Tarım’da ve Hayvancılık,Alternatif Turizmden Beklentiler Nelerdir?

Değerli Okuyucularım,

Bugun, ülkemizin nufusunun en önemli kısmını oluşturan tarım ve hayvancılık konusunu işleyecegiz.

Mevcut hükümetimiz, küresel ekonomi de denge siyasetini uygularken tarım ve hayvancılık politikalarında istenen ayrıcalıkları halkımıza sunmak için çaba sarfettiğini söyleyebiliriz.

Ekonominin Sesi Kürsüsü olarak, Ülkemizin değerli taşları olan çiftçimizin sesini buradan insanımızla paylaşmak istiyorum. Bu insanların ne sıkıntısı var?

1-Üretilen tarım ürünlerinde neden markalaşmaya gidilmiyor?

2-Kooperatif modeli olan Pankobirlik ve konya şeker modeli ülke sathına neden yayılamıyor?

Ülkemizde tarım ve hayvancılık konusunda yapısal bir reforma ihtiyaç var, bu konuda öncelikle devletin politikasını yerelleştirmesi ve de bu politikayı tabana yayması gerekiyor. Bu sistemin birinci tabakasını oluşturmaktadır.

İkinci aşamada ise, tarım reformunun ülke sathına yayılarak köylerin hem eğitim hem de üretim açısından ayrıcalıkların sağlanması ülkemizin yararınadır.

Üçüncü aşama da liberalist ve serbest piyasa ekonomisini savunan köy enstütülerinin tekrar hayata geçirilerek, köykent projelerinin oluşturulması muasır medeniyet ulaşmamıza katkı sağlayacaktır.

Dördüncü aşamada ise,Pankobirlik ve konya şeker kooperatif  marka ve ürünleştirme modelinin ülkenin 7 bölgesinde uygulanması tarımda başarıyı getirecektir.

Bu dört aşama da çiftçinin teşvikle desteklenmesi yanı sıra tarımsal ürünlere ithalatta sınırlamalar getirilmesi tarım ve hayvancılığı tekrar eski günlerine getirecektir.

Geçen yıl bir inovasyon projesinde doğunun kalkınmasının madencilik,tekstil ve de hayvancılık ile olacagını belirtmiştim. Üretimi bu bölge de ucuz işcilikle besleyerek hem istihdama hemde üretime katkı sağlanabilecegini belirtmiştik.

Ülkemiz Turizm yani bacasız sanayi,alternatif turizmle birleştirilebilirse yeni bir gelir kaynagı da insanımıza sağlanabilir.Özellikle yayla turizmi,kış turizmi,rafting,gezi ve doğal,tarihsel yerlerin turizme açılması ekonomiye değer katacaktır.

Bu yazılarımı yayınlayan ve bana yazarlık konusunda destegini esirgemeyen neo ekonomist sayfasına teşekkür ederim.

Şimdilik hoşçakalın, sevgiyle kalın…

Bülent Hin

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ALTERNATİF TURİZM VE HAYVANCILIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir