Suriye Krizi ve Dünya Devletlerinin Ekonomik ve Siyasi Emelleri

Öncelikle Ankara’daki patlamada hayatını kaybeden 28 vatandaşımızın ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifa dileyerek cümlelerime başlamak istiyorum. Ekonomiden daha önemli şeyler de var ‘insan hayatı’ gibi. Ama maalesef daha da kötüsü böyle facialara alıştırılmış bir toplum olmak o her şeyden daha da kötü olsa gerek. Umarım artık bu ülkede ‘insan hayatının’ önemi anlaşılır ve gerekli istihbarat güçleri bombalar patlamadan eylemler olmadan önce haberdar olurlar da bu insanlar sokaklara bu korkuyla çıkmazlar. Tabi anlayana.

Konumuza gelecek olursak biliyorsunuz ki ülkemizin cumhurbaşkanının zamanında ‘Kardeşim Esad ‘ ile başlayan serüven Katil Esad ‘ a kadar ilerledi. Araları bozuldu. Kanlı bıçaklı oldular. Tabi iki ülke ilişkiler bundan fazlasıyla zarar gördü hem ekonomik hem de diplomatik açıdan zararları olduğu gayet açık. Komşunuzla iyi olmak zorundasınız. Uzağa mal satabilecek gücünüz var mı kendiniz mi üretiyorsunuz gibi sorular gelebilir bizim ülkenin büyüklerine tabi ki de bu konuda sessiz kalacaklarına eminim. Çünkü daha önceki yazılarımda dile getirdiğim gibi ithal girdiği dayalı bir ihracatımız var. Yani malımızın alet edevatın bir kısmını dışardan ara mal olarak ithal ediyorsun sonra bu parçaları birleştirip dışarı ihraç ediyorsun ama ihraç ederken dışardaki ülkenin vergi gümrüğü derken o sattığın malın bedeli ya vergiye ya da onu birleştirmek için kullanılan ara mal ithalatına gidiyor. Komşu ülkeler bu konuda daha hesaplı davranabiliyor petrol konusunda İran örneğinde olduğu gibi. Suriye’ de uzun zamandır bir Işid tehdidi sürmekte. Işid petrol kaynaklarını ele geçirmek için silahlanarak hem Suriye Ordusu hem de Rus askerleri ile çatışmak zorunda kalıyor. Nato ve BM’nin  Işid tehdidi karşısında Nato birliğindeki ülkelere çağrı yaparak Işid tehdidine karşı tek yürek olalım çağrısında bulundu. Dünya devletleri orada . Herkesin bir çıkarı var. Amerika hem Esad rejiminden rahatsız hem de Petrol ü kendisi ele geçirmenin peşinde. Türkiye : Esad ve Suriye içerisinde bulunan YPG terör örgütünün yok olmasından yana. Rusya ise Esad’ın yanında ve Işid’ den kurtulmak istiyor. Herkesin ortak bir amacı var Işid ‘ den kurtulmak. Bunun yanında rejim değişikliği isteyen Türkiye ve Ruslar karşı karşıya. Rus uçakları Türkiye Suriye sınırında keşif yaptığı sırada Türkiye hava sahası ilan edilmesinden sonra Rus uçağı düşürüldü. Ve diplomatik kriz daha da büyüdü. İki ülke ilişkileri tıkanmış durumda. Rusya düşmanımın düşmanı dostumdur hesabıyla Türkiye’nin yok olmasını istediği YPG in Moskova da büro açmasına izin verdi. Amerika ise Işid ile savaşta kendisine yakın gördüğü YPG ile silahlı mücadeleyi sürdürmekte ve Türkiye ile araları bu sebepten bozmuştur. Kısacası herkes kendi isteklerini Suriye üzerinden diretmekte.  Suriye halkı ne düşünüyor kimse sormuyor. Suriye’nin geleceğine yine Suriye Halkı karar vermelidir şahsi fikrim. Bu savaş ortamlarında hem Türkiye’de hem Amerika ‘da borsa inişli çıkışlı.’ Güvenli Liman ‘ olarak adlandırılan altın ise son zamanların en büyük çıkışını kaydetti. Altında gramın 120 lira çeyreğin ise 198 lira ya gelmesi an meselesi. Borsa 73 bin seviyesinden ve dolar da 2.96 seviyesinden işlem gördü. Fed in kademeli de olsa faizleri arttırma ihtimali olması ise doların TL’yi baskılamasına devam ediyor. Ve Türkiye’deki  Doğu da süren çatışmalar ve ülkenin olası Suriye’ye askeri harekatı ihtimali ise Doların 2.95 ile 3.00 arasında işlem görmesine neden oluyor.

Emtialar da durum ne peki? Petrol  de arz yönlü konuşmalar sürdükçe Brent Petrol  ün varil fiyatı 33 dolar seviyesinde. Bu da Petrol İhraç eden ülkelerinde İhracat rakamlarına olumsuz yansımakta. Madem az fiyattan satıyoruz bari arzı arttırıp bol bol satalım diye uğraşmaktalar fakat bunlarda üretilen malın fiyatını olumsuz etkilemekte. Ve petrolün bu seviyelerde olması  gelir kalemini sadece buna bağlayan Suudi Arabistan Kuveyt gibi ülkelerin önünü kapatıyor. Bir de Suriye’ye olası kara harekatı  durumu bulunun Suudiler petrol ü olumsuz etkileyen Işid güçlerine karşı Türkiye gibi Katar gibi ülkelerle birlikte saldırma yapması gündemde. Türkiye’nin özellikle müttefiki Amerika ve fazlasıyla ihracat ve ithalat yaptığı ve Türk turizmini canlandıran Ruslarla arasının kötü olması bizi her yönden kötü etkileyecek gibi görünüyor. Orta Doğu çok karışık durumda petrol doğal gaz dolar terör olayları mezhepsel olaylar derken çok karışık bir coğrafyanın tam göbeğindeyiz umarım devlet politikaları insanların canını tehlikeye atmaz.

Suriye Krizi ve Dünya Devletlerinin Ekonomik ve Siyasi Emelleri
2 2

Ne aradılar:

  • suriye krizi ve dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir