Ofiste Daha Verimli Çalışmanın Kuralları

0
600

Bir çoğumuz günümüzü evden daha fazla vakit harcadığımız ofislerimizde geçiriyoruz. Çalışmalarımızı yaptığımız ve işimizi yürüttüğümüz ofis odamız bizim için bir ev niteliğindedir. Bu nedenle ofisimize de evimiz gibi bakmalı onun için de gerekli düzeni sağlamalıyız. Yapılan bilimsel çalışmalar çalışma ortamı ile iş verimi arasından doğrudan bir bağlantı olduğunu gözlemlenmiştir. Gerçekten de öyle; çünkü dağınık bir çalışma ortamına çalışmak verimi kesinlikle düşürecektir.

gazili-ekonomist1-435x3751-336x2901Masa Düzenine Özen Gösterin

Ofiste masanızın yeri, duruşu ve masa üstü düzeni son derece önemlidir. Bir iş yerinde ofis neyse bir ofiste de masa o anlama gelmektedir. İşlerimizin çoğunu masamızda hallettiğimizden derli toplu, dağınık olmayan, kalem gibi gereçlerin doğru bir şekilde sıralanıp kolay erişilebilir olması gerekiyor. Klasörleri gereksiz yere masada biriktirerek çalışma alanımızı daraltmamamız gerekir. Özellikle de işi olmayan evrak, kağıt ve diğer malzemeler, çay kahve bardağı, telefon gibi dikkat dağıtıcı unsurları bir düzen içerisinde yerleştirmek gerek.

Klasörleme Yaparken Özen Gösterin

İşi biten bir evrağı daha sonra lazım olabileceği düşüncesi ile bir klasöre kaldırmak gerekir. Ancak önemli bir unsur olan klasörleme, arşivleme işlemenin de bazı kuralları vardır. İlk olarak aynı konulardaki, kategorilerdeki ya da aynı firmaya ait evraklar aynı klasöre konulmalıdır. Çok yoğun çalışma temposuna sahip kişiler daha çabuk ulaşabilmek ve doğru arşivleme için bu konuya oldukça özem gösterirler. Klasörlerinizi tarih sırasına, firma sırasına ya da konu sırasına göre ayırabilirsiniz. Böylece daha sonra gerekli olabilecek bir belgeyi kısa sürede bularak kullanabilirsiniz. Bu işlemler fiziki bir klasör olmasına gerek yok. Bilgisayarınızda arşiv, klasörleme yaparken de aynı özeni göstermelisiniz. Zira iş hayatında bir çok belge yazılı, ıslak imzalı orijinal metinlerden oluşan hali ile saklanmaktadır.

Ofis ortamı, havası, manzarası

Bence ofiste çalışırken zaman zaman uykusu gelmeyen yoktur.  Hergün uzun uzun esniyorsanız kısa bir süre uyuklayarak dinlenme ihtiyacı duyuyorsanız çalışma ortamınız etkin olmayabilir. Özellikle çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda çalışma verimi minimuma kadar düşebilir. Çok sıcak olduğu zamanlarda uyku, yorgun hissetme problemler, çok soğuk durumlarda da konsantre olamama, titreme gibi fonksiyonlar çalışma performansınızı etkileyebilir. Bu nedenledir ki mevsimine göre oda sıcaklığı denilen 20-24 derecelik ofis havası çalışmalarınız için uygundur.

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ofis çalışma kuralları
  • ofiste verimli çalışmanın tüyoları
Paylaş