Siyasi Partilerin Ekonomik Vaadleri

0
929

Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programına geçtiğimiz haftalarda siyasi partilerin ekonomi kurmayları katılarak seçimler öncesi partilerinin ekonomi politikalarını anlatarak seçim öncesi vaadlerini dile getirdiler. Belki de bu seçimin en çok öne çıkan vaadleri arasında olan asgari ücret, emeklilik maaşları ve işsizlik oranları yer alıyor. Bunun nedeni ise şüphesiz Türkiye’de en çok önemsenen ve en sorunlu olduğumuz alandır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Kalkınma Bakanlığı eski müsteşar yardımcısı ve makro ekonomi uzmanı MHP milletvekili adayı Erhan Usta ile İktisat ve Maliye uzmanı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, HDP İstanbul 2. bölge milletvekili adayı Sezai Temelli bu programda partilerinin ekonomi vaadlerini anlatmaya çalıştı. (AKP’ye teklif edilmesine karşın kimse bu programa katılamamıştır.)

Genel olarak CHP sosyal politikalarını ön plana çıkarırken, sosyal devlete vurgu yapmaya çalışıyor. MHP ise seçimlere üretim, tarım, çiftçi gibi ulusal değerlere yakın politikalar yürütmeye çalışırken, HDP’nin ekonomi politikası ise doğadan, emekten ve cinsiyet eşitliğinden yana bir ekonomi politikası yürütürken ekonomi ile siyaseti buluşturarak iktisadi anlayışı değiştirmeyi hedefleyen bir politika.

Bu üç parti ve diğer tüm partilerin aslında ortak ekonomi politikası ise, asgari ücret, emekli maaşları ve yolsuzluk ile yoksulluğu önleme yer alıyor.

Özellikle asgari ücretin ve emekli maaşlarının öne çıkmasının nedenini politik değerlendirirsek; on bir milyon emekli tamamı oy potansiyeline sahip olması ve çalışanları en çok mutlu edecek şeyin aslında iş sağlığı ve güvenliğinden, çalışma şartlarından çok asgari ücretin düzeyi olduğunu düşünmekteyim. Milyonlarca çalışan için enflasyon oranından çok ücretin yükseliği daha önemlidir. Çünkü enflasyon karşısında eriyen ücret artışları pek çoğunun umurunda değildir. Aslında burada tartışılan bu tüm asgari ücret düzeyleri farklı enflasyon oranı ya da gelir vergisi ile mümkündür.

Önemli olanın ise; enflasyon karşısında erimeyen ve yüksek gelir vergisine tabi olmayan bir asgari ücret düzeyidir. Bunu hem siyasi partilere hem de tüm gelir sahibi kişilere duyurmak isteriz.

Yazıyı Değerlendirin!
Paylaş