Tarım Dışı İstihdam Canımızı Sıktı

Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre Kasım ayında tarım dışı istihdam 321.000. Bu sayı beklentilerin üstünde gerçekleşti, beklenen tarım dışı istihdam 230.000’di.

ABD’nin bu veriyi açıklamasıyla birlikte 8 Aralık Pazartesi günü Amerikan doları Türk Lirası karşısında değer kazandı, 2.22 TL seviyesinde seyreden Dolar 2.28 TL ye dayandı. Merkez bankasının ani bir müdahalesiyle Dolar aynı gün 2.26 TL seviyesine geriledi. MB günlük döviz satım ihale tutarını en az 20 milyon Dolardan 40 milyon Dolara yükseltti. Döviz satım ihalesi, MB kurdaki volatiliteyi önlemek yani Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybını azaltmak için yapılan işlemdir.

Tarım dışı istihdamın artması, 2008 krizinde beri toparlanmaya çalışan ABD ekonomisinin normale dönmeye başladığının bir göstergesidir. Amerika’da istikrarlı bir istihdamın artmasıyla beraber gelir ve talepteki artış, o bölgede yaşayan bireyler için iş imkânı yaratıyor. Tarım dışı istihdam verisindeki pozitif yönlü ilerleme, Amerikan Merkez Bankası’nın 2015 yılında yapacak olduğu faiz artırımını bir kez daha gözden geçirmesine sebep olabilir.

Görüldüğü üzere yatırımcı ABD’ de ki tarım dışı istihdam oranının artışı haberini aldığı anda, sıcak parayı ülkemizden çekerek güvenli limana ulaştırmıştır. Ülkemizden sıcak paranın çıkmasıyla birlikte Dolar Türk Lirası karşısında değer kazandı. ABD ya da herhangi bir ülkenin göstergelerinin iyileşmesi bizim ekonomimizin canını fena sıkabilir.

Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin performansı dışarıdan gelen sıcak paraya yani sermaye hareketliliğine çok bağlıdır. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan operasyonla birlikte finans piyasaları tepetaklak oldu. Sıcak sermaye ülkemizden çıkıp güvenli limanlara kaydı. Kaymasıyla birlikte ülke ekonomisinde kalıcı hasarlar bıraktı. Görüldüğü üzere sermaye akımı, bizim gibi kırılgan ülkeleri doğrudan etkileme gücüne sahiptir. Bu yüzden ABD ekonomisinin göstergelerinin iyileşmesi bizim işimize gelmez. 2008 krizinin etkilerinin azaldığına dair veriler bizim ekonomimiz için uyarı niteliği taşır. Artık Merkez Bankalarının uygulayacağı politikalar, alacakları kararlar Türkiye ve Gelişmekte Olan Ülkeler için büyük önem arz etmektedir.

 

HARUN LEBE

harunlebe@hotmail.com

https://www.facebook.com/profile.php?id=100004954864919

https://twitter.com/Harun_lebe

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir