Teknoloji

Teknoloji, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir. Teknoloji, latince karşılığı “Technoslogos” dur, “techne” yapmak, “logos” da bilmek anlamına gelmektedir. Alet ve edevat yapılması için gerekli olan bilgi ve yeteneği ifade etmektedir.

Teknolojinin gelişmesi her alanda yeniliklere sebebiyet verdi. Bazı teknolojik gelişmeleri bir devrim kabul ederken bazılarını zararlı bulabiliyoruz.
Hiç şüphesiz ki sağlık alanında ilerleyen teknoloji geleceğe umutla bakmamıza ve hastalıklardan daha az korkmamıza neden oluyor. Bu alanda önemli olan bir durum da Türkiye’nin gelişmişlik düzeyi.. Tam teşekkülü bir hastanede bazı cihazların olmaması Türkiye’nin 2014 yılında hala ‘gelişmekte olan ülke’ olarak adlandırılmasın da bir kıstas olabilir.( Merak edenler ; örneğin Samatya SSK -İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Polikliniği’nde- olmayan cihazları araştırabilir.)
Teknoloji zamandan daha iyi faydalanmamızı sağlıyor. ‘Vakit nakittir’ sözünü baz alırsak bunu iyi bir durum olarak görebiliriz. Zamandan tasarruf etmek adına daha az hareket eden insanoğlunun yaşadığı sağlık problemlerini göz önünde bulundurursak teknolojinin cebimize ve sıhhatimize zararlarını belirleyebiliriz. Kullandığımız asansör,yürüyen merdiven.otomobil..(Türkiye’de teknoloji ve otomobil konusunda başlı başına bir yazı yazılabilir.)
Bilgiye ulaşmanın önemi tarif edilemez; günümüzde kolay ve ucuz olarak bilgiye erişebilmemiz hızlı yaşam temposunda büyük bir öneme sahip. Sadece elimizde kullandığımız telefon ve bir internet bağlantısıyla aradığımız bilgiye ulaşmak, mesafeleri gözle görülür seviyeye indirgemek yıllar öncesinden tahmin edilemeyen bir kolaylık. Bir mektup göndermenin aldığı zaman ile pul ve benzeri giderleri göz önüne alırsak teknolojinin sağladığı kolay iletişimin ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz.
Borsa ve diğer yatırım alanlarında kullanılan teknoloji, yatırım alanına olan güveni arttırmakta bu da yerli ve yabancı yatırım konusunda ülkelere bir artı sağlamakta. İşlemlerin hızlı olması, öngörülebilirliğin kolaylaşması örnek gösterilebilir.
Evlerimizde kullandığımız birçok teknolojik alet kişisel olarak daha az yorulmamıza enerjimizi daha faydalı alanlarda kullanabilmemize olanak sağlıyor. Teknolojik aletleri satın almak için harcadığımız para ve kullanımları sırasında ödediğimiz fatura ve bakım masraflarını göz önüne aldığımızda dahi uzun yıllar bozulmamaları (garanti şartları ve benzeri durumları da değerlendirmek gerekiyor) enerjimizi doğru alanlarda kullanmamızı sağlamaları bu araçların ekonomik olarak da bize katkısı olduğunu gösteriyor. Örneğin kullanılan çamaşır ve bulaşık makineleri hem su ve elektrik harcamalarını azaltıyor hem de enerjimizi günlük işlerle bitirmememize yardımcı oluyor. Kullandığımız buzdolabının aldığımız yiyecekleri uzun süre saklaması mutfak masraflarımızda tasarrufa olanak sağlıyor.
Faydası örneklendirmekle bitmeyen teknolojinin aynı zamanda yanlış kullanıldığında zararlara yol açtığı unutulmamalı. Zamanımızı ve paramızı boşa harcamamıza sebep olabileceği gibi sağlık alanında da geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir. Kullandığımız teknolojiye dikkat etmeli fayda zarar analizi yapmalıyız.
Türkiye’ de olmayan teknolojileri belirlemeleri ve bunların neden ülkemizde olmadığını ve ülkemizde olması için neler yapılması gerektiğini tespit etmek başta bu alanda uzman mühendislerimizin daha sonra da her bireyin görevi. .

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir