Muhasebe Araştırması: Girişimcinin Vergi Avantajı Şüpheli Ticari Alacaklar

Bugün muhasebe okyanusunda muhasebesel bir araştırmamızı bu yazıda paylaşmak istiyorum: Mevcut v.u.k’dan(Vergi Usul Kanunu)  mükellefin vergi avantajı olan şüpheli ticari alacak konusunu işleyeceğiz hem de bilgilerimizi tazeleyeceğiz ve yeni bilgiler öğreneceğiz:

Muhasebe okyanusunda vakit buldukça, araştırma yaptıkça yazılarımızı paylaşacagız:

V.U.K’nun ilgili maddesine göre,  senetli ve senetsiz alacaklar şüpheli hale gelebilir,

Bir alacagın şüpheli hale gelmesinde;

Bir alacak birden fazla yazılı ve noter ihbarnameli istendiği halde tahsil edilemiyorsa veya

Senetli ve senetsiz alacak icra ve dava safhasına gelmişse,

Şüpheli hale gelir.

Mevcut v.u.k’na göre şüpheli hale gelen senetli ve senetsiz alacak karşılık ayrılmak süretiyle işletmenin daha az vergi vermesi sağlanır. Aslında bu yolla işletmelerin olası zararları telafi edilmeye çalışılır. Yani kısaca Şüpheli Ticari Alacak Karşılığı İşletmeler adına bir vergi imtiyazıdır. Girişimcinin de önemsemesi gereken bir konudur.

Kdv’si ödenmiş şüpheli ticari alacagın kdv iadesi mümkünmüdür?

Mevzuat dergisinden yapmış olduğumuz alıntıya istinaden mevcut yasalarda kdv’si ödenmiş senetli veya senetsiz alacagın şüpheli hale gelmesi dolayısıyla hesaplanan kdv’nin iadesi mümkün değildir.

İşletmeler Şüpheli Ticari Alacak Riskini Nasıl Minimize Ederler?

Yapmış olduğumuz araştırmalara göre işletmeler şüpheli ticari alacak riskiyle ilgili şu önlemleri almaktadırlar;

İşletmeler, kredi kartlı ve sanal pos taksitli işlemlere yönelmişlerdir,

İşletmeler, Banka destekli istihbarat danışmanlık şirketlerinden istihbaharat desteği almaktadırlar,

İşletmeler, Vadeleri kısaltarak alacaklarını sağlama almaya çalışmaktadırlar,

Not: Elimizden geldiğince gücümüzün yettiğince grişimcinin vergi avantajı şüpheli ricari alacak konusunu işlemeye çalıştık. Not:Bu yazı muhasebe mevzuatının araştırılması yoluyla yazılmıştır. Mevzuat dergisinden şüpheli ticari alacagın kdv boyutu konusunda alıntı yapılmıştır.

Dipnot: Şüpheli Ticari Alacagın Kdv İade Boyutu M.Okyay DEMİRÖRS * Uludağ Üniversitesi M.Kemalpaşa MYO. Öğretim Görevlisi

 

Muhasebe Araştırması: Girişimcinin Vergi Avantajı Şüpheli Ticari Alacaklar
1 4

Ne aradılar:

 • şüpheli ticari alacaklar

“Muhasebe Araştırması: Girişimcinin Vergi Avantajı Şüpheli Ticari Alacaklar” için 4 yanıt

 1. Buket Hanım

  Normal sıradan vatandaşı kapsayacak teşviklerin gerçekleştirilmesi lazım; Bugun en basitinden bir kişi mahalle arasında bir işletme kurmaya kalksa bir meslekdaşımızdan aldığımız verilere istinaden Sadece aylık zorunlu bagkur yıllık 6.250.TL+Ortalama Vergileri de katarsak elektrik su hariç yıllık 16.000 total de harcamanız var. Hangi girişimcilikten bahsediyoruz? Vergiyi bırakın tabana yaymayı bu vergilerle kimse girişimci olmaz. En azından zorunlu bağkurluluğun belli bir süre ertelenmesi ya da kaldırılması gerekiyor. Ben geçmişten vergi tabana yayılmasını söylemiştim. Bu ülke de girişimciliği gerçekleşmesi için bu vergilerin oranının aşağıya çekilmesi lazım. Bir kere bağkurluluk zorunluluğu iptal edilmeli. Adam iş kurmaya çalışıyor, yıllık 16.000 vergi kira bağkur ücreti ile mahalle arasında başa başa gelmesi kesinlikle zor. Aklı olan bu mevcut şartta girişimci olamaz. Bunun hesabını ben teke tek yaptım.

  1. Açıkçası bu konuda Amerika vaz geçilemez bir yer. Bir tv programında izlemiştim Türkiye’nin en zenginlerinden birisine soruyorlar genç girişimcilere tavsiyeniz nedir diye? Zengin adam diyor Amerikaya gidin! Türkiye’de kalırsanız harcanırsınız. Yani Türkiye’de girişimci olmak çok daha zor.

 2. Valla vergi çok kişinin elini kolunu bağlıyor. Girişimci ve yatırımcılara kredi ve vergilerde yardımcı olunması lazım.

  1. Buket Hanım,
   Girişimci olmak iki kez düşünülmesi gereken bir şey ancak, muhasebe sanattır, bu sanatta ne vergiyi yadsınamayız ne de aşırı vergiyi kabullenemeyiz. Her şeyin dengesinde gitmek lazım. Mevcut vergi oranları %18 Kdv %20 kurumlar artı stopaj ve yüksek rekabet ortamında girişimci olmak gerçekten zor bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir