ÖĞRENCİLİK MESLEĞİ-GİRİŞİMCİLİĞE İLK ADIM

Öğrenci olmak ne baba olmaya benzer ne de anne olmaya. Öğrenci olmak farklı bir şeydir. Şimdi siz kalkıp bir anneye, ‘’Yarın kıyamet kopacakmış! ‘’ derseniz kadın paniğe kapılır ama bir öğrenciye aynı şeyi söylerseniz, okul tatil olacak diye sevinip oynamaya başlar.
Tuhaf bir şeydir öğrenci olmak. Her türlü dertle eğlenebilmek yalnız öğrenciye özgü bir ayrıcalıktır.’’Yine çakmışız’’ deyip gülebilmek, sorumsuzluğun dayanılmaz çekiciliğinden gelecek kaygılarına kadar yayılan düşünceler arasında dolaşmak, hep öğrenciliğe özgüdür. Gerçekten zor bir süreçtir öğrenci olmak fakat herkesin geçtiği ilk yol olduğu için öğrencilik bir anlamda hayata dair ilk tecrübemizdir. Bana sorarsanız eğer ‘’Öğrencilik Mesleği’’ diye bir şey vardır. Günümüzde öğrencilik, not tutan ve hayatlarının bir bölümünü sadece ders geçmeye adamış gençler olarak algılanmaktadır. Sorun şu ki öğrencilik sadece çalışmak, araştırmak ve ertesi gün denemelere girmek değildir. Böyle bir yaşam düzeni öğrencide baskı oluşturur ve geleceğe dair kaygılar meydana getirir. ‘’İyi de geleceğimi kazanmam için derslerime çalışmam gerekmiyor mu? ‘’ diye bir soru yöneltebilirsiniz. Evet, bu olması gereken bir şey zaten ama sizce zamanımızı sadece çalışmaya adamamız ne kadar doğru? Bu süreç öğrenciyi monoton bir yaşam tarzına sürükler ve yaşamdan zevk alamaz hale getirir. Peki, bu tek düze yaşamı nasıl eğlenceli hale getirebilir veya farklı bir yaşam tarzı izleyerek öğrenme performansımızı nasıl arttırabiliriz? Size kendi yaşamımdan birkaç örnek vermek istiyorum: Ben Lise 2. Sınıfa geldiğimde öğretmenlerimin büyük yardımıyla –zorda olsa- yabancı dil bölümünü seçtim. Neden zordu, derseniz; annem yeteneğime bakmaksızın çalışkan insanların bir arada olduğu ‘’Fen Bölümü’nü, babam ise sosyal bir yapıya ve dil kabiliyetine sahip olduğum için ‘’Dil Bölümü’nü’’ seçmemi istedi. Sonuç olarak biraz annemi üzsem de dil bölümüne gitmeyi tercih ettim. Bu hayatımın dönüm noktasıydı. Öğrencilik dönemim boyunca başarıya aç bir insandım. Ama benim için başarı sadece derslerimin iyi olması demek değildi. Öğrencilik benim için bir meslekti. Kendimi her gün, evinden işine giden biri gibi hissediyordum ve bunu yaparken de aynı zamanda beni başarıya ulaştıracak çeşitli sosyal aktivitelerle uğraşıyordum. Bunların bana faydalarını madde madde yazacak olursak:
1. Sosyal bir insan olma bilinciyle –Saygıdeğer İngilizce Öğretmenim Zeki Subaşı’nın desteğiyle İngilizce tiyatro oyunlarında ve yılsonu programlarında sahnelenen meşhur Komedi Dans Üçlüsü’nde yer aldım. Bu sosyalliğe ilk adımımdı ve bu faaliyetlerimin her alanda bana çok faydası oldu. Örneğin; öğrendiğim İngilizce ifadeleri kullanma ve bir ekip çalışmasıyla mutluluğun ne kadar yakın olabileceği gerçeğini gördüm. Çünkü sahneye çıkmak gerçekten cesaret gerektiren bir durumdu. İçimde karanlık bir yerlerde olan yıllarca aradığım özgüveni burada bulmuştum.
2. Bundan sonra sadece öğrenci olmayı değil, mükemmel bir öğrenci olmayı hedefledim. Çünkü farklı olmaya çalışmak hayatımın her alanında vardı. Bu bana muazzam bir enerji verdi. Ders çalışırken kendi kendimi motive etmemi sağladı. Farklılığa, hayata bakış açımı yansıtacak ve pozitif bir enerji yayacak giyim tarzımla başladım. Okul kıyafetlerimin aynısını başka bir mağazadan alıyordum. Adeta bir iş adamı gibi giyiniyor ve öğrencilik mesleğimi ne kadar ciddiye aldığımı çevreme yansıtıyordum. Bu tarz giyimim insanlarla olan ilişkilerimi iyi yönetmemi de sağladı.
3. Münazara ekibine katılmam ise beni, yorum yapabilmeye ve düşünmeye sevk etti. Bunun faydasını ise girdiğim sınavlarda Türkçe ve İngilizce paragraf sorularını çözerken ve kendimden gerek büyük gerekse küçüklerle iletişime girerken gördüm.

Sonuç olarak sosyal bir birey olmak, öğrencinin kişisel gelişimine ve derslerine büyük katkıda bulunur. Bunun yanında soru soran, sorgulayan, öğrenme arzusunda olan ,sadece kendi dünyasının içindekini değil kendisinin dışındaki dünyayı da araştırıp öğrenen ve bu iradeye sahip olan bir kişi olmanızı sağlar. Özetle artık öğrencilik mesleğinizde uzmansınızdır ve girişimciliğin kapılarını aralamışsınızdır.
Bu yetiyi bana kazandıran bütün öğretmenlerime gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

BURAK ERİŞKEN-Uslu Gaste

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • gnmzde rencilik
  • girişimcilik mesleği hakkında yorumlar
  • ogrencilik meslegi
  • öğrencilik mesleği sunu
  • öğrencilik mesleği sunum lise

“ÖĞRENCİLİK MESLEĞİ-GİRİŞİMCİLİĞE İLK ADIM” için bir yanıt

  1. Öğrenciliği bi meslek gibi görerek başarılı olmuşsunuz tebrik ederim. Lakin girişimciliğe dair pek bir şey bulamadım başlıktan kasıt söylemek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir