Tüketim-Tasarruf ve Yalancı Bahar Üçgenine Bir Bakış

0a71743ctasarrufDeğerli Dostlar,

Tüketim, piyasa da emisyon hacminin olmazsa olmaz işlevlerinden bir ögedir. Bu işlevi eas alırken; paranın dönüş esası hesabını iyi analiz etmek gerekir. Bununla ilgili olarak; Türkiye’de tanınmış bir model’in fikir babasına göre; ‘’Toplam arz edilen para’nın 1/3’nün emisyon da yani piyasa da kullanılması gerektiğini ifade etmektedir.’’

Tüketimin iç piyasata katkısı; emisyonun dönüşüm hızını arttırır,Likitidasyon sıkıntısına çözümdür, Anlık ve mülkiyeti oluşmuş zararsız sıcak paradır. Malum ABD ve Avrupa global krizin etkilerini halen aşamamaktadır. Parasal Taban da para basarak emisyon hacimlerini arttırmaya çalışmaları delik kovaya su boşaltmaktan başka bir işe yaramıyor yani paranın tüketim boyutuna geçememesi sorun oluşturmaktadır.

Şirketler açısından tüketimin katkısı, Dünyada ki genel ekonomist görüşlerine göre, şirketler açısından önce likitide daha sonra karlılık gelmektedir.Para sirkulasyonunun hızlı oldugu sektörler yani tüketimin hızlı oldugu alanlar şirketler tarafından tutulmuş durumdadır.

Toplumsal Açıdan Tüketimin Katkısı, Mikro bazda para’nın emisyonunun alt hacimlere ulaşmasını sağlar. Ürtilen her değer maddi ve manevi parasal güç ve istihdam oluşturur. Üretim ve Tüketim bir ekonomi’nin işleyen parçasıdır.

Yalancı bahara geldiğimizde ise, Eğer bir ekonomi; Üretim tabanlı bir büyüme yerine finans tabanlı bir büyüme gerçekleştiriyorsa; O ekonomik büyüklük,

*Mikro bazda büyüme,genişleme ve rahatlama oluşturmaz. Ancak üretim endeksli bir ekonomi mikro bazda genişleme,büyüme ve yoğunlaşmayı arttırabilir.

‘’Bugun bankaların karları ve ön plana çıkması bir yalancı bahar göstergesidir.’’

Şahsıma göre tasarrufun ve tüketimin denge noktası, her tükettiğimizin %25’ni daha az tüketerek ya da %25 daha ucuz satın alarak gerçekleştirebiliriz.

Bence uzun vadeli yatırım; Yastık altı birikimlerin; Ticarette ve girişimcilikte değerlendirilmesinin tasarrufun asıl amacına  hizmet edecegini düşünmekteyim. Üreterek büyümek istiyorsak; Girişimciliğe,inovasyona ve %25 Tasarruf prensiplerine ve hibeye önem vermeliyiz.

Son olarak, Tasarruf ederken; Ayını işlevi gören ürün satın aldığımızda ucuzunu seçelim ve hesaplı ödeyelim. %25 kuralına bağlı kalarak yapamayacagımız birikim yok gibi.

Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir