Sürdürülebilir Kalkınmada Kadının Yeri

Kadının toplumdaki yeri elbette ekonominin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Peki “kadının toplumdaki yeri”nden ne anlamamız gerekiyor? Çocuklarına bakan, evinin işlerini kusursuz bir şekilde yerine getiren kadınlarımıza şüphesiz ki toplum olarak ihtiyacımız var; bir eş olarak, bir anne olarak. Ama bunun yanında da sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu şeyin kadın istihdamı olduğu göz ardı edilmemelidir.

Kadın istihdamını arttırmak için neler yapılması gerektiği ülkemizde başlı başına bir tartışma konusu. Çünkü kadının iş hayatında yer alması için ihtiyaç duyduğu önemli şeyler var. Mesela esnek çalışma saatleri, anlayış; hem aile içinden hem de istihdam edildiği yerden. Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlaması adına bunlar da yerine getirilmesi zor olan değerler değil.
Esnek çalışma saatleri kadın istihdamını azaltır mı? Holdingler, firmalar sıcak bakmıyor gibi görünseler de esnek çalışma saatleri konusunda oldukça anlayışlılar ve kadınların yanındalar. Her geçen gün kadınların iş hayatında yer almaları konusunda olumlu katkılar sağlamaktalar.

Davos 2014’te düzenlenecek Dünya Ekonomik Formu’nda bu konu üzerinde konuşulacak. Belki orada yapılacak konuşmalar sayesinde sıcak bakmayanların fikirleri de değişir ve kadın istihdam oranında artış sağlanır. Üstelik orada çeşitli alternatifler de bulunabilir; uzaktan çalışma, yani evinden faaliyetlerde bulunma gibi… Böylece sürdürülebilir kalkınma için kadınlar daha rahat emeklerini sunabilir, daha ileri bir Türkiye için olmaları gereken yere ulaşabilirler.

 

Yazar: Seçil Seçil’e Teşekkürler..

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • Kalkınmada kadınlarIn Önemi
  • KALKINMAK İÇİN KADIN İSTİHDAMI
  • sürdürülebilir kalkınma kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir