Ne Olacak Bu Doların ve Yatırımların Hali?

Değerli dostlar,

Uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. Türkiye son günlerde zorlu ve sancılı bir süreç geçirmekte ve bunun akabinde piyasalar da döviz faiz denkleminde yükselişler söz konusu. 17 Aralık operasyonu sonrasında mevcut iktidarın söylemleri dövizin ateşini yükseltti ve bir devalüasyon yaşadık.

Dövizin yükselmesi ve TL’nin değer yitirmesi ihracatçı açısından ufakda olsa bir sevinç yarattı ancak ithalatçı açısından ise stress dolu günler başladı. İç piyasa da firmalar döviz kurlarını sabitlediler,alışlarını yavaşlattılar.Herkes yerel seçim sonrasını beklemekte. Yatırımlar birer birer bu süreçte yerel seçim sonrası içinde olsa askıya alındı.

Birçok şirket yapılan bütçelerini revize etti. ancak kimse bu belirsiz ortamda yatırımları ve dövizli çalışmaları için kur tespiti yapamamaktadır. Her yatırım güvenli ve sakin bir deniz arar varsayımından çıkarak; Türkiye ekonomisi için ilk altı ayın yatırımlar açısından kayıp oldugunu söyleyebiliriz.

Yatırımlar dışında iç talebte de daralma bekleyebiliriz. Bunun nedeni ise, Bddk’nın kredi kartlarına uyguladıgı taksit sınırlandırmasında aşırı bir kontrol ve sağlamcılık belirlemesi iç piyasa da bazı sektörler de perakende satışlarada yavaşlama ve bunun neticesinde talep de daralma meydana getirebilir. Bu politikanın tüm sektörlere uygulanması durumunda ekonomi de kırılgan bir talep daralması yaşayabiliriz. İşte bu nokta da talebi arttırıcı önlemnler alınmalı ekonomi tüketime teşvik edilerek para darlamasının ve ekonomi motivasyonunun düşmemesime özen gösterilmelidir.

Ne olacak Bu Doların Hali? Mevcut hükümet ve merkez bankası yerel seçimlere kadar dövizi sabitlediklerini düşünmekteyim. Yerel seçimler sonrasında yaşanabilecek siyasi ve ekonomik söylemler ve olayların şiddeetinin artması durumunda dövizin ateşinin yükselebilecegini söylemekteyiz…dDoların ateşinin yükselmesi de düşmesi de siyasetin takınacagı tavra göre netleşecektir. İşte bu nokta da aklı selim bir iktidar söylemlerinde yumuşak bir uslup kullanması dövizin ateşini düşürecektir aksi durumda haziran-2014 itibariyle dövizin kurunun 3,25 olması hayal değildir. Mevcut iktidarın şiddet ve sert uslupla siyasi ve güncel olaylara karşı göstecegi şiddet yabancı yatırımcınınj ve iç piyasa yatırımcısının yatırım yapma motivasyonunu ve de belirsizliğini gösterecektir.Sonuç olarak Türkiye ekonomisi yatırımlar açısında duragan döneme girmiştir.ilk 6 ayı kaybetmiş durumdayız gelecek altı ayın kazanılması ve yatırımların kaçmaması ve piyasalara güvenin sarsılmaması için mevcut iktidara görevler düşmektedir.

Sağlam bir ekonomi ve sağlam yatırımlar için bizi izlemeye devam ediniz.

Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • Ne olacak bu doların hali
  • yerel seçimler döviz kurlarını nasıl etkiliyor 30 haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir