Seçim Sonrası Ekonomi Üzerindeki Beklentiler

Yeni hükümet ve yeni politikalara başlangıç günü bugün. Seçimin sonuçları belli iken bunun ekonomik boyutunu tahmin etmek de bizlere düşer. Elbet siyasi bir istikrar ekonomi politikalarını etkiler. Özellikle gelişmekte olan bir ülke olarak istikrara, yeniliğe, yenileşim hareketine ihtiyacımızın olduğu son dönemlerde açık ve net ortada. Sorunlar hep had safada ve bir boşluk olduğunu farzeden piyasanın durumu ise belirsiz. Peki süreç nasıl ilerler? Tahminlere dayanarak açıklamakta yarar var.

Siyasi partilerin vaadleri ve piyasada oluşan dengesizlik, istikrarsızlık ve kriz beklentisi ülkeyi olumsuz bir sürece itmişti. Gerek koalisyon görüşmeleri gerekse ülkemizde yeniden patlak veren terör sorunu piyasaki sermayeyi kaçırmış, elinde çantası ile bekleyen yabancı sermayeyi kararsızlığa düşürmüştü. Dolar hızla arttı, borsa çöküşe geçti ve ihracat rakamlarımız dış sorunların karara bağlanamaması neticesinde geriledi. Ülke içerisindeki bazı odaklar krize yönelik açıklamalarıyla gerek piyasaları gerekse birçok kurumu olumsuz etkiledi. 5 aylık dönemde ekonomik politikalar tam anlamıyla işlemedi ve süreç belirsizliğini korumaya devam etti. Ama bu süreçte istisnalar da vardı. Türkiye açısından önem içeren yerli otomobil tanıtımı yapıldı. Milli savunma sanayisinde yüzde yüz yerli savunma sistemleri tanıtıldı. Hala devam eden köprü ve otoyol çalışmalarında sorun olmaksızın yola devam edildi. Bunlar elbette alt yapı açısından çok önemli yatırımlar. Bu süreçte bu yatırımların aksaklık göstermemesi de ayrı bir başarı diye düşünüyorum.

Seçimlerin sonuçları belli oldu ve koalisyon tartışmaları, gereksiz zaman kayıpları olmadan tek başına iktidar olacak bir hükümet geliyor. Geçmiş dönemlere baktığımızda koalisyon ile Türkiye’yi bataklığa, krize sürükleyen dönemler olmuştur. Tek başına iktidar olan bir parti ülkenin sorumluluğunu ele almalı, yeniden ekonomideki belirsizlikleri ortadan kaldırmalı ve piyasalar üzerindeki çalkantıları derhal toparlamalıdır.

Seçimin ekonomiye olan etkileri neler olabilir? Özellikle yeniden bir istikrarın ve düzenin işleyeceği bir ekonomi olacağından şüphem yok. Verilen vaadler doğrultusunda toplumun refah düzeyinin artacağı, piyasaların yeniden işlerlik kazanacağı, ülke üzerindeki kara bulutların ortadan kalkacağının bir beklentisi var elbet. Döviz piyasasının düzene girmesi, üretimde istikrar, emek veriminin artması, yenilik politikalarının daha da ilerlemesi, gençlere daha çok önem verilerek girişimci gençlere verilen teşviklerle yeni teknolojik birimlerin kurulması gibi beklentiler de oldukça yüksek. Türkiye’nin sorunlarını çözmeye yönelik tutarlı kararların verilmesi gerekir. Merkez bankasının müdahalesiz işleyişi, Borsa’nın yeniden yukarı yönlü seyretmesi ve beklentileri karşılamak bu doğrultuda hükümet açısından önem taşıyan unsurlardır.

Umarım yeni hükümet ile birlikte işsizlik ve enflasyonun aşağı yönlü; tüketicilerin refahının, huzurunun yukarı yönlü olması tek temennimdir. Seçimler ülke ekonomisi ve refahı açısından hayırlı olsun.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • gökhan aktoprak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir