabancıları ürkütmeden içeride reformları gerçekleştirmemiz yeni sonuçların ve yeni türkiye noktasında atımlara sebep olacaktır.

Milli Ekonomi Modelini savunan ekolun,küresel dengeleri gözetmesi modelin uygulanabilirliği açısından önem arz etmektedir.Bu modeli yazan,uygulayan ve hayata geçirmeye çalışanları kutlar, hayırlara vesile olmasını yüce allah’dan niyaz ederim.

Şimdilik Hoşçakalın,sevgiyle kalın, ve milli ekonomi modeli hakkındaki diğer yazılarımı bekleyin.

Bülent Hin

 

Milli Ekonomi Modeli
1 5

Ne aradılar:

  • Milli Ekonomi Modeli
  • milli ekonomi modeli basındaki yeri
  • milliekonemi modeli allahın modelidir
  • türkiyenin ekonomi modeli
  • yerel yönetimlerde milli ekonomi modeli

“Milli Ekonomi Modeli” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: MİLLİ EKONOMİ MODELİNDE EMİSYON KONUSU | bulenthin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir