Nobel Ekonomi Ödülleri 2013

0
2769

Nobel Ekonomi Ödülleri 2013 yılında Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller ‘e Varlık Fiyatlarının Ampirik Analizi” çalışmalarından dolayı verildi. Bu değerli ekonomistlerin çalışmasını neyden bahsediyor?

Bu çalışmadan önce Bu ekonomistler 2000li yıllarda başlayan Amerika’daki gayrimenkul balonunu tahmin etmiş ve uyarılarda bulunmuştu. Zaten akabinde 2006 yılında Amerika başta olmak üzere 2008 Krizi olarak nitelendirilen Mortgage  krizi tüm dünyayı sarmıştı.  Bir diğer ekonomist Fama ise Modern Finans düzeninin önderlerinden gösteriliyor. Çünkü 1960lı yıllarda hisse senedi ve diğer tüm portfoy bileşenleri üzerinde çalışmalar yapmıştı. Hisse senedi fiyatlarının tahmin edilemez olduğunu vurgulamıştı.

Bu seneki verilen Nobel Ekonomi  ödülleri için bir başka ilginç nokta ise serbest piyasanın etkinliği konusunda neredeyse zıt görüşlere sahip iki ekonomistin de bu mükafata layık gösterilmesi oldu. Piyasa oyuncularının rasyonel hareket ettiğini kabul eden Fama’nın görüşlerine karşı Robert Shiller piyasalarda irrasyonel davranışlar sonucu fiyat balonları oluşabildiğini öne sürmüştü. Hurriyet

Bunun yanı sıra Fama ve Peter neo klasik ekonomi görüşünün fikir babaları olarak adlandırılıyor.  Son yıllarda ödülün finans alanında dağıtılması ise finans sektörüne yapılan çalışmaların ne kadar derin olduğunu ve finansın tüm dünyayı etkilediğini ve ne kadar bir öneme sahip olduğunu yansıtıyor.

Bir diğer husus ise Nobel ekonomi ödülleri 2013 yılında 45’incisi düzenlendi ve  Nobel Ekonomi Ödülü’ne şimdiye kadar 74 farklı kişi layık görülürken, bunların içinde yalnızca bir kadın ekonomist bulunuyor. Yine bir Amerikalı olan Elinor Ostrom, 2009 nobel ekonomi ödülü için “ekonomi yönetimi analizleri” için ödüle layık görülmüştü.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • nobel ekonomi ödülleri hakkında anekdotlar
  • nobel odulu alan finansçılar
  • 2015 nobel ödülleri
  • 2016 nobel ödülleri
  • ekonomi alanında nobel 2015
Paylaş