Pepsico Türkiye, Firma ve İyi İçerik Etkinliği

22-24 Şubat tarihleri arasında Hürriyet Bumerang ve Pepsico Türkiye’nin konuğu olarak ben ve bumerang ekibinden bir çok blog yazarı konuk olarak Bolu Abant’taki Büyük Abant Otelinde konuk olarak ağırlandık.  Etkinlikte genel olarak iyi içerik oluşturmanın önemi ve püf noktaları ile uzmanlarından profesyonel resim çekme ve video oluşturma taktikleri aldık tabi bunları değerlendirmek için sosyal medya uzmanları tarafından da etkin kullanma yöntemlerini inceledik.

Abant Gölü’nün eşsiz manzarası

Aralarında uzman bir çok isim ile tanışma şansı yakaladım ve aklımdaki sorulara cevaplar bulmaya çalıştım. Öncelikle etkinlikte bizlerle görüşlerini paylaşan tüm katılımcılara, Hürriyet Bumerang Ekibine ve Ana sponsorumuz olan Pepsico Türkiye’ye teşekkürlerimi huzurlarınızda ilettikten sonra hem blogumuzun genel yapısı ve sizin ilgi alanınız olmasından dolayı hem hafta sonu yaşadığım sımsıcak anılar ile yeni tanıştığım arkadaşlar ile birlikte, Pepsico Firması ve ürünleri hakkında sizlere bir kaç bilgi vermek istedim.  Ayrıca Muhtemelen benim gibi orada hoş vakit geçiren diğer blogger arkadaşlarım muhtemelen şu anda benim gibi yaşadıklarını anlatıyordur. Bu inanılmaz etkinlik hakkında tüm yazılıp çizilenleri twitter’ üzerinden canlı akış şeklinde takip edebilirsiniz…


PepsiCo Hakkında

PepsiCo,  1965 yılında Pepsi Cola ve Frito Lay’ın birleşmesi ile kuruldu. 1998 yılında dünyanın en büyük taze meyve suyu üretim ve pazarlama şirketi olan Tropicana’yı satın aldı, 2001 yılındaysa sporcu içeceği olarak bilinen Gatorade ve çeşitli pirinçli çerezler, meyveli ve yulaf ezmeli barlar üreten Quaker firmasıyla birleşti.

Daha önceleri Pepsi ya da Pepsico denildiği zaman doğrudan Pepsico’nun bir alt ürünü/markası olan asitli içecek olan pepsi akıllara gelirken bu etkinlikten sonra PepsiCo’nun ne kadar geniş bir ürün yelpazesi olduğunu öğrenme imkanım oldu.  Zaten bu etkinlikte PepsiCo Kurumsal İletişim Yöneticisi Didem Şinik ile yaptığımız sohbet sırasında bu etkinliğin asıl amacının herkese PepsiCo’nun ne kadar büyük bir firma olduğunu ve geniş ürün yelpazesinin aynı çatıda olduğunu duyurmak için gerçekleştirdiklerini samimi olarak dile getirdi.

Pepsico yıllik 66 milyar kar ile en büyük 11.çok uluslu şirket ve karın yüzde 50si ABD dışından saglıyor. Her 100 evin 50 sinde cips yeniyor..

Ayrıca Pepsi Markası için ana rakip firma olan ve Türkiye’de en büyük asitli içecek markası olan marka ile de münasebetlerini sorduğumuzda sanıldığı gibi diğer markanın açık ara bir liderliğinin olmadığını hatta bir çok ürün ve ülkede Pepsico’dan geride olduğunu öğrenme şansım oldu.  Sadece farklı pazarlara göre farklı satış ve kar farklılıklarının olduğunu görüyoruz.

PepsiCo, dünyanın çalışmak için en iyi çok uluslu şirketlerinden biri seçildi

Dünyanın en büyük yiyecek-içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, “Great Place to Work (Çalışmak için Harika Bir Yer) Enstitüsü” tarafından dünyanın çalışmak için en iyi çok uluslu şirketlerinden biri seçildi. 2011 yılı sonu ve 2012 yılı ortasının baz alındığı ve yaklaşık 5 bin 700 şirketin değerlendirildiği araştırmada, dünyanın çalışmak için en iyi 25 çok uluslu şirketi belirlendi. Çok uluslu şirketler sıralamasına girebilen 350 şirket arasından da 11. sırada yer alan PepsiCo, başarılı İnsan Kaynakları uygulamalarını bir kez daha tescil ettirmiş oldu.

 

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir