Sepet Kur Nedir, Sepet Kuru Nasıl Hesaplanır

Sepet kur, ülke parasının değerini yabancı paralar karşısında ölçmek için, birden fazla yabancı para birimi ile oluşturulmuş yeni değere sepet kur denir. Sepet kur, genellikle bir ülkenin en çok kullandığı döviz birimlerinden oluşturulur. Türkiye için örnek vermek gerekirse genellikle dolar ve eurodan oluşan döviz sepeti kullanılır.

Döviz sepeti, içinde barındırdığı dövizlerin değerlerinin belirli bir orana göre alınmış yeni değeri ile meydana gelir. Sepet kur daha çok dış ticaret işlemlerinde daha sağlıklı sonuçlar almak ve dış ticaret maliyetlerini daha doğru ölçmek için oluşturulup bir karşılaştırma aracı olarak kullanılır.

Sepet Kur Nasıl Hesaplanır

Sepet kur, iki döviz birimi değerinin yarım puan karşılıklarının toplanmasıyla oluşan değerdir. Öyle ki dolar ve eurodan oluşan döviz sepeti için kur değeri hesaplaması şöyle olacaktır: (USD+EUR)/2

1 Dolar, 3 TL’den ve 1 Euro’da 3,5 TL’den işlem gördüğünü varsayalım. Bu durumda sepet kur hesaplaması; (3+3,5)/2’den sepet kur 3,25 TL olarak hesaplanacaktır. Bu değer bizim için bir anlam ifade etmese dahi, dış ticaret verilerinde yabancı paralar karşısında yaptığımız ithalat ve ihracat için verimliliği ölçme aracı olarak kullanabiliriz. Çünkü yabancı para birimleri ile yaptığımız dış ticarette hangi kurun yükselmesi maliyetlerimizi arttırdığının tespitinde oldukça önemlidir. Çoğu kez Merkez Bankası sepet kur ne kadar olduğuna bakarak dış ticaret politikasında kullanmak üzere döviz politikasını belirleyebilir. Hatırlarsanız bir dönem Türkiye ile Çin arasında yerli para birimleri ile ticaret yapılacağı iddası doğmuş ve bizim penceremizden sevindirici bir haber olarak algılanmıştı. İşte bu sevincin ve kur değişimin gerekçeleri döviz sepeti ardındaki açıklamalarda mevcuttur.

Bilmeyenler için kur ne demek açıklamak gerekirse;

Kur, yabancı bir para biriminin değerinin yerli para birimi karşılığına kur denir. Kur, aynı zamanda bir dövizin piyasadaki fiyatıdır.

Sepet Kur Nedir, Sepet Kuru Nasıl Hesaplanır
6 4.83

Ne aradılar:

  • sepet kur nedir
  • sepet kur ne demek
  • sepet kur
  • döviz sepeti nedir
  • DÖVİZ SEPETİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir