Spekülasyon Nedir, Spekülasyon Nasıl Yapılır

0
2217

Spekülasyon nedir

Spekülasyon kelimesini birçok defa duymuşsunuzdur. Bu Türkçede “vurgunculuk, düşüntü” olarak adlandırılmaktadır. Çünkü bu işlemlerin amacı sabırla en uygun ve en yüksek fiyatı bekleyip büyük bir vurgun yapmaktır. Geleceği düşünüp önceden karar vermek olduğundan da düşüntü olarak çevirilmiştir.  Ancak bu kullanımların kimisi doğru kimisi yanlıştır. Temel olarak spekülasyon bir malı ucuzken alıp pahalıya satmaktır şeklinde tanımlayabiliriz. Bu tanımı açmak istediğimizde ise bir mal, gayrimenkul ya da dövizi ileride fiyatlarının yükseleceğini tahmin etmek koşulu ile fiyatının düşük olduğu zamanda almak ve fiyatı yükseldiğinde de satmak olarak ifade edebiliriz. Bu ekonomideki risklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda spekülasyon yapımı da ekonomideki risk ve belirsizlikleri tetikleyebilir.

Genelde borsa ve döviz piyasalarında yaşanan bu durum emtia piyasalarında pek rastlanmaktadır.  Nasıl ki paranın kullanımının karşılığı faiz getirisidir, bu risklere yüklenmenin ve geleceği tahmin edip önceden bu girişime girmenin karşılığı da yine kardır. Dövizi ucuzken alıp ileride yükselme beklentisi ile hepimizin alıp bankaya atıp yaptığı tasarruflar birer spekülasyon örneğidir.

Spekülasyon nedir, Spekülatör kimdir

Ancak bu işi meslek haline getirmiş ve sürekli yüksek miktarlarda piyasayı etkileyecek şekilde işlemler yapan kişiler vardır. Bunlar spekülatör olarak adlandırılır. En tanınan spekülatör olarak ta George Saros örneğini verebiliriz. Saros Macar Yahudi kökenli olup ülkesi parasının olduğu her yerdir. Öyleki Saros’un yaptığı işlemler sonucu bir ülke krize girebilir ya da krizden çıkabilir. Net varlığı ise 23 Milyar dolar olarak tahmin edilmekte. Spekülasyon işlemleri borsalarda serbesttir. Yasak olan ise Manipülasyon yani piyasayı yönlendirme işlemidir. Yakın zamanda ülkemizde de IMKB üzerinde yapılan bir operasyonda da bir çok kişi göz altına alınmıştı.

Spekülasyon nedir açıkladıktan sonra birazda arbitraj nedir inceleyelim.

Arbitraj da tıpkı spekülasyon gibi ucuz alıp pahalı satma işlemidir. Ancak arbitraj için döviz piyasasında spot kurlar üzerinden alınmış ve farklı bir ülke, piyasaya, zamana götürüp satmaktır. Bu nedenle yer arbitrajı, zaman arbitrajı gibi ayrımları vardır.  Umarım aklınızdaki spekülasyon nedir sorusunun cevabını yanıtlayabilmişizdir. Hala spekülasyon nedir sorusunun cevabını bulamadıysanız yorum kısmından aklınıza takılanı iletebilirsiniz.

Spekülasyon Nedir, Spekülasyon Nasıl Yapılır
1 5

Ne aradılar:

  • speklasyon nasl yaplr
  • spekülasyon nedir
  • spekülasyon nasıl yapılır
  • Borsa da arbtiraj nasıl yapılır
  • borsada spekülasyon nasıl yapılır
Paylaş