SANKİ ÇOK MU ÇALIŞIYORUZ?

Uzun ve zahmetli bir çalışma hayatından sonra iyi bir emeklilik hayal etmek tüm çalışanların hakkı. Bedeni ve ruhi anlamda bir dinlenme dönemidir emeklilik. Tatil planları yapılır. Yıllardır çalışma nedeniyle göz ardı edilen hobiler (ev ve bahçe düzenleme, balıkçılık v.s) birer birer gün yüzüne çıkar.

Yukarıdaki anlatılanlarla birlikte Türkiye gibi bir ülkede hayat pahalılığı nedeniyle bir kişi emekli dahi olmuş olsa başka bir işte çalışmaya devam edebilir. Çünkü emekli olan, işinden emekli olmuştur, hayattan, isteklerinden ve ihtiyaçlarından değil. Bu istek ve ihtiyaçlarını gidermek içinse tekrar çalışmayı göze alır. Ülkemizde, emekli olup da, başka bir işte çalışan emekli sayısı hayli fazla. Sayının yüz elli binin biraz üzerinde olduğu yönünde söylentiler var. Belki doğru, belki yanlış. Ama doğru olan bir şey var ki, emeklilerin ikinci kez çalışma hayatına girmeleri nedeniyle elde ettikleri gelirlerin peşine Maliye Bakanlığı düşmüş durumda. Sinekten yağ çıkarma gibi gelebilir ama gerçek aynen böyle.

Son günlerde de çalışanlar arasında erken emeklilik söylentisi başını almış durumda. Çalışan ve emeğinin karşılığını alan elbette ki emeklilik döneminde dinlenme isteğinde bulunacaktır. Bu, ayrıca kişinin kanuna dayalı bir hakkıdır. Anayasa’da “Çalışan herkes, dinlenmeye mecburdur.” diye yazar.

Bu konuya kimse karşı gelmez ama erken emeklilik karşı durulacak bir konu. Şöyle ki, tehlikeli, sağlık ve vücut bütünlüğü açısından riskli bir işte çalışılıyorsa emeklilik erkenden gündeme getirilebilir. Yüksek miktarda radyasyaona maruz kalıp kanser teşhisi konulan bir çalışanın durumu buna örnek verilebilir. Ama bu ülkede herkes mi radyasyon ünitesinde çalışıyor? Ya da herkes sanki çok mu çalışıyor da erken emekliliğin peşine düşüyor? 50 yaşında emekliye ayrılmak ne demek? Kendinde çalışma güç ve isteği kalmamışsa ayrı ama primi erken ödeyip emekli olayım demek ülke kaynaklarına yük doğurur.

Bu yüzdendir ki Maliye bakanı erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını, bunun bütçeye yük oluşturacağını açıkladı. Zaten mali disiplini yeni yeni sağlamış bir ülkede, alınması gereken en mantıklı karar oldu bu.

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir