Sosyal Medya ve İş Dünyası İlişkisi

0
1979

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri hayli büyüktür. Toplumun her katmanında yer almayı başarmış ve birçok yönleriyle de toplumu çok hızlı bir şekilde biçimlindirmeyi başaran bir olgudur..  Bu durumda da hayatımıza bu kadar etkisi olan medyanın, iş dünyasına yaptığı etkiler de göz ardı edilmemelidir.
İnternette faaliyet gösteren birçok firma bu platformu fazlasıyla kullanmaktadır. Çünkü birçok marka bu  ağlarında yaptıkları gelişmelerle müşteri memnuniyetini sağlamakta büyük çaba göstermektedir. Sosyal medya iş dünyasındaki hedef kitlenin tanınmasına ve bu hedef kitleye yönelik çalışmaların da tanıtılmasında büyük rol oynayan çok önemli bir ağdır. Sosyal medyanın duvarları ve mesafeleri ortadan kaldırma gücüne sahip olmakla birlikte insanlar ile iş dünyasındaki çalışanları birbirlerine yaklaştırmayı başaran platform olarak görülmektedir. Bu yüzden de dünyada ekonomide, siyasette ve özellikle iş dünyasında büyük rol oynamayı başarmıştır. Tüm yenilikleri ve işlerindeki dinamikliği gösterebilme platformu olan sosyal medya iş dünyasının daha tanınır olmasını sağlamayı başarmıştır. Özellikle de iş dünyasındaki üretici firmalar, tüketici kitlelerine istedikleri zaman daha kolay bir şekilde iletişime geçebilmesi sosyal medyayı daha cazip bir hale getirmiştir.
Öyle ki tüketicinin internet kullanımının artması ve sosyal medyanın çığ gibi büyüyen etkisi iş dünyasında aktif bir halde kullanılmasına sebep olmuştur.

Özellikle oligopol nitelikteki yani az sayıda satıcının olduğu piyasada ya da rekabetin üst düzey olduğu firmalar arasında ve büyük kar oranları ile varlıklarını sürdüren sektörler başta teknoloji olmak üzere bir çok alanda sosyal medya üzerinden yaptıkları kampanyalar ile gerek daha düşük reklam maliyeti gerekse kişi odaklı yani doğru tüketiciye anında ulaşma özelliği ile yakından kullanıyor. Bu bağlamda  gerek tüketiciler için gerekse iş dünyası için vaz geçilmez bir önem kazanmıştır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • sosyal medya iş ilişkisi
Paylaş