Ne Olacak Bu Avrupanın Hali?

Avrupa çıkmazda, ne yapacagını bilmeden sağa sola bakıyor. Hepsi bir çıkmazda…
En büyükleri de en küçükleri de çıkmaz da…

Almanya: Yıllardır durgun, muhteşem ekonomik büyüme olgusunu unuttu.
İtalya,ispanya,portekiz onlar da borçlarla ve durgunlukla savaşıyor.
Fransa da keza aynı işlerlikte durgunlukta…
Küçük devletler, agabeylerinin gözünün içine baksa da yukarı sakal aşagısı bıyık misali avrupa

Bence Avrupa ekonomisinin bir takım kararlar alması lazım; Avrupa entegrasyonu yani Avrupa Birliği ekonomik yapısında büyük devletlerin parasal hareket kabiliyetlerini arttırmaları lazım:Ekonomistlerin geneli itibariyle euro’nun değeri yüksek bulunuyor, bu da aslında avrupa için bir sıkıntı…

Avrupa Birliği‘nin Yaptığı Hatalar:
1-Tabir-i caizse süt veren inekle,kısır inegi aynı endekse bağlayarak eşitlik kisvesi altında kazanacaklarını ve süper güç olacaklarını zannettiler, Aslında olan Almanya gibi bir devlete oldu.Almanya bunu hiç haketmedi. Mark gibi parasından oldu.

2-Euro’nun aşırı değerlenmesi ve maliyetlerin artması, kur farkı riskiyle satın alma paritesinin yani satın alma gücünün düşmesi…ingiltere de baktı almanya gibi paramdan olmayayım dedi,Sterline devam diyor…

Avrupa Birliği‘nin Yapması Gerekenler:
1-Milli Ekonomi Modeli’nin fikir babasına göre Avrupa Senyoraj hakkını kullanarak bir nefes alması lazım.
2-Ekonomik disipline ihtiyaç var.
3-Avrupa birliginin ekonomik senkronizasyonuna ara verip büyük devletlerin hareket kabiliyetini arttıracak eylemlere geçebilmesi ve ortak para uygulamasından vazgeçmesi gerekiyor.
4-Almanya devletinin Mark para birimine geçiş yapması bölgenin güçlü almanyasında bir kıpırdamaya vesile olacaktır.
5-Her devlet kendi milli parasıyla yola devam etmeli, büyük devletler nefes almalı ve daha sonra küçük devletleri kurtarma planına geçmelidirler.
6-Herşeyden önemlisi tüketimi arttıracak ekonomik politikalara ihtiyaç var. Avrupa’nın emisyona ihtiyacı var.Euro çok değerli…Bir paranın çok değerli olması bir ekonomi için çok faydalı değil.

*Hendekten geçerken evdeki bulgurdan olmamak isteyen bir avrupa yok, avrupa kumar oynuyor ama farkında değil karşısında büyük bir yangın var.

Bediuzzaman Hazretlerinin ifade ettiği gibi Avrupa bir osmanlı devletine hamiledir,yani iyi ya da kötü avrupa hasta osmanlı devletini andırmaktadır şu anki görüntü itibariyle…

Şangaya baktığımızda ise, Rusya olaylara milli bakıyor,çin olaylara milli bakıyor…iki devlette sağlam basıyor… Ne rusya ne de çin parasını aşırı değerlemiyor…Bu da bir risk algılama politikası…

Avrupa yukarıda saydığımız altı maddeyi hayata geçirebilirse gelecek beş yıl içerisinde belini doğrultma imkanı var gibi…Aslında Avrupa’nın Bir Kemal Derviş gibi bir ekonomistte ihtiyacı var, geniş yetkilerle donatılmış astıgı astık kestıgı kestık işi bilen bir ekonomistte ihtiyacı var…Türkiye’de bu işi yapabilecek çok kapasiteli akademisyen ve devlet adamları da mevcut yeterki avrupa bizden istesin bizim insanımız yardımcı olur.

Selam ve sevgiyle,
Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir