Ne İmalatı Yapabilirim

0
2400

Ne imalatı yapabilirim

Bu yazımızda ne imalatı yapabilirim diye düşünenlere tavsiyeler vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi üretim, imalat sektörü ekonominin en az finans kadar belki de daha da önemli bir sektörüdür. Çünkü imalat sanayi yani reel sektör doğrudan finansal göstergeleri ve finansal piyasaları etkilemektedir. Bu nedenle ne imalatı yapabilirim diye düşünenler dikkatli düşünmeli ve böylesine önemli bir piyasada önemli hamlelerde bulunmalıdır.

Hemen her sektörde piyasada olduğu gibi olmayanı ortaya çıkarmak ya da daha önce yapılmamışları yaparak fark yaratmak esastır. Bu nedenle ne imalatı yapabilirim diye düşünenlere imalat tavsiyesi olarak piyasaların ihtiyacı olanı imal etmeli ve sunmanın önemini hatırlatmak isteriz. Bunun tespitini ise gerekli fizibilite çalışmaları ile destekleyerek emin olmak gerekir. İlla küresel piyasayı ya da tüm Türkiye piyasasını temel alarak değil ufak çaplı imalat yapmak isteyenler için de bu geçerlidir. Belki çok uluslu bir girişimde bulunmayacaksınız ama işe başlama stratejisi bizde hep aynıdır. Bu nedenledir ki ne imalatı yapabilirimden çok neyi nasıl imal edersem daha rasyonel bir karar almış olurum şeklinde düşünmeniz gerekir.

Öncelikle kendinize sorduğunuz ne üretip satabilirim, ne iş yapabilirim, ne imal edebilirim gibi sorularınızın cevabını aramadan önce bunlara yetkinliğinizin olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Öyle ki Türkiye’de her yıl üretim amacı ile kurup aynı yıl faaliyetine son veren birçok işletme bulun maktadadır. Hal böyle olunca da henüz başlamadan biten hayaller geride kalmaktadır.

Özellikle iş kurmak isteyenler, ne iş yapabilirim diye araştırma yapanlar hemen imalata odaklanarak işe başlama niyetindeler. Ama işlerin o kadar da kolay olmadığını hatırlatmakta fayda var. Belki bir iş olarak ufak bir sermayeniz ile işe başlayıp onu büyültmek istiyorsunuz ama doğru adımlar atmazsanız bu küçük birikiminizin erimesine de neden olabilirsiniz.

Bu girişimde bulunmadan önce devletin ve çeşitli kalkınma ajanslarının sunduğu hibe ve destekleri de kaçırmamanızı öneririz. Bu desteklerden en önemlisi bence faizsiz tarım kredisi ve özellikle vergiden muafiyet sağlayan imalat türleri ve bölgeleridir. Bu konuda detaylı araştırma yapmadan kesinlikle işe başlamayın.

Size bunu üretin, bunu imal edin, evde bunu üretip satın gibi akıl vermek haddimize olmadığından sadece önemli gördüğümüz birkaç noktaya değinmek istedik. Ne üretmek istediğiniz ya da ne üretip satmak istediğiniz tamamen sizin yetkinlikleriniz çerçevesinde olduğunu belirtmek isteriz. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var, bankalar hariç tüm küresel şirketler sıralamasında hep üretim firmalarının en üstlerde olduğunu görüyoruz. Ülke ekonomisine de en çok katkıyı yapanın yine üretim şirketlerinin olduğunu hatırlatalım. Eğer çok fazla, gerçekten çok fazla kazanç elde etmek istiyorsanız ne imalatı yapabilirim diye düşünmeyi hızlandırmalı ve bir an önce faaliyete geçmelisiniz.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ne imal edebilirim
  • ne üretebilirim
  • ne imalat edebilirim
  • ne uretebilirim 2016
  • ne üretip satabilirim
Paylaş